Spis treści

  Aplikacja mobilna może pomóc Ci zarabiać, nawiązywać kontakt z użytkownikami i zwiększać świadomość marki. Jednak miliony innych aplikacji w sklepach z aplikacjami próbują zrobić to samo. Przy takim poziomie konkurencji musisz zrobić coś wyjątkowego, aby się wyróżnić i aby docelowa baza użytkowników mogła łatwo znaleźć Twoją aplikację. Rozwiązaniem jest optymalizacja aplikacji mobilnych w sklepie z aplikacjami. Jak ją zrealizować krok po kroku i o co zadbać? Sprawdźmy.

  Optymalizacja AppStore — co to jest?

  Optymalizacja sklepu z aplikacjami (AppStore Optimziaition) to proces optymalizacji aplikacji mobilnych w celu uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania sklepu z aplikacjami. Im wyższa pozycja Twojej aplikacji w wynikach wyszukiwania sklepu z aplikacjami, tym bardziej jest ona widoczna dla potencjalnych klientów. Ta zwiększona widoczność zwykle przekłada się na większy ruch na stronie Twojej aplikacji w sklepie z aplikacjami. Praktycznym i sprzedażowym celem ASO jest zwiększenie liczby pobrań aplikacji. Ale może również zwiększyć świadomość marki, stymulować zaangażowanie użytkowników oraz gromadzić recenzje i opinie.

  Główne sklepy z aplikacjami to AppStore od Apple oraz Google Play, jednak taktyki optymalizacji możesz zastosować także w innych sklepach z aplikacjami, takich jak Amazon Appstore, Samsung Galaxy Store i Huawei AppGallery.

  Optymalizacja apki mobilnej w sklepie z aplikacjami — czynniki rankingowe

  Dostępne pola i czynniki rankingowe różnią się w zależności od sklepu z aplikacjami. Jednak typowe elementy docelowe dla ASO obejmują:

  • nazwę lub tytuł aplikacji
  • słowa kluczowe
  • opis (Google Play) i podtytuł aplikacji (Apple)
  • liczbę pobrań
  • oceny i recenzje
  • aktualizacje.

  Dlaczego warto optymalizować aplikacje mobilne w sklepie z aplikacjami?

  Według Google 82% posiadaczy smartfonów wyszykuje apki w sklepach z aplikacjami. Tym samym AppStore i Google play pozostają popularnym sposobem na znalezienie nowych aplikacji, od najnowszych gier po śledzenie kondycji, strumieniowe przesyłanie muzyki i wiele innych. Jednak sklepy z aplikacjami to nie jedyny sposób na odkrywanie aplikacji. Tym samym, jeśli nie inwestujesz w ASO do zwiększania rankingu wyszukiwania swojej aplikacji, tracisz największy kanał dystrybucji dostępny dla Twojej aplikacji. Dobra optymalizacja aplikacji w sklepie to także większa liczba pobrań — dzięki dobrze przeprowadzonej optymalizacji aplikacja staje się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników, co zwiększa szanse na jej zainstalowanie.

  Optymalizacja aplikacji AppStore i Google Play — podobieństwa i różnice

  Optymalizacja aplikacji nieco różni się w Google play oraz AppStore. Są jednak podobieństwa. Po pierwsze obie platformy wymagają sprawdzenia i zatwierdzenia aplikacji przed ich udostępnieniem w sklepach z aplikacjami. Zatwierdzenie aplikacji trwa zwykle od 24 godzin do ponad tygodnia, w zależności od rozmiaru i złożoności aplikacji. Jeśli zależy Ci na konkretnej dacie premiery lub aktualizacji aplikacji, powinieneś rozważyć przesłanie jej z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. 

  Dodatkowo App Store ma dwa unikalne elementy, których nie oferuje Google Play: pole słów kluczowych i podtytuł.  Z drugiej strony Google Play oferuje pole krótkiego opisu, którego Apple nie udostępnia.  Dalsze różnice między platformami obejmują czynniki wykorzystywane do oceniania i promowania aplikacji.

  Czynniki rankingowe w AppStore od Apple:

  • Podtytuł aplikacji
  • Adres URL aplikacji
  • Słowa kluczowe
  • Instalacje i zaangażowanie
  • Recenzje i oceny
  • Aktualizacje aplikacji
  • Tytuły i opisy zakupów w aplikacji

  Czynniki rankingowe w Google Play:

  • Tytuł aplikacji
  • Krótki opis aplikacji
  • Długi opis aplikacji
  • Instalacje i zaangażowanie
  • Recenzje i oceny
  • Tytuły i opisy zakupów w aplikacji
  • Aktualizacje aplikacji

  Badanie słów kluczowych w ASO — podstawa promocji apki w sklepie z aplikacjami

  Badanie słów kluczowych jest podstawą każdej dobrej strategii ASO. Dzieje się tak dlatego, że wyszukiwarki sklepów z aplikacjami wyświetlają aplikacje, które najlepiej pasują do słów kluczowych wprowadzanych przez użytkowników. Możesz więc i powinieneś wykorzystywać słowa kluczowe w każdym polu udostępnianym przez sklepy z aplikacjami. W tym w polach nazwy aplikacji, adresu URL i opisu (podtytułu) czy pola słów kluczowych w AppStore. Ale najpierw musisz to badanie słów kluczowych przeprowadzić, by mieć pewność, że wybrałeś do optymalizacji aplikacji właściwe frazy, faktycznie używane przez użytkowników. Jak to zrobić?

  Aby przeprowadzić badanie słów kluczowych ASO, utwórz listę słów lub wyrażeń opisujących Twoją aplikację i jej funkcjonalność.  Następnie wprowadź te słowa i wyrażenia do wybranego narzędzia do analizy słów kluczowych, na przykład Planer słów kluczowych czy Senuto, aby uzyskać propozycje słów kluczowych oraz informacje na temat liczby wyszukiwań i konkurencyjności. Chociaż te słowa kluczowe są specyficzne dla wyszukiwarki Google, mogą doskonale wskazywać, czego szukają odbiorcy również w sklepie Play czy AppStore. Warto zacząć od ogólnych terminów opisujących Twoją aplikację. Możesz także:

  • przeprowadzić analizę słów kluczowych w narzędziach dedykowanych aplikacjom mobilnym, np. AppAnnie, Sensor Tower, Mobile Action,
  • przeglądać recenzje i opinie użytkowników zarówno swojej aplikacji, jak i konkurencyjnych — często użytkownicy używają cennych słów kluczowych, opisując swoje doświadczenia.
  • przeprowadzić analizę konkurencji — sprawdź, jakie inne, podobne aplikacje oferuje konkurencja z branży i jakich słów kluczowych używa do ich optymalizacji w sklepie z apkami.

  Jak wybierać najlepsze słowa kluczowe w optymalizacji aplikacji w sklepach?

  • Stawaj na słowa kluczowe, które są najbardziej dopasowane do Twojej aplikacji i tego, co ona oferuje. Unikaj używania słów kluczowych, które mogą być mylące lub nieprecyzyjne.
  • Szukaj równowagi między popularnością a konkurencyjnością słów kluczowych. Wybieranie bardzo popularnych słów kluczowych może być trudne ze względu na dużą konkurencję, więc warto również skupić się na niszowych frazach.
  • Wybieraj dłuższe i bardziej specyficzne frazy, które mogą być mniej konkurencyjne i bardziej precyzyjne, co zwiększa szansę na dotarcie do odpowiednich użytkowników.
  • Przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, które kombinacje słów kluczowych i opisów przynoszą najlepsze wyniki.
  • Regularnie aktualizuj swoją listę słów kluczowych w oparciu o zmieniające się trendy i wyniki analizy.

  Zoptymalizuj tytuł i podtytuł swojej aplikacji

  Tytuł Twojej aplikacji (lub „nazwa aplikacji” w App Store) to jeden z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji. Dzieje się dlatego, że jest to pierwsza rzecz, którą użytkownik zobaczy na listach wyszukiwania. Co więcej, tytuł (nazwa) aplikacji to również jeden z najsilniejszych czynników rankingowych obu sklepów z aplikacjami. Tytuły i nazwy aplikacji mogą mieć maksymalnie 30 znaków w AppStore i 50 w Google Play. To dość mało. Musisz więc mądrze używać tych znaków. Jeśli chcesz wykorzystać słowa kluczowe w tytule lub nazwie aplikacji, staraj się nie nadużywać ich ani nie używać w sposób, który wydaje się nienaturalny. Upewnij się również, że tytuł i podtytuł jasno komunikują, co oferuje Twoja aplikacja. Unikaj używania zbyt skomplikowanych lub branżowych terminów, które mogą być niezrozumiałe dla szerokiej grupy odbiorców. Jednocześnie powstrzymaj się od używania zbyt ogólnych tytułów, które mogą łatwo zginąć wśród podobnych aplikacji.

  Przykład: Jeśli masz aplikację do nauki języków, zamiast używać ogólnego tytułu “Language App”, możesz użyć bardziej zwięzłego i zrozumiałego tytułu z kluczowym słowem: “Learn Spanish – Quick Lessons”. W podtytule można dodać dodatkowe informacje, np. “Interactive Spanish Lessons for Beginners”.

  Dodaj słowa kluczowe (tylko Apple App Store)

  Sklep Apple App Store udostępnia pole, w którym możesz wpisać słowa kluczowe opisujące Twoją aplikację i według których chcesz budować widoczność w wynikach wyszukiwania sklepu z aplikacjami. Apple weźmie pod uwagę te słowa kluczowe podczas ustalania rankingu Twojej aplikacji. Możesz wprowadzić dowolną liczbę słów kluczowych, ale ich długość jest ograniczona do 100 znaków lub mniej. Słowa kluczowe należy oddzielić przecinkami (bez spacji). Podobnie jak nazwa Twojej aplikacji, jest to przestrzeń, w której możesz wykazać się kreatywnością w badaniu słów kluczowych. Za pomocą tego pola możesz także regularnie testować różne słowa kluczowe i ich kombinacje, aby sprawdzić, co najlepiej sprawdza się w przypadku Twojej aplikacji.

  Spróbuj znaleźć równowagę między popularnymi, wysoce konkurencyjnymi słowami kluczowymi, według których masz mniejsze szanse na umieszczenie w rankingu, a mniej popularnymi słowami kluczowymi, dla których możesz uzyskać ranking, ale spowodują mniejszą liczbę pobrań.

  Ze względu na sposób, w jaki Apple przeszukuje i indeksuje pole słów kluczowych, nie należy powtarzać słów ani wyrażeń, nawet jeśli te same słowa są częste w badaniach słów kluczowych.

  Zoptymalizuj opis aplikacji w sklepie z apkami

  Opis aplikacji pełni ważną rolę, ponieważ dostarcza użytkownikom istotnych informacji na temat funkcji i korzyści aplikacji, a także wpływa na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.  Google Play udostępnia krótkie pole opisu (obejmujące 80 znaków) i długie pole opisu ( na 4000 znaków) i wykorzystuje oba do celów rankingu sklepu z aplikacjami. Sklep Apple App Store oferuje jedynie długie pole opisu (4000 znaków) i wydaje się, że nie wykorzystuje go do celów rankingowych. Jak zoptymalizować opis aplikacji, by przyciągnąć uwagę odbiorców?

  • Pierwsze trzy linijki opisu są najważniejsze, ponieważ użytkownicy widzą je jako pierwsze bez konieczności klikania “więcej”. Upewnij się, że zawierają najważniejsze informacje i najistotniejsze słowa kluczowe.
  • Zachęć użytkowników do pobrania aplikacji poprzez jasne i bezpośrednie wezwanie do działania (CTA), takie jak “Pobierz teraz”, “Zainstaluj dziś”, itp.
  • Umieszczaj słowa kluczowe w opisie w sposób naturalny. Unikaj nadmiernego nasycania opisu słowami kluczowymi, ponieważ może to zniechęcić użytkowników i być uznane za spam przez algorytmy sklepów z aplikacjami. Rozłóż słowa kluczowe w całym opisie, używając ich kontekstowo.
  • Opisz główne funkcje aplikacji i sposób, w jaki mogą one pomóc użytkownikom. Skup się na tych funkcjach, które wyróżniają Twoją aplikację na tle konkurencji. Podkreśl, jakie korzyści przyniesie użytkownikowi korzystanie z Twojej aplikacji. Może to obejmować oszczędność czasu, poprawę wydajności, rozrywkę itp.
  • Używaj krótkich akapitów, nagłówków i wypunktowań, aby ułatwić czytanie opisu. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko znaleźć najważniejsze informacje.
  • Dodaj cytaty z pozytywnych recenzji użytkowników w opisie, aby budować zaufanie i pokazać społeczne dowody skuteczności aplikacji. Wzmiankuj wysokie oceny lub nagrody, które otrzymała Twoja aplikacja, aby wzmocnić jej wiarygodność.
  • Regularnie aktualizuj opis, aby odzwierciedlał nowe funkcje i zmiany w aplikacji. Pokaż użytkownikom, że aplikacja jest aktywnie rozwijana i poprawiana. Dodawaj informacje o sezonowych promocjach, wydarzeniach specjalnych lub czasowych funkcjach, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników.

  Zobacz więcej technik, które pozwolą Ci napisać skuteczne tytuły i opisy do sklepu z aplikacjami.

  Opis aplikacji TikTok w Google Play

  Dodaj atrakcyjne elementy wizualne

  Atrakcyjne i dobrze zaprojektowane grafiki dostępne w sklepie z aplikacjami mogą przyciągnąć uwagę użytkowników, wyróżnić apkę spośród konkurencji oraz zwiększyć liczbę pobrań. Użyj elementów wizualnych, aby pokazać, jak działa Twoja aplikacja, co robi i jakie problemy rozwiązuje. Jak poprawić design Twojej aplikacji za pomocą ASO?

  • Zadbaj o ikonę aplikacji — jest to pierwszy element wizualny, który użytkownik zobaczy. Upewnij się, że ikona jest prosta, łatwa do rozpoznania i oddaje istotę Twojej aplikacji. Unikaj zbyt skomplikowanych projektów i małych szczegółów.  Wybierz kolory, które wyróżniają się na tle innych ikon w sklepie z aplikacjami. Użyj kontrastujących kolorów, aby ikona była bardziej widoczna.
  • Używaj wysokiej jakości zrzutów ekranu, które pokazują kluczowe funkcje i interfejs użytkownika aplikacji. Zrzuty ekranu powinny być wyraźne, dobrze oświetlone i profesjonalnie wykonane. 
  • Dodaj krótkie opisy do zrzutów ekranu, aby podkreślić najważniejsze funkcje. Upewnij się, że tekst jest czytelny i dobrze komponuje się z obrazem.
  • Pokaż aplikację w kontekście rzeczywistego użycia. Przedstaw scenariusze, w których użytkownik korzysta z aplikacji, co pomaga zobrazować jej praktyczne zastosowanie.
  • Twórz krótkie (15-30 sekund) wideo promocyjne, które przedstawiają najważniejsze funkcje aplikacji. Wideo powinno być dynamiczne i przyciągające uwagę. Upewnij się, że wideo jest profesjonalnie zmontowane, z dobrą jakością obrazu i dźwięku. Dodaj muzykę i efekty dźwiękowe, które pasują do charakteru aplikacji.  Zakończ wideo jasnym wezwaniem do działania, np. “Pobierz teraz” lub “Wypróbuj za darmo”. 
  • Używaj infografik do przedstawienia skomplikowanych funkcji w prosty i zrozumiały sposób. Infografiki mogą być szczególnie użyteczne w aplikacjach edukacyjnych lub biznesowych. Wykorzystaj animacje, aby pokazać działanie aplikacji. Animacje mogą być bardziej angażujące niż statyczne obrazy i mogą lepiej przedstawiać interaktywne elementy aplikacji.
  • Upewnij się, że wszystkie elementy wizualne — ikona, zrzuty ekranu, wideo i inne grafiki — mają spójną estetykę. Użyj jednolitej kolorystyki, stylu graficznego i czcionek, aby stworzyć rozpoznawalną markę. Dostosuj grafiki do wymagań i wytycznych każdej platformy (Apple App Store i Google Play). Każda platforma może mieć różne wymagania dotyczące rozmiaru i formatu grafik.

  Jakie warunki muszą spełniać elementy wizualne w Google Play i AppStore?

  Optymalizacja grafik i wideo w Google Play

  • Wybierz maksymalnie osiem wizualizacji, w tym jeden film o długości do 30 sekund
  • Dodaj odpowiednie rozmiary zrzutów ekranu dla wszystkich urządzeń
  • Twój film musi mieć adres URL YouTube z wyłączoną funkcją zarabiania i reklamami
  • Twoje elementy wizualne muszą reprezentować doświadczenie użytkownika

  Optymalizacja grafik i wideo w AppStore od Apple

  • Można wyświetlić maksymalnie 10 elementów wizualnych
  • Trzy z Twoich elementów wizualnych mogą być podglądami aplikacji (filmami) trwającymi od 15 do 30 sekund, ale najlepiej użyć jednego, naprawdę świetnego filmu
  • Filmy mogą zawierać wyłącznie treści zawarte w aplikacji
  • Powinieneś wykorzystać wszystkie 10 miejsc, pamiętając o utworzeniu odpowiednich rozmiarów obrazów dla różnych urządzeń
  • Możesz używać nakładek tekstowych, ale staraj się, aby Twoje treści były zawsze aktualne

  Zrzuty ekranów aplikacji w Google Play

  Informacja o aktualizacji aplikacji CapCut w Google Play

  Zachęcaj do ocen i recenzji aplikacji w sklepie

  Oceny i recenzje świadczą o popularności i jakości Twojej aplikacji. Jeśli masz niskie oceny, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wyświetlisz się na górze wyników wyszukiwania w sklepie z aplikacjami. Proste, przykre, ale prawdziwe. Dlatego też kluczowym elementem optymalizacji sklepu z aplikacjami jest zachęcanie użytkowników do pozostawiania recenzji i ocen. Zwłaszcza w sytuacji, gdy oba sklepy uznają wysoko oceniane aplikacje za bardziej trafne. Wyzwaniem jest zrozumienie, kiedy należy poprosić użytkowników o tę opinię. Jeśli będziesz wysyłać takie prośby zbyt często lub po problemach z aplikacją, możesz otrzymać negatywne oceny. Jakie praktyki w tym zakresie zastosować, by jak najlepiej optymalizować apki w sklepie?

  • Najlepszy moment, aby poprosić o ocenę, następuje natychmiast po wykonaniu przez użytkownika pozytywnej akcji albo po wdrożeniu ważnej aktualizacji. Możesz poprosić o recenzję, gdy użytkownik ukończy poziom, utworzy post lub dokona zakupu.
  • Pamiętaj, jak często prosisz o recenzje — App Store umożliwia monitowanie użytkownika o ocenę tylko trzy razy w ciągu 365 dni . W Google Play obowiązują mniej rygorystyczne ograniczenia dotyczące monitowania o recenzję, ale nie jest też jasne, jak często można prosić użytkowników o recenzję. Rozważ odczekanie co najmniej miesiąc między kolejnymi prośbami.
  • Używaj powiadomień push, aby delikatnie przypominać użytkownikom o możliwości ocenienia aplikacji. Upewnij się jednak, że nie są one zbyt nachalne, aby nie irytować użytkowników. Możesz także wysyłać e-maile z prośbą o ocenę aplikacji, szczególnie do użytkowników, którzy są zadowoleni i aktywnie korzystają z aplikacji.
  • Stwórz system nagród i zachęt — oferowanie nagród za pozostawienie recenzji, takich jak dostęp do ekskluzywnych funkcji, zniżki lub punkty lojalnościowe, może skutecznie zwiększyć liczbę recenzji.
  • Udostępnij czat pomocy technicznej lub metodę przesyłania opinii, podczas której użytkownik może wyrazić swoje frustracje bez wpływu na Twoje oceny. Umożliwi to rozwianie obaw użytkowników bez wpływu na ocenę sklepu z aplikacjami.
  • Regularnie odpowiadaj na recenzje użytkowników, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pokazanie, że cenisz opinie użytkowników i aktywnie rozwiązujesz problemy, może zachęcić innych do pozostawienia swoich opinii. Reagowanie na negatywne recenzje z proaktywnym podejściem do rozwiązywania problemów może przekształcić niezadowolonych użytkowników w lojalnych klientów.
  • Poinformuj użytkowników, jak ważne są dla Ciebie ich recenzje i jak pomagają w ulepszaniu aplikacji. Zrozumienie wpływu ich opinii może zachęcić użytkowników do ich wyrażania.

  Podsumowanie

  Optymalizacja aplikacji mobilnych w sklepach z aplikacjami (ASO) jest niezbędnym elementem strategii marketingowej, który może znacząco zwiększyć widoczność, liczbę pobrań i zaangażowanie użytkowników. Kluczowe aspekty ASO obejmują analizę słów kluczowych, optymalizację tytułu i opisu aplikacji, wykorzystanie atrakcyjnych elementów wizualnych oraz zachęcanie użytkowników do pozostawiania ocen i recenzji. Regularne monitorowanie i dostosowywanie tych elementów pozwoli Ci na lepsze dostosowanie się do zmieniających się trendów rynkowych i preferencji użytkowników, co finalnie przekłada się na wyższy zwrot z inwestycji.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.