Spis treści

  Jak pozyskiwać wartościowe linki dla sklepu internetowego? - Up&More

  Zastanawiasz się, jak skutecznie zwiększyć widoczność Twojego sklepu internetowego? Kluczem może być link building. W tym artykule przybliżamy, dlaczego warto inwestować w budowanie silnego profilu linkowego i jak unikać typowych pułapek. Gorąco zachęcam do lektury, która pomoże Ci pozyskać wartościowe linki i przekuć je w realne korzyści dla Twojego biznesu online.

  Prowadzenie skutecznego link buildingu jest jednym z kluczowych aspektów optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Proces budowania linków do strony nie tylko zwiększa jej widoczność w wynikach wyszukiwania, ale także wpływa pozytywnie na jej autorytet i zaufanie wśród użytkowników. Warto więc inwestować w skuteczne strategie link buildingu, aby poprawić pozycję strony i zwiększyć jej ruch, co finalnie przekłada się na lepsze wyniki biznesowe.

  Jak dobrze rozpocząć proces budowania linków?

  Zanim rozpoczniesz kupowanie linków czy dodawaniem dużej ilości z blogów i komentarzy na forach, zrób STOP! Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci przygotować się jak najlepiej do tego procesu i co najważniejsze – osiągnąć najlepsze wyniki.

  Zrób audyt swojego profilu linków

  Dla efektywnego pozyskiwania mocnych linków koniecznie przejdź przez te kroki:

  Zbierz kompletny profil linków

  Użyj narzędzi takich jak Ahrefs, SEMrush, Majestic, czy Google Search Console, aby zgromadzić kompletną listę linków zwrotnych do Twojej strony. Te narzędzia pozwolą Ci zobaczyć, skąd pochodzą linki i jakie strony odsyłają do Twojego serwisu.

  Oceń jakość linków

  Oceniając linki, zwróć uwagę na:

  • Autorytet domeny i strony: linki z wysoko ocenianych stron mają większą wartość.
  • Relewancję: linki z stron o podobnej tematyce są bardziej wartościowe.
  • Rozmieszczenie linku: linki w treści strony są lepiej oceniane niż te umieszczone w stopce czy bocznych paskach.
  • Tekst kotwiczący (anchor text): różnorodność i trafność tekstów kotwiczących może wpływać na ocenę linków.
  • Nofollow vs. Dofollow: linki “nofollow” nie przekazują wartości SEO, ale mogą generować ruch na stronie.

  Zidentyfikuj i usuń szkodliwe linki

  Szukaj linków, które mogą szkodzić Twojej witrynie, takich jak:

  • Linki z domen o niskiej reputacji.
  • Linki spamowe z niepowiązanych tematycznie stron.
  • Płatne linki, które naruszają wytyczne Google.
  • Linki z sieci afiliacyjnych niskiej jakości.

  Możesz poprosić właścicieli stron o usunięcie takich linków lub użyć narzędzia Google do odrzucania linków (Google Disavow Tool), aby poinformować Google, że nie chcesz, aby te linki były brane pod uwagę przy ocenie Twojej strony.

  Analiza tekstu kotwiczącego

  Zbadaj różnorodność i naturalność tekstów kotwiczących w Twoim profilu linkowym. Zbyt duża ilość optymalizowanych SEO tekstów kotwiczących może wyglądać podejrzanie i spowodować penalizację przez Google.

  Monitoruj profil linków regularnie

  Regularne monitorowanie profilu linków jest kluczowe, aby na bieżąco identyfikować i reagować na potencjalnie szkodliwe linki, a także budować strategię linkowania, która wspiera Twoje cele SEO.

  Sprawdź linki konkurencji

  Na przykładzie Ahrefs pokażemy na co zwrócić uwagę podczas sprawdzenia strategii linkowania konkurencji.

  1. Zbierz informacje o konkurencji

  • Określ, kto jest Twoją konkurencją. Możesz to zrobić, wpisując kluczowe frazy związane z Twoją branżą w Google i zobaczyć, które strony pojawiają się na najwyższych pozycjach.

  2. Analiza profilu linków konkurencji

  • Użyj Site Explorer w Ahrefs, wpisując URL konkurencyjnej strony, aby uzyskać dostęp do kompleksowych danych na temat jej profilu linkowego.
  • Sprawdź Overview, aby zobaczyć ogólną ilość backlinków i domen referencyjnych, a także wskaźniki jak Domain Rating (DR) i URL Rating (UR).

  3. Zbadaj backlinki

  • Przejdź do zakładki Backlinks w Site Explorer. Tutaj zobaczysz wszystkie linki zwrotne prowadzące do strony konkurencji. Analiza tych linków pozwoli Ci zrozumieć, skąd zdobywają one wartościowe backlinki.
  • Zwróć uwagę na typ linku (dofollow/nofollow), tekst kotwiczący i kontekst linku na stronie źródłowej.

  4. Analizuj domeny referencyjne

  • W zakładce Referring Domains zobaczysz domeny, z których pochodzą backlinki. To pozwoli Ci zidentyfikować wartościowe strony, z którymi też możesz nawiązać współpracę.
  • Oceniaj jakość tych domen, sprawdzając ich Domain Rating (DR) oraz profil tematyczny.

  5. Sprawdź najcenniejsze strony

  • W Ahrefs, zakładka Best by Links pokaże, które strony konkurencji mają najwięcej backlinków, co może sugerować, jakie treści są najbardziej angażujące i wartościowe dla linkowania.

  6. Zbadaj wzorce w tekstach kotwiczących

  • Analizując Anchors w Ahrefs, możesz zobaczyć, jakie teksty kotwiczące są najczęściej używane. Daje to wskazówkę, pod jakimi frazami konkurencja jest najczęściej linkowana.

  7. Monitoruj nowe i utracone linki

  • Regularnie sprawdzaj zakładki New i Lost Backlinks, aby śledzić, jakie nowe linki zdobywa konkurencja i jakie traci. To pozwoli Ci na bieżąco dostosowywać własne strategie.

  8. Sprawdź częstotliwość i ilość

  • Aby stworzyć link building dla twojej strony, który pomoże Ci zdobyć lepsze pozycje od konkurencji, musisz ocenić ile linków na miesiąc zdobywają inni. Czy są to 4 artykuły sponsorowane, 20 linków z komentarzy na forach czy 10 od producentów produktów?
  • Jeśli znasz ilość i domeny gdzie linkuje konkurencja – czas na solidny plan i rozpoczęcie pokrywania konkurencji przez Ciebie!

  Jakich linków do strony nie zdobywać w procesie link buildingu? 

  Jeśli chcesz pozyskać linki do twojej strony to koniecznie zapamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość! Oto klika miejsc skąd nie warto brać linków – nawet jeśli tak robi konkurencja. 😉

  Linkowanie w komentarzach i na forach internetowych np. bloger – marketing szeptany

  Automatycznie generowane komentarze na blogach i forach z linkami do Twojej strony są uważane za spam. Nie tylko rzadko przynoszą wartość w postaci ruchu, ale mogą również zaszkodzić reputacji Twojej strony.

  Jak pozyskać linki do sklepu internetowego?

  Przykład linku w komentarzu. Marketing szeptany nadal jest praktykowany przez wiele firm, jednak nie jest to gra warta świeczki.

  Farmy linków

  Unikaj linków z witryn uznawanych za spamerskie, z wirusami lub z malware, oraz z tzw. “farm linków” (system wymiany linków). To strony lub sieci stron stworzone wyłącznie w celu generowania dużej ilości linków zwrotnych mających na celu sztuczne zwiększenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Używanie takich metod jest uważane za technikę Black Hat SEO i jest wysoce ryzykowne, ponieważ może skutkować penalizacją od Google i innych wyszukiwarek. 

  Paczki linków z Allegro lub innych portali

  Kupowanie paczek linków z Allegro i innych miejsc skupia się na szybkim zwiększeniu liczby linków zwrotnych, ale niesie za sobą poważne ryzyko, w tym kary od wyszukiwarek za niską jakość i niepowiązane źródła tych linków, które często mogą pochodzić ze spamerskich źródeł. Ponadto, te linki mogą szybko zniknąć, co jeszcze bardziej podważa ich wartość. Ta praktyka może negatywnie wpłynąć na reputację marki i jest przeciwna zasadom skutecznego link buildingu, który wymaga budowania wartościowych, trwałych linków poprzez naturalne metody, zamiast polegania na ilości zakupionych linków.

  Linki z niezwiązanych tematycznie stron

  Linki z witryn, które nie mają żadnego związku z tematyką Twojej strony, mogą zostać uznane za nieistotne przez wyszukiwarki, co w najlepszym wypadku nie przyniesie żadnej wartości, a w najgorszym może zaszkodzić Twojemu rankingowi. 

  Przykład: Prowadzisz firmę, która świadczy usługi kosmetyczne, a linki prowadzące do Twojej strony znajdują się na stronie internetowej o ogrodnictwie, motoryzacji czy przemyśle.

  Pozycjonowanie sklepu internetowego z Up&More!

  Jak pozyskiwać wartościowe linki przychodzące do witryny sklepu?

  Znamy już działania, które absolutnie są zakazane, jeśli zależy Ci na jakości linków i nieprzepalaniu budżetu. Teraz poznaj naszą listę metod na pozyskiwanie dobrych linków, które przekazują link juice.

  Artykuły sponsorowane

  Pisz wpisy gościnne artykuły dla branżowych blogów lub stron internetowych. To doskonały sposób na zdobycie wartościowych linków zwrotnych i dotarcie do nowej grupy odbiorców. Upewnij się, że treść jest wysokiej jakości i pasuje do profilu strony, na której ma zostać opublikowana.

  Publikacje tego typu możesz w prosty zlecić przez platformę do pozyskiwania linków zwrotnych np. WhitePress czy Linkhouse. Znajdziesz tam długą listę witryn z odpowiednimi metrykami co do ich jakości. Możesz wybrać jaką formę ma mieć dany link – EML, url itp.

  Linki do swojej strony z podstrony producenta  produktów

  Zdobywanie mocnych linków z podstron producenta produktów jest kluczową strategią w pozycjonowanie stron internetowych, w tym sklepów online. Takie linki są cennym atutem, ponieważ mogą znacząco poprawić widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, zwiększając zaufanie i ruch na stronie. Jest to szczególnie ważne dla sklepów internetowych i dystrybutorów. Dla algorytmu Google, pozyskiwanie linków dla sklepu z autorytatywnych stron producentów to silny sygnał pozytywnej reputacji i autorytetu Twojej witryny.

  Tworzenie eksperckich treści

  Publikowanie wysokiej jakości, unikalnych treści, takich jak poradniki, badania przypadków, recenzje produktów, instruktaże, infografiki, czy oryginalne badania i analizy, to sposób na generowanie naturalnego zainteresowania, które skutkuje zdobywaniem linków (budowanie naturalnego profilu linków). Takie eksperckie materiały, rozwiązujące problemy, odpowiadające na pytania lub dostarczające cennych informacji dla Twojej grupy docelowej, są wysoko cenione przez użytkowników.

  Dzięki ich dużej wartości, inni chętnie wykorzystują je jako źródła w swoich publikacjach, co przekłada się na mocne i wartościowe linki zwrotne do strony, wzmacniając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

  Linki zewnętrzne ze stron wydarzeń, konferencji, targów

  Do kolejnych metod pozyskiwania linków zaliczamy linki dofollow ze stron konferencji, webinarów czy innych wydarzeń, w których nasza firma brała udział. Jeśli chcesz pozyskać takie naturalne linki, napisz do organizatorów z prośbą o dodanie linka do waszej firmy. 

  Wykorzystaj partnerstwa i współprace

  Nawiąż współpracę z innymi firmami, influencerami lub blogerami w Twojej branży. Może to obejmować wspólne projekty, wymianę treści, współprace przy produktach lub wspólne konkursy i akcje promocyjne na social mediach. Jest to kolejne pole, gdzie możesz zadziałać w zakresie link buildingu. Podczas takiej współpracy możecie wzajemnie zamieścić linki do danej strony, zwiększając liczbę wartościowych linków zewnętrznych (o takich konkurencja może pomarzyć.) 

  Technika broken link building

  Wykorzystując tę technikę możesz rozszerzyć swoją strategię link buildingową. Znajdź linki, które nie działają na stronach związanych z Twoją branżą, i zaproponuj kontaktując się z właścicielem strony, aby zastąpić nieaktualny link Twoim odpowiednim materiałem. To technika win-win, ponieważ pomagasz usprawnić inną stronę, zdobywając jednocześnie dobre linki kierujące do Twoich usług.

  Pozyskaj wartościowe linki do strony z Up&More!

  Prowadzenie skutecznego link buildingu samodzielnie to ryzykowne zadanie, które bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może skutkować większymi problemami niż korzyściami. Z jednej strony, istnieje ryzyko nieświadomego nawiązania współpracy z niepowiązanymi lub spamerskimi źródłami, co może przynieść więcej problemów niż korzyści. Z drugiej strony, pozyskiwanie mocnych linków, które faktycznie wzmocnią pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, wymaga nie tylko czasu, ale także głębokiej wiedzy na temat algorytmów wyszukiwarek i branży. Proces budowania profilu linków i zwiększanie liczby linków prowadzących do strony to działania, które najlepiej powierzyć ekspertom. Dlatego warto zaufać specjaliście SEO, który nie tylko posiada doświadczenie w wyszukiwaniu domen o dużej wartości dla Twojego biznesu, ale także zna strategie, które przyniosą największe korzyści. Up&More oferuje właśnie takie wsparcie – nasz zespół ekspertów SEO zapewni Twojej stronie mocne linki z odpowiednich i autorytatywnych źródeł, pomagając Ci skutecznie wyróżnić się w Internecie.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.