Spis treści

  Colaking to tzw. maskowanie treści. Jest to jedna z technik Black Hat SEO , która polega na pokazywaniu innej treści użytkownikom niż robotom Google. W praktyce oznacza to, że roboty google widzą na stronie treści zgodne z zasadami google i strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, a w rzeczywistości content jest całkowicie inny.

  Cloaking - co to jest i na czym polega? Up&More

  Na czym polega cloaking seo?

  Jest to wprowadzanie odbiorców w błąd, ponieważ często wyświetlana użytkownikom zawartość strony jest niezgodna z etyką, np. treści o charakterze pornograficznym czy związane z hazardem.

  Czy można stosować cloaking?

  Wszystkie techniki Black Hat SEO, jak stosowanie cloakingu są niedozwolone i mogą prowadzić do znacznego obniżenia autorytetu strony oraz nałożenia na stronę kar. Kiedy roboty Google rozpoznają cloaking obniżą stronę w wynikach wyszukiwania.

  Cloaking – rodzaje Black Hat SEO

  • User agent cloaking (IPUA cloaking) – wyświetlanie innej treści użytkownikom i robotom wyszukiwarek na podstawie User agent (agent użytkownika wysyłającego żądanie).
  • IP cloaking SEO – ukrywanie treści na podstawie adresu IP użytkowników, dzięki czemu roboty jej nie widzą. Jeśli ustalono użytkownika, serwer wyświetla content za pomocą:
  • Adobe Flash – maskowanie treści przez aplikację Adobe Flash, która pokazuje strony internetowe z innymi treściami.
  • Przekierowania – to ukrywanie treści w oryginale przez przekierowanie na inną stronę.
  • JavaScript – tego typu działania polegają na maskowaniu treści strony za pomocą kodu JavaScript, który najpierw sprawdza czy odwiedzjącym jest robot wyszukiwarki, a następnie pokazuje mu inną treść strony.

  Jak chronić się przed Black Hat SEO?

  1. Stosuj White Hat SEO – techniki optymalizacji SEO, które są zgodne z wytycznymi Google.
  2. Bądź na bieżąco z aktualizacjami algorytmów wyszukiwarek.
  3. Twórz wysokiej jakości content – to najpewniejszy sposób na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania i pozostanie tam długoterminowo.
  4. Zgłaszaj strony, które strony stosują cloaking. Możesz to zrobić w Google poprzez ich formularz zgłoszeniowy dla spamu w wyszukiwarce.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.