Spis treści

  Adres IP, pełna nazwa ‘Internet Protocol Address’, to unikalny identyfikator, który służy do lokalizacji i identyfikacji urządzenia w internecie. Czy to twój komputer, telefon czy serwer – każde urządzenie ma swoje wyjątkowe IP, które jest używane w komunikacji pomiędzy urządzeniami. Bez adresu IP, komputer nie byłby w stanie wysyłać ani odbierać danych w internecie.

  Adresy IP – rodzaje

  Prywatny adres IP

  Prywatny adres IP to unikalny identyfikator przypisany do urządzeń wewnątrz lokalnej sieci, takiej jak domowa sieć Wi-Fi, sieć firmowa czy sieć ethernet. Adresy te są wykorzystywane do identyfikacji i komunikacji między urządzeniami wewnątrz tej samej sieci, co może obejmować różne urządzenia, takie jak komputery, smartfony, router czy serwery hostingowe.

  Dzięki temu aplikacje mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio na tym samym sprzęcie lub w obrębie tej samej sieci bez ryzyka pomylenia z urządzeniem innego użytkownika. Ze względu na swoje lokalne zastosowanie, prywatny adresy IP mogą się powtarzać w różnych sieciach, ponieważ nie muszą być unikalne na całym świecie. Istotne jest to, że prywatne adresy IP nie ujawniają twojej fizycznej lokalizacji w Internecie. Popularne zakresy prywatnych adresów IP to 192.168.0.0 – 192.168.255.255, 172.16.0.0 – 172.31.255.255 i 10.0.0.0 – 10.255.255.255.

  Publiczny adres IP

  Publiczny adres IP, z kolei, to unikalny adres używany w internecie, który umożliwia komunikację między urządzeniem a resztą sieci globalnej. Każdy publiczny adres IP jest unikalny na całym świecie, co umożliwia jednoznaczną identyfikację urządzeń w sieci globalnej. Jest to adres, który serwisy internetowe widzą, gdy łączysz się z nimi, i mogą one go używać do śledzenia Twojej aktywności online. Twoje urządzenia domowe najprawdopodobniej dzielą jeden publiczny adres IP przyznany przez dostawcę usług internetowych.

  Stały adres IP

  Stały adres IP, często nazywany również “stałym” lub “stałym” adresem IP, to adres IP, który nie zmienia się z czasem. W przeciwieństwie do dynamicznego adresu IP, który może ulec zmianie każdorazowo, gdy urządzenie nawiązuje połączenie z siecią (na przykład podczas restartowania routera lub ponownego połączenia z siecią), stały adres IP pozostaje taki sam.

  Stałe adresy IP są często wykorzystywane w przypadku serwerów internetowych, systemów monitoringu, sieci VPN oraz innych usług i aplikacji, które wymagają stałego punktu dostępu. Dzięki temu, użytkownicy i inne systemy zawsze wiedzą, jak się z nimi połączyć. Jednak stałe adresy IP mogą stanowić większe ryzyko pod względem bezpieczeństwa, ponieważ łatwiej jest je namierzyć i atakować, a także mogą one ułatwić śledzenie aktywności online.

  Jak sprawdzić swój adres IP?

  Jeżeli chcesz sprawdzić IP komputera, można to zrobić na kilka sposobów. Na komputerach z systemem Windows, możesz użyć wiersza polecenia i wpisać ‘ipconfig’, co pokaże adres IP. Na komputerach Mac, adres IP można znaleźć w menu Apple, wybierając ‘Preferencje Systemowe’, a następnie kliknij ‘Sieć’. Można też sprawdzić adres IP na telefonie z androidem w ustawieniach sieci Wi-Fi.

  Czym jest VPN?

  Wiele osób decyduje się na używanie VPN (Virtual Private Network), aby mieć bezpieczny dostęp do internetu i chronić swój prywatny adres IP. VPN ukrywa twój prawdziwy adres IP i zastępuje go nowym adresem, co może pomóc w ochronie prywatności.

  Protokół IPv6

  IPv6 (Internet Protocol Version 6) to najnowsza wersja protokołu internetowego, który jest podstawą działania internetu. Ten protokół jest odpowiedzialny za identyfikację i lokalizację komputerów w sieci internet oraz przesyłanie danych między nimi.

  Powody przejścia na IPv6

  IPv6 został wprowadzony głównie ze względu na wyczerpywanie się puli dostępnych adresów IPv4, które jest poprzednią wersją protokołu. Każde urządzenie podłączone do internetu musi mieć unikalny adres IP. Adresy IPv4, będące 32-bitowymi liczbami, pozwalają na około 4 miliardy unikalnych kombinacji, co może wydawać się dużą liczbą, ale wraz ze wzrostem liczby urządzeń podłączonych do sieci, pula ta zaczęła się wyczerpywać.

  Zalety tego rozwiązania

  IPv6 rozwiązuje ten problem poprzez użycie 128-bitowych adresów, co teoretycznie umożliwia 340 undecylionów (3.4×10^38) unikalnych adresów. Poza zwiększeniem dostępnej przestrzeni adresowej, IPv6 wprowadza też szereg innych ulepszeń w porównaniu do IPv4, takich jak lepsze wsparcie dla sieci mobilnych i lepsza obsługa przepływu danych oraz routingu.

  Czy wiesz, że…

  1. Prywatne Adresy IP: Zgodnie z zaleceniami IANA (Internet Assigned Numbers Authority), są zarezerwowane do użytku w sieciach prywatnych i nie są routowane w publicznym internecie. To dlatego, gdy próbujesz “pingować” prywatny adres IP z miejsca poza siecią lokalną, nie otrzymasz odpowiedzi.
  2. Stałe Adresy IP: Choć mają wiele zalet, takich jak stabilność dla usług internetowych, są zwykle droższe do utrzymania, ponieważ są ograniczone zasoby. Dostawcy internetowi często pobierają dodatkowe opłaty za stałe adresy IP.
  3. Protokół IPv6: Jednym z najważniejszych ulepszeń w IPv6 jest wprowadzenie “headerów rozszerzonych”. Pozwalają one na przesyłanie dodatkowych informacji w pakietach, co zwiększa elastyczność i funkcjonalność protokołu.
  4. Powód przejścia na IPv6: Jest to konieczne, ale proces ten jest wolny. Według Google, na początku 2021 roku tylko około 30% ruchu internetowego korzystało z IPv6, choć ta liczba stale rośnie.
  5. Zalety IPv6: Jednym z ciekawszych ulepszeń w IPv6 jest uproszczenie nagłówka pakietu. W IPv4 nagłówek pakietu może zawierać do 40 bajtów danych i ma wiele opcji, które mogą być trudne do przetworzenia. IPv6 ma prostszy, 40-bajtowy nagłówek z mniejszą ilością opcji, co ułatwia przetwarzanie i przesyłanie pakietów.
  6. Adresacja IPv6: Ze względu na ogromną ilość adresów dostępnych w IPv6, teoretycznie każde ziarnko piasku na Ziemi mogłoby mieć własny unikalny adres IP!

  Podsumowując…

  Podsumowując, adres IP to kluczowy element w komunikacji między urządzeniami w internecie. Dzięki niemu, dane mogą być przesyłane do konkretnego urządzenia w sieci. Czy jest to adres IP komputera, adres IP telefonu, czy adres IP serwera – każdy z nich jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania sieci.

  Nie zapominaj jednak o ochronie swojego adresu IP, zwłaszcza gdy jest to adres publiczny. Korzystanie z VPN i innych narzędzi bezpieczeństwa może pomóc w ochronie twojego adresu IP i prywatności w sieci.

  Rozważ również aktualizację swojego systemu do protokołu IPv6, zwłaszcza jeśli jesteś dostawcą usług internetowych lub zarządzasz dużą liczbą urządzeń. IPv6 oferuje większą pulę dostępnych adresów IP, co może być kluczowe dla efektywnej i bezpiecznej komunikacji w sieci.

  Bez względu na to, czy jesteś użytkownikiem domowym, czy zarządzasz siecią w firmie, zrozumienie, co to jest adres IP i jak działa, jest kluczowe do skutecznego korzystania z internetu. Pamiętaj, że adres IP to nie tylko część adresu twojego urządzenia w internecie, ale też istotny element, który umożliwia komunikację pomiędzy urządzeniami w sieciach lokalnych i globalnym internecie.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.