Spis treści

  Reklamy w Google Ads możemy kierować ze względu na odbiorców oraz/lub ze względu na treść.

  kontekstowe kierowanie reklam

  Kierowanie ze względu na odbiorców możemy nazwać kierowaniem behawioralnym – dotyczy ono bezpośrednio naszych zachowań w sieci, na ich podstawie jesteśmy podpinani pod pewne grupy, na które później kierowane są reklamy. 

  Kierowanie ze względu na treść nazywamy kierowaniem kontekstowym. Kierowanie kontekstowe zależy od zawartości stron internetowych na których jesteśmy danym momencie. „Treść” dotyczy stron, na których potencjalnie mogą znajdować się Twoje reklamy. System Google analizuje zawartość stron, na których jest użytkownik, aby określić ich główny motyw. Jeśli wybrałeś takie słowa kluczowe i/lub tematy, które pokrywają się z zawartością danej strony to prawdopodobnie pojawi się tam Twoja reklama. 

  Kierowanie kontekstowe jest podzielone na kilka typów:

  • tematy
  • miejsca docelowe
  • słowa kluczowe w treści

  Kierowanie na Tematy

  „Tematy” dotyczą stron o konkretnej tematyce. Google Ads analizuje treści internetowe, biorąc pod uwagę m.in. tekst, język, strukturę linków i strukturę strony. Następnie określa główną tematykę każdej strony i kieruje reklamy na te, które pasują do wybranych przez nas tematów. Możemy je wykorzystać w kampaniach wideo i kampaniach w sieci reklamowejNiestety nie udało mi się znaleźć informacji z jakiej ilości tematów możemy korzystać ani czy istnieje konkretna lista ze wszystkimi dostępnymi aktualnie tematami. Jednak, gdy przejrzymy je sobie, to zauważymy, że jest ich naprawdę dużo i jest z czego wybierać.

  Dodanie kierowania na tematy zwiększy nam zasięg i okaże się pomocne, gdy nie mamy jeszcze określonej grupy docelowej lub gdy dopiero ją poznajemy. Dużo łatwiej jest określić tematykę naszej działalności i tego, obok czego chcemy widzieć naszą reklamę niż stworzyć całą personę, do której chcemy trafiać. 

  Wyobraź sobie, że oferujesz usługi przeprowadzkowe – dobrym pomysłem będzie wyświetlanie się na stronach, na których użytkownicy szukają domów/mieszkań na wynajem lub planują je kupić. A jeśli nie chcemy, aby nasza reklama wyświetlała się na stronach o konkretnej tematyce, możemy również te tematy wykluczyć. Jest to tak samo proste jak wybranie tematów do kierowania reklam. 

  Kierowanie ze względu na Miejsce Docelowe

  Miejsca docelowe to lokalizacje – witryny, kanały na YT, aplikacje mobilne – w których mogą się wyświetlać Twoje reklamy z kampanii wideo i kampanii displayowych. Od niedawana również możemy korzystać z tej opcji w przypadku kampanii Performance Max.

  Przy kierowaniu reklam na miejsca docelowe częściej spotykałam się z wykluczaniem konkretnych miejsc czy witryn. Częstą praktyką jest wykluczanie kierowania na wszystkie aplikacje z miejsc docelowych. Argumentuje się to dużą ilością niezamierzonych kliknięć pochodzących z aplikacji. To może nam zaburzać późniejsze wyniki i utrudniać optymalizację kampanii.

  Jeżeli nie oferujemy produktów dla dzieci to rekomenduje również wykluczanie kanałów na YouTube, filmów i stron dla dzieci – często rodzice dają swoim dzieciom własne telefony, komputer, tablety itp. z włączonym filmem, korzystając przy tym, ze swojego konta Google. Jeśli nie chcemy, aby nasze reklamy wyświetlały się w takiej sytuacji – warto zadbać o te wykluczenie. Tak samo możemy postąpić z innymi rodzajami treści, które nam nie odpowiadają – po prostu je wykluczmy. 

  Na szczęście możemy wykluczyć wszystkie aplikacje na raz robiąc to z poziomu Google Ads Edytora w zakładce „Kategorie aplikacji mobilnych, Wykluczenia” lub z panelu Google Ads: w formularzu klikamy „Wpisz wiele miejsc docelowych” i jako URL wpisujemy „mobileappcategory::69500”. Przed 2018 można było wykluczyć aplikacje mobilne z poziomu ustawień kampanii z zakładki „wykluczenia treści”. Obecnie możemy to zrobić tylko w filmie transmitowanym na żywo w YouTube, osadzonych filmach na YouTube czy w wideo, co też może okazać się pomocne. 

  Jeśli chcemy sprawdzić, gdzie wyświetlają się nasze reklamy i nad tym popracować (uważam, że to najlepsze miejsce, żeby zacząć „zabawę” w dodawanie i wykluczanie miejsc docelowych) wystarczy, że wejdziemy w panelu Google Ads w zakładkę „gdzie wyświetlają się reklamy”. Kto by pomyślał 😉. Gdy nasze reklamy działają już jakiś czas, powinniśmy mieć tutaj wiele wyników. Sprawdzamy sobie, które najlepiej konwertują, a które nie i wykluczamy bądź dodajemy kierowanie. Polecam skupiać się na wkluczeniach. Mali reklamodawcy mogą zyskać na opcji dodawania kierowania, jednak u większych reklamodawców, gra nie jest warta świeczki.

  Pamiętajmy, jeśli wybierzemy kierowanie na popularne witryny, filmy w YouTube czy w sieci reklamowej lub aplikacje, uzyskanie wyświetleń może wymagać ustawienia wyższych stawek. 

  Kierowanie na Słowa Kluczowe 

  Działa to podobnie jak w przypadku słów kluczowych w sieci wyszukiwania. Google Ads wyszuka odpowiednie strony internetowe zawierające dodane przez nas słowa kluczowe, a także odpowiednich odbiorców zainteresowanych tymi słowami kluczowymi. 

  Czasami reklamy mogą pojawiać się w miejscach docelowych pozornie niezwiązanych z naszymi słowami kluczowymi. W zależności od ustawień słów kluczowych reklamy mogą wyświetlać się odbiorcom na podstawie najnowszej historii przeglądania lub innych czynników, a nie treści oglądanej właśnie strony. 

  Tutaj również możemy wykluczać słowa kluczowe, które nie rezonują z naszymi kampaniami. Możemy wykorzystać te frazy, które standardowo mamy wykluczone w sieci wyszukiwania. Mamy też możliwość dodania listy wykluczających słów kluczowych, co jest najłatwiejszym sposobem na wykluczenie wielu fraz na raz.

  Rozszerzenie na sieć reklamową w sieci wyszukiwania

  Kolejna możliwość, która nam niejako „wpadła” do worka z kierowaniem kontekstowym. Opcję tą mamy tylko przy kampaniach w sieci wyszukiwania. Po jej włączeniu Google Ads wykorzysta niewydane budżety przeznaczone na sieć wyszukiwania w sieci reklamowej.

  Jestem dość sceptycznie nastawiona do tej możliwości. Przewagą sieci reklamowej jest możliwość zainteresowania potencjalnego klienta formą wizualną reklamy, tutaj jest nam to odebrane. Mamy suchy komunikat z reklamy w sieci wyszukiwania wrzucony w format displayowy. 

  Google jednak dużo nam obiecuje, oczywiście pod warunkiem, że dodamy tą możliwość do naszych kampanii: „Kampanie w sieci wyszukiwania z oddzielnym budżetem w sieci wyszukiwania oraz z włączonym rozszerzeniem na sieć reklamową mogą uzyskać nawet o 15% więcej konwersji przy podobnym CPA, co w sieci wyszukiwania.”. Przy czym ustalanie stawek i kierowanie reklam pozostają niezmienione, ogólny limit budżetu także. Koszt konwersji ma być podobny lub niższy, a reklamy będą tworzyć się automatycznie. 

  Kierowanie reklam działa tak jak w przypadku kierowania na słowa kluczowe w kampaniach displayowych – reklamy będą wyświetlać się potencjalnym klientom, którzy przeglądają lub wyszukują podobne produkty w różnych witrynach bazując na naszych słowach kluczowych. 

  Odkryj możliwości, jakie daje kontekstowe kierowanie reklam w Google Ads!

  Nie trać szansy na dotarcie do właściwych osób we właściwym momencie. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci w pełni wykorzystać potencjał kontekstowego kierowania reklam.

  PODSUMOWANIE

  Absolutnie warto wykorzystać kierowanie kontekstowe! Jeśli mamy ograniczone zasoby to chociaż skorzystajmy z opcji wykluczania miejsc docelowych. Możemy osiągnąć naprawdę dobre efekty bez wydawania kolosalnych budżetów. 

  A jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu kierowania kontekstowego i późniejszej jego optymalizacji to odezwij się do naszej agencji digital marketingu, z pewnością wypracujmy najlepsze rozwiązanie!

  Porozmawiajmy!

  Aneta Siemieniak
  Aneta Siemieniak

  SEM-em zajmuje się od ponad dwóch lat, ciągle intensywnie rozwija swoją wiedzę i pogłębia umiejętności. Bardzo szybki rozwój zawdzięcza samodzielności i odwadze w prowadzeniu projektów klientów z zakresu reklam w Social Mediach i w wyszukiwarkach internetowych. Współpracowała z takimi markami jak np. E.ON czy Vectra.