Spis treści

  Kampanie, których celem jest pozyskiwanie leadów (lub dokładniej: mające na celu wypełnienia formularzy) to jeden z najbardziej podstawowych rodzajów kampanii, z którymi mierzą się specjaliści od marketingu internetowego. Nic dziwnego więc, że niemal każda platforma umożliwia tworzenie tego typu kampanii. Niezależnie od tego, czy działamy w Google Ads, na Facebooku czy przy wykorzystaniu LinkedIna, możemy obrać za cel pozyskanie informacji (oraz danych kontaktowych) od użytkowników. Platformy prześcigają się, aby możliwości konfiguracji takich kampanii były jak najbardziej obszerne, a same reklamy najskuteczniejsze. Najnowsze zmiany w tej kwestii wprowadził Facebook, na którym formularze są teraz dużo bardziej rozbudowane, niż były w przeszłości.

  Nowa odsłona formularzy w kampaniach Facebook Lead Ads

  Czym są kampanie z celem kontakty na Facebooku?

  W dwóch zdaniach: są to kampanie, których celem jest skłonienie odbiorcy do pozostawienia nam swoich danych, takich jak adres e-mail czy numer telefonu. Oczywiście nie zależy nam na tym, abyśmy pozyskali dane każdej osoby. Możemy zareklamować np. usługę remontowania mieszkań — wtedy zależy nam, aby kontakt do siebie pozostawiły osoby szukające specjalisty w tym zakresie.

  Dane zbieramy zwykle na dwa sposoby:

  1. Przez formularz na naszej stronie internetowej (lub dedykowanym landing page’u). 
  2. Przez wbudowany “szybki formularz” podłączony do reklamy na danej platformie.

  Dziś interesuje nas drugi sposób, a dokładniej szybkie formularze na Facebooku.

  Jak stworzyć kampanię z celem kontakty na Facebooku?

  Ścieżka jest banalnie prosta i bardzo podobna, do pozostałych typów kampanii. W menedżerze reklam wybieramy zielony przycisk z napisem “+ Utwórz”, a następnie jako cel kampanii zaznaczamy “Kontakty” i przechodzimy dalej. Kolejne okno pozwoli nam wybrać, czy chcemy korzystać z automatycznej kampanii, czy skonfigurować ją ręcznie. Jak zwykle w takich momentach, wybierzemy “Ręcznie utworzona kampania z celem kontakty”. Gdy kampania zostanie utworzona, musimy przejść przez jej konfigurację, która podzielona jest na trzy poziomy: kampanii, zestawu reklam i reklamy. Cała konfiguracja została opisana w artykule dotyczącym pozyskiwania kontaktów na Facebooku

  Formularze błyskawiczne

  Jednym ze sposobów zbierania danych są formularze błyskawiczne. Aby móc z nich korzystać, należy na poziomie konfiguracji zestawu reklam wybrać jako lokalizację konwersji “Formularze błyskawiczne” lub “Formularze błyskawiczne i Messenger”. Takie ustawienie pozwoli na to, by po kliknięciu w reklamę, użytkownik został przekierowany do naszego formularza.

  Tworzenie formularza błyskawicznego

  Gdy w naszej kampanii zdecydujemy się wykorzystywać formularze błyskawiczne do pozyskiwania informacji od użytkowników, musimy taki formularz utworzyć.

  Formularz można stworzyć w dwóch miejscach: po pierwsze, na poziomie konfiguracji reklamy podczas tworzenia kampanii (pole “miejsce docelowe”). Po drugie, po przejściu do okna “Wszystkie narzędzia”, które znajdziemy po zalogowaniu do Meta Business Suite. W obu przypadkach tworzenie formularza jest podzielone na 5 lub 6 etapów dot. zawartości:

  1. Wybór rodzaju formularza.
  2. Wprowadzenie.
  3. Pytania.
  4. Zasady ochrony prywatności.
  5. Ekran podglądu (opcjonalnie).
  6. Wiadomość dla kontaktów.

  Podczas edycji treści formularza, po prawej stronie będziemy mogli podejrzeć jego aktualną strukturę. To samo zobaczy użytkownik uzupełniający formularz.

  Jako że tworzenie formularza (i całej kampanii leadowej) zostało już opisane we wcześniejszym artykule, tutaj skupię się na nowościach, które Facebook wprowadził w czerwcu 2023.

  Wybór rodzaju formularza

  Pierwszym krokiem jest wskazanie rodzaju formularza, który chcemy wykorzystać. Od tego punktu zależy dalsza konfiguracja i możliwości. Do wyboru mamy:

  1. Większy wolumen — krótki formularz, który szybko się wypełnia.
  2. Mocniejszy zamiar — formularz zawierający dodatkowy etap sprawdzenia przesyłanych informacji.
  3. Treściwe materiały reklamowe najnowszy rodzaj formularza, który pozwala na rozbudowanie go w największym stopniu. 

  W dalszej części przejdziemy przez kolejne etapy na podstawie formularza z treściwymi materiałami reklamowymi. Pozostałe rodzaje to jego okrojone wersje.

  Wprowadzenie

  Drugi etap to dodawanie treści do naszego formularza. Uzupełnimy tutaj stałe elementy:

  • Obraz, który będzie służył za zdjęcie w tle formularza.
  • Nagłówek.
  • Podstawowe informacje o firmie.
  • Opcjonalnie dwie lub trzy korzyści podjęcia współpracy.

  Nowością na tym etapie jest sekcja “Stwórz historię”.

  To nowy element formularza, który pozwala zawrzeć w nim więcej treści. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Im dłuższy formularz, tym mniej osób uzupełni go do końca. Mamy jednak niemal gwarancję, że ci, którzy prześlą rozbudowany formularz, są realnie zainteresowani kontaktem.

  Historię tworzymy wybierając od 1 do 4 sekcji, spośród:

  • Jak to działa? 
  • Produkty.
  • Dowody społecznościowe.
  • Korzyści.

  Każda sekcja różni się zawartością, którą musimy do niej dodać.

  Jak to działa?

  Ten rodzaj informacji należy wybrać, kiedy chcemy przedstawić użytkownikowi instrukcję korzystania z naszej usługi. 

  Wybieramy jeden z dostępnych tytułów sekcji, ustalamy liczbę kroków w instrukcji (od 2 do 5) i opisujemy każdy z nich.

  Produkty

  Jeżeli oferujemy produkty lub wiele usług, to możemy je zaprezentować w formularzu. 

  Podobnie jak wcześniej, wybieramy tytuł karty, a także jej opis i zdjęcie. Poniżej możemy dodać wybrane cechy produktu. Kart produktu/usługi możemy dodać maksymalnie pięć. Zostaną one zaprezentowane w formie karuzeli pod wstępem do formularza.

  Dowody społecznościowe

  Opinie klientów czy certyfikaty, to coś, co dodaje wiarygodności naszej firmie. Jeżeli dysponujemy takimi materiałami, to również możemy je umieścić w formularzu. Jeśli chcemy umieścić opinie, to należy wskazać jej autora oraz treść. W przypadku certyfikatów lub akredytacji pola tekstowe nieco się różnią. Podobnie jak w przypadku produktów czy usług, “dowody społecznościowe” też zostaną przedstawione w formie karuzeli.

  Korzyści

  Ostatnia dostępna na ten moment opcja rozbudowania formularza. Decydując się na nią, mamy do uzupełnienia trzy pola, których długość to odpowiednio: 21, 24 i 28 znaków. Niewiele, zwłaszcza że przykład nazwy zachęty, który podaje Facebook, jest dłuższy niż dopuszczalna wielkość pola. Trzeba będzie jeszcze poczekać, aż specjaliści z Mety to poprawią.

  Ten element zajmuje najmniej miejsca na formularzu. Nie zawiera grafiki i prezentowany jest jako krótka wstawka na końcu sekcji.

  Pytania warunkowe

  Nowością na tym etapie jest możliwość tworzenia pytań z wykorzystaniem logiki warunkowej. Oznacza to, że każdy z użytkowników zobaczy pierwsze pytanie takie samo jak pozostali, jednak kolejne będą wyświetlały się w zależności od odpowiedzi, jakiej udzielił użytkownik na pytanie poprzedzające.

  Aby skorzystać z logiki warunkowej, na etapie tworzenia pytań, należy zaznaczyć odpowiednią opcję “Logika warunkowa”. Dzięki temu będziemy mogli utworzyć sekwencję występujących po sobie pytań w zależności od udzielanych odpowiedzi.

  Logika warunkowa najbardziej widoczna jest w przypadku pytań wielokrotnego wyboru. Aby z niej skorzystać, w takim przypadku należy do każdej z możliwych odpowiedzi przypisać akcję, która nastąpi w przypadku jej wyboru. W przykładowym pytaniu “Który obszar chciałbyś rozwijać podczas zajęć?” możliwymi odpowiedziami są:

  Do każdej z odpowiedzi, przy tworzeniu formularza, możemy przypisać logikę, tzn. wskazać następny krok. Do wyboru mamy:

  • Przejście do kolejnego pytania: wybieramy je spośród utworzonych lub tworzymy samodzielnie. Pytanie może być wielokrotnego wyboru, w formie krótkiej odpowiedzi tekstowej, wskazania lokalizacji sklepu lub “kalendarza”, który pozwoli klientowi poprosić o spotkanie w konkretnym terminie.
  • Przesłanie formularza, wraz ze wskazaniem strony końcowej (których możemy utworzyć kilka, zależnie od odpowiedzi, którą prześle użytkownik).
  • Zamknięcie formularza, jeżeli np. udzielona odpowiedź nie jest dla nas istotna lub nie chcemy podejmować kontaktu z osobą, która odpowiedziała w określony sposób.

  Strona końcowa

  We wcześniejszej wersji formularzy błyskawicznych, strona końcowa była stała dla całego formularza. Teraz możemy utworzyć ich kilka i wykorzystywać w zależności od tego, w jaki sposób użytkownik wypełni formularz. Jeżeli w formularzu użytkownik wykona taką sekwencję odpowiedzi, by na końcu umówić się na spotkanie, możemy podziękować mu na ostatniej stronie i zapewnić szybki kontakt. Jeżeli jego odpowiedzi nie pasują do naszej branży czy usługi, możemy wykorzystać podziękowanie za poświęcony czas i wysłać informację, że niestety nie będziemy mogli podjąć współpracy. Stron końcowych może być wiele, a oprócz tekstu mogą zawierać np. link odsyłający do naszej witryny, gdzie użytkownik znajdzie więcej informacji.

  Gdzie znaleźć przesłane formularze?

  Jeżeli ktoś uzupełni formularz i prześle go do nas, będziemy mogli znaleźć go w sekcji “Formularze błyskawiczne” w Meta Business Suite. Dane z nich możemy wyeksportować do pliku .CSV lub przesłać do systemu CRM.

  Nie wiesz jak zabrać się za kampanie leadowe na Facebooku?

  Nauczymy Cię lub zrobimy to za Ciebie! Studenci SchoolUp osiągają sukcesy w Google Ads i na Facebooku, także w pozyskiwaniu kontaktów. Jeżeli chcesz być jednym z nich, to umów się na bezpłatną rozmowę poziomującą przez formularz na stronie!

  Czy zawsze warto rozbudowywać formularze?

  Ostatnie zmiany w formularzach na Facebooku na pewno w jakimś stopniu ożywią ten sposób zbierania danych. Co prawda kampanie leadowe nie zostały postawione na głowie, a zmiany nie są rewolucyjne, ale pokazują, że Meta stara się rozwijać płatne reklamy. 
  To, że pewien element jest nowy, nie znaczy, że należy wszystkie istniejące formularze dostosować do niego. Rozbudowane formularze są dobrym wyborem jeżeli szukamy bardzo zdecydowanych klientów, którzy mogą poświęcić więcej czasu na pozostawienie danych. Leady pozyskane dzięki nim będą droższe, ale za to bardziej “kaloryczne” (tzn. mają większą szansę na zamknięcie lejka sprzedażowego). Jeżeli zależy nam na zbieraniu jak największej ilości kontaktów tylko po to, żeby rozbudowywać bazę danych, np. w celach remarketingowych, to formularze powinny być prostsze i krótsze. Mniej rozbudowane formularze są łatwiejsze do uzupełnienia i nie wymagają tyle czasu, co te, które zawierają więcej pytań.

  Porozmawiajmy!

  Patryk Żakowicz
  Patryk Żakowicz

  Cześć! Z marketingiem internetowym jestem związany od prawie dwóch lat. Klikam w komputer i wydaje nieswoje pieniądze w taki sposób, by było to najbardziej opłacalne dla właściciela tych pieniędzy : ) Mimo relatywnie krótkiej obecności w branży marketingowej miałem do czynienia z największymi polskimi E-commercami. W UpMore odpowiadam za obsługę projektów m.in. w Google Ads, Facebook Ads oraz Apple Search Ads.