Spis treści

  W obecnych czasach, w świecie naszpikowanym reklamami, coraz częściej pojawia się potrzeba subtelniejszych i bardziej efektywnych metod dotarcia do klientów. Jedną z niezwykle efektywnych strategii jest marketing szeptany. To podejście, które bazuje na przekazywaniu informacji o produkcie lub całej marce w sposób nieco nieświadomy, a jednocześnie naturalny. W tym artykule zgłębimy tajniki marketingu szeptanego, odkrywając, czym dokładnie jest i jak można go wykorzystać, aby osiągnąć pozytywne rezultaty.

  marketing szeptany

  Istota marketingu szeptanego

  Marketing szeptany to metoda polegająca na wywoływaniu rozmów i dyskusji w Internecie, aby promować konkretne produkty, usługi lub samą markę. Jest to sposób na rozpowszechnianie informacji w sieci, który może być prowadzony zarówno w sposób jawny, jak i niejawny. Choć ta forma marketingu może wydawać się czymś nowym, to tak naprawdę bazuje na klasycznych koncepcjach, takich jak tzw. poczta pantoflowa czy rekomendacje, które znane są nam od dawna.

  Rola marketerów w marketingu szeptanym polega na rozbudzeniu dyskusji na różnych platformach (np. na forach internetowych czy w mediach społecznościowych), na których informacje o marce i jej produktach mogą rozchodzić się w sposób naturalny oraz nieprzymuszony. Celem tego marketingu jest także kreowanie pozytywnych emocji wśród konsumentów i inspiracja do rozmów. Należy pamiętać, że nie chodzi w nim jednak o to, aby nachalnie nakłaniać klientów do zakupu. Co więcej, ważne jest również, aby przeprowadzać go w sposób odpowiedni, unikając niepożądanych skojarzeń i uznania go za spam. 

  Rodzaje marketingu szeptanego

  Marketing szeptany ogólnie możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • Buzz marketing – opiera się on wywoływaniu emocjonalnych reakcji wśród odbiorców, na przykład poprzez tworzenie memów lub kreowanie nowych trendów.
  • Marketing informacyjny – ten rodzaj marketingu szeptanego koncentruje się na przekazywaniu informacji oraz prowadzeniu dyskusji, zwłaszcza na forach internetowych i w mediach społecznościowych.


  Jednakże w marketingu szeptanym możemy wyróżnić jeszcze kilka innych form, z których najpopularniejsze to:

  • Marketing wirusowy – jest to tworzenie treści, które użytkownicy chętnie udostępniają, takie jak memy czy gify. Celem marketingu wirusowego jest to, aby stworzyć na tyle interesujący i ciekawy przekaz, który zaangażuje jego odbiorców do dalszego jego rozpowszechniania oraz budowania zasięgu przekazywanej informacji. Należy jednak zachować ostrożność, aby treść w żadnym stopniu nie przypominała tradycyjnej reklamy. Chociaż produkt ma być obecny w przekazie, głównym celem jest wywołanie emocji i budowanie bliskiej relacji z odbiorcami.
  • Trendsetting – inaczej mówiąc, jest to promowanie marki poprzez konkretne osobistości. To może być sam właściciel marki czy pracownik firmy. Jednak najczęściej angażuje się w to osoby wpływowe lub znane, które stają się wzorcami do naśladowania dla konsumentów. Celem takich działań jest wykreowanie nowego trendu konsumpcji. 
  • Evangelist Marketing – to metoda budowania silnych emocjonalnych więzi między odbiorcami a marką, produktem lub usługą. Polega na stworzeniu społeczności, która żyje daną marką, utożsamia się z nią i podziela jej wartościami. Członkowie tej społeczności często dzielą się pozytywnymi doświadczeniami z korzystania z produktów i chętnie polecają je innym. Często takich fanów marki nazywa się ewangelistami.
  • Cause Marketing – to strategia, która opiera się na wspieraniu ważnych kwestii społecznych przez markę, takich jak tolerancja, ochrona środowiska czy walka z nierównościami społecznymi. Bardzo dobrymi przykładami mogą być tutaj restauracje, które wprowadzają produkty wegańskie czy firmy, które ograniczają zużycie plastiku. Działania w ramach Cause Marketing pozwalają firmom zdobyć sympatię odbiorców, dla których te konkretne wartości są istotne. Zaangażowanie marek w społeczne inicjatywy buduje bowiem zaufanie i zdobywa szacunek ze strony swojej publiczności.
  • Product Seeding – rodzaj marketingu szeptanego, który wykorzystuje wpływ blogerów, influencerów i innych popularnych osobistości na swoje otoczenie. Najczęściej takie osoby prowadzą własne kanały na YouTube lub mają zasięgowe konta social media takie jak: Facebook, Instagram czy TikTok. Jego celem jest dostarczenie tym osobom darmowych próbek produktu do recenzji. Pozytywne opinie rozchodzą się w sposób naturalny, przyczyniając się do wzrostu popularności marki i zwiększenia jej zasięgów.
  • Community Marketing – to promowanie produktu albo usługi poprzez udział w dyskusjach na forach internetowych lub na grupach w mediach społecznościowych. Wartościowe uczestnictwo w tych rozmowach jest kluczowe. Marketing szeptany w tym kontekście wymaga subtelności, aby członkowie grup nie odczuli, że jest to jedynie narzędzie do nachalnej promocji.
  • Casual Marketing – to rodzaj kampanii, który funkcjonuje jak “drugoplanowy aktor” w kontekście głównej kampanii marketingowej. Ma ona na celu jej dyskretne wspieranie, bez bezpośredniego identyfikowania się z daną marką.
  • Brand Blogging – to forma prowadzenia bloga skoncentrowana na konkretnej marce, produkcie bądź usłudze. Często jest łączona z praktyką trendsettingu.

  Wyzwania i etyka w marketingu szeptanym

  Marketing szeptany, mimo że swoją formą, brzmi niezwykle zachęcająco, to potrafi przynieść firmom więcej strat niż korzyści. Jednym z głównych wyzwań w marketingu szeptanym jest zachowanie autentyczności. W przypadku, gdy promocja wydaje się zbyt wyreżyserowana lub manipulacyjna, może zrazić potencjalnych klientów. Dlatego warto dążyć do zachowania rzeczywistej wartości produktu lub usługi.

  Innym wyzwaniem jest ryzyko negatywnego rozgłosu. Marketing szeptany może być potężnym narzędziem, ale jednocześnie również te negatywne lub kontrowersje opinie mogą szybko rozprzestrzeniać się w Internecie. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zarządzania kryzysowego i reagowanie na negatywne sytuacje.

  Ponadto istotnym elementem jest także zrozumienie publiczności. Skuteczny marketing szeptany wymaga głębokiego zrozumienia potrzeb i preferencji klientów. Jeśli nie znamy swojej grupy docelowej, nasze działania mogą okazać się nieskuteczne.

  Mimo że powyższe wyzwania mogą się wydawać dosyć poważne, to nie jest to jednak powód, aby całkowicie rezygnować z tych działań. Marketing szeptany może być etyczny i efektywny, o ile jest prowadzony w sposób przemyślany i zgodny z zasadami. Etyczne działania w marketingu szeptanym opierają się na kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim, niezwykle istotna jest przejrzystość – odbiorcy powinni wiedzieć, że biorą udział w kampanii marketingowej. Ukrywanie związku między ambasadorem marki a reklamodawcą może bowiem budzić kontrowersje, ponieważ prawidłowe oznaczanie treści reklamowych jest obowiązkiem wynikającym z zasad etyki i prawa. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z Rekomendacji Prezesa UOKiK

  Szczerość w rekomendacjach to kolejny aspekt etycznego marketingu szeptanego. Osoby zaangażowane w promocję produktów lub usług powinny być szczere w swoich rekomendacjach, opierając je na prawdziwych doświadczeniach i przekonaniach.Ponadto etyczny marketing szeptany zakłada zachowanie zasad fair play. Konkurencja jest nieodłączną częścią rynku, ale marketing szeptany nie powinien polegać na nieuczciwej krytyce konkurencji ani na działaniach, czy na udostępnianiu o nich nieprawdziwych informacji.

  Zrób hałas o swojej firmie wykorzystując marketing szeptany!

  Zgłoś się do nas, a my zadbamy o wizerunek i świadomość Twojej marki.

  Praktyczne wskazówki 

  Skuteczna kampania marketingu szeptanego wymaga starannego przygotowania i organizacji, aby uniknąć podstawowych błędów w trakcie jej realizacji. Jedynie wtedy może ona, niezależnie od jej formy, przynieść firmie trwałe i pozytywne rezultaty.

  Kluczowym elementem jest pomysł. Rozpoczęcie spontanicznych rozmów o produkcie lub marce można osiągnąć poprzez stworzenie kreatywnej kampanii wirusowej. Istotne jest, aby taka kampania była zgodna z obecnie panującymi trendami i zainteresowaniami grupy docelowej. Powinna także budzić emocje i zaskakiwać, na przykład poprzez dzielenie się nietypowymi opiniami lub tworzenie zabawnych powiązań. Ważne jest to, aby stworzyć pozytywne połączenie między przekazem reklamowym a marką.

  W marketingu szeptanym warto stosować także naturalny język, tak aby nasze treści brzmiały bardziej autentycznie niż klasyczne przekazy reklamowe. Unikajmy zbytniego perfekcjonizmu językowego, który może sprawić, że nasz przekaz będzie wydawać się sztuczny lub automatyczny.

  Niezwykle istotne jest również dogłębne zrozumienie produktu lub usługi, którą promujemy. Brak wiedzy na temat reklamowanego produktu może zaszkodzić wiarygodności przekazu i zniechęcić potencjalnych klientów.

  Warto się zastanowić także, kiedy najlepiej skorzystać z marketingu szeptanego. Jest on rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w przypadku dużych korporacji, jak i mniejszych firm. Jest to idealny sposób, jeśli celem jest zwiększenie popularności marki i rozszerzenie jej zasięgu. Ponadto marketing szeptany może korzystnie wpłynąć na postrzeganie firmy przez konsumentów. Dlatego warto go używać także w sytuacjach, gdy chcemy wzmocnić pozycję marki lub zrekompensować wcześniejsze nieudane działania biznesowe.

  Podsumowanie

  Marketing szeptany może być niezwykle skuteczną strategią pozyskiwania uwagi klientów w tłumie komunikatów reklamowych. To sztuka budowania subtelnych, lecz skutecznych relacji z użytkownikami. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest zachowanie autentyczności i etyki oraz wykreowanie fascynujących narracji, które zaangażują odbiorców w rozmowy na temat marki. 

  Bez wątpienia warto eksperymentować z różnymi strategiami marketingu szeptanego, odkrywając, które z nich najlepiej pasują do Twojej marki i klientów. To szansa na budowanie autentycznych relacji i zyskiwanie lojalności klientów w sposób intrygujący i twórczy.

  Porozmawiajmy!

  Aleksandra Wrońska
  Aleksandra Wrońska

  Z marketingiem internetowym związana od dwóch lat, jednak mimo tej stosunkowo krótkiej obecności w branży na swoim koncie ma już prowadzenie kampanii reklamowych dla małych i dużych firm, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Digital marketing traktuje nie tylko jako pracę, ale również i pasje, dlatego każdego dnia stara się poszerzać swoją wiedzę oraz umiejętności. Do Up&More dołączyła w styczniu 2023, gdzie zajmuje się obsługą projektów w Facebook Ads, Google Ads i Apple Search Ads.