Spis treści

    Colaking to tzw. maskowanie treści. Jest to jedna z technik Black Hat SEO , która polega na pokazywaniu innej treści użytkownikom niż robotom Google. W praktyce oznacza to, że roboty google widzą na stronie treści zgodne z zasadami google i strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, a w rzeczywistości content jest całkowicie inny.

    Cloaking - co to jest i na czym polega? Up&More

    Na czym polega cloaking seo?

    Jest to wprowadzanie odbiorców w błąd, ponieważ często wyświetlana użytkownikom zawartość strony jest niezgodna z etyką, np. treści o charakterze pornograficznym czy związane z hazardem.

    Czy można stosować cloaking?

    Wszystkie techniki Black Hat SEO, jak stosowanie cloakingu są niedozwolone i mogą prowadzić do znacznego obniżenia autorytetu strony oraz nałożenia na stronę kar. Kiedy roboty Google rozpoznają cloaking obniżą stronę w wynikach wyszukiwania.

    Cloaking – rodzaje Black Hat SEO

    • User agent cloaking (IPUA cloaking) – wyświetlanie innej treści użytkownikom i robotom wyszukiwarek na podstawie User agent (agent użytkownika wysyłającego żądanie).
    • IP cloaking SEO – ukrywanie treści na podstawie adresu IP użytkowników, dzięki czemu roboty jej nie widzą. Jeśli ustalono użytkownika, serwer wyświetla content za pomocą:
    • Adobe Flash – maskowanie treści przez aplikację Adobe Flash, która pokazuje strony internetowe z innymi treściami.
    • Przekierowania – to ukrywanie treści w oryginale przez przekierowanie na inną stronę.
    • JavaScript – tego typu działania polegają na maskowaniu treści strony za pomocą kodu JavaScript, który najpierw sprawdza czy odwiedzjącym jest robot wyszukiwarki, a następnie pokazuje mu inną treść strony.

    Jak chronić się przed Black Hat SEO?

    1. Stosuj White Hat SEO – techniki optymalizacji SEO, które są zgodne z wytycznymi Google.
    2. Bądź na bieżąco z aktualizacjami algorytmów wyszukiwarek.
    3. Twórz wysokiej jakości content – to najpewniejszy sposób na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania i pozostanie tam długoterminowo.
    4. Zgłaszaj strony, które strony stosują cloaking. Możesz to zrobić w Google poprzez ich formularz zgłoszeniowy dla spamu w wyszukiwarce.

    Czy artykuł był pomocny?

    Oceń nasz artykuł, to wiele dla nas znaczy!

    Brak ocen

    Porozmawiajmy!

    Kamila Dębska
    Kamila Dębska

    Zajmuje się marketingiem od 3 lat. Najpewniej czuje się w obszarze SEO i UX. W Up&More, jako Specjalista SEO, odpowiada za zwiększanie widoczności naszych klientów.