Spis treści

  Landing page, będący kluczowym elementem strategii marketingowej, to miejsce, gdzie magia konwersji staje się rzeczywistością. Wyjątkowość skutecznego landing page’a polega na precyzyjnym zrozumieniu potrzeb użytkownika oraz umiejętnym kierowaniu jego uwagi. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu landing page nie tylko przyciąga, ale przede wszystkim przekształca odwiedzających w klientów. W rzeczywistości, w której walka o uwagę użytkownika trwa ułamki sekund, doskonały landing page jest niczym mistrzowskie dzieło sztuki – harmonijnie łączy estetykę z funkcjonalnością. Jak więc stworzyć taką stronę w Google Ads, która nie tylko przyciągnie wzrok, ale przede wszystkim skłoni do działania? Odkryj sekret, jak zrobić dobry i skuteczny landing page na potrzeby kampanii reklamowych w Google Ads.

  Co to jest landing page w Google Ads?

  Landing page w Google Ads to specjalnie zaprojektowana strona internetowa, na którą użytkownik trafia po kliknięciu reklamy. Jej głównym celem jest przekierowanie odwiedzającego do konkretnego działania, takiego jak zakup produktu, zapis na newsletter czy pobranie materiału. Strona docelowa powinna być precyzyjnie dostosowana do treści reklamy, zapewniając spójność komunikacji oraz maksymalizując wskaźnik konwersji. Kluczowe elementy skutecznego landing page’a to jasny i przyciągający uwagę nagłówek, przekonujące treści, intuicyjna nawigacja, a także atrakcyjny wizualnie i responsywny design. W kontekście Google Ads dobrze zaprojektowany landing page sprzedażowy jest nie tylko narzędziem sprzedaży, ale również kluczowym elementem budowania pozytywnych doświadczeń użytkownika, co przekłada się na lepsze wyniki kampanii reklamowych. By jednak osiągnąć zamierzone efekty, musisz wiedzieć, jak zrobić landing page, który jest dobry i przemawia do świadomości użytkowników, zachęcając ich do działania.

  Dobry landing page sprzedażowy, czyli jaki?

  Jakie elementy strony docelowej w Google Ads Sprawiają, że landing page sprzedażowy jest dobry? Zobacz, o co powinieneś zadbać!

  • Treść skupiona na efektach – treść strony docelowej w kampaniach Google Ads powinna być dostosowana do przekazu konkretnej reklamy. To dopasowanie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zainteresowania odwiedzających i zapewnienia ciągłości doświadczeń użytkownika od pierwszego kliknięcia do transakcji.
  • Jasne wezwanie do działania — strona docelowa w kampaniach reklamowych nie jest miejscem na dwuznaczność. Zawiera wyraźne i przekonujące wezwanie do działania, które kieruje odwiedzających do pożądanej konwersji. Niezależnie od tego, czy jest to przycisk „Kup teraz”, formularz rejestracji czy link do pobrania, CTA jest gwiazdą programu.
  • Minimalne czynniki rozpraszające – w przeciwieństwie do strony głównej lub ogólnej strony internetowej, strona docelowa PPC minimalizuje czynniki rozpraszające. Nieistotne linki, opcje nawigacji i niepowiązane informacje są usuwane, dzięki czemu uwaga odwiedzającego jest skupiona wyłącznie na celu konwersji.
  • Odpowiedni projekt – elementy wizualne strony docelowej Google Ads musisz dobrać tak, aby uzupełniały oprawę wizualną i przekaz reklamy. Jednolity branding i obrazy tworzą spójne doświadczenie, wzmacniając połączenie między reklamą a stroną docelową.
  • Responsywność i szybkość – bezproblemowa obsługa użytkownika przyczynia się do wyższych współczynników konwersji, dzięki czemu odwiedzający nie tracą zainteresowania podczas oczekiwania na załadowanie strony.
  • Możliwość dostosowania i łatwość testowania – jedną z mocnych stron docelowych w Google Ads jest ich zdolność adaptacji. Możesz tworzyć wiele wersji landing page’a i przeprowadzać testy A/B, aby określić, które elementy najskuteczniej generują konwersje. Od zmian nagłówków po różne wezwania do działania – testy te pomagają udoskonalić stronę docelową pod kątem optymalnej wydajności.

  Zobacz także:

  Strona docelowa a strona internetowa

  Głównym celem strony docelowej Google Ads jest skoncentrowanie się na jednym, konkretnym działaniu użytkownika, takim jak zakup produktu, zapis na newsletter czy pobranie e-booka. W przeciwieństwie do tego tradycyjna strona internetowa pełni wiele funkcji i celów, oferując szeroki zakres informacji o firmie, jej usługach czy produktach Strona docelowa ma uproszczoną strukturę, często bez pełnej nawigacji, aby uniknąć rozpraszania uwagi użytkownika. Zawartość strony jest ściśle związana z jednym tematem lub ofertą i jest zaprojektowana tak, aby prowadzić użytkownika do podjęcia określonej akcji. Z kolei tradycyjna strona internetowa posiada rozbudowaną nawigację, umożliwiającą użytkownikom swobodne przeglądanie różnych sekcji, takich jak strona główna, o nas, usługi, produkty czy blog.

  Strona docelowa ma uproszczoną strukturę, często bez pełnej nawigacji, aby uniknąć rozpraszania uwagi użytkownika. Zawartość strony jest ściśle związana z jednym tematem lub ofertą i jest zaprojektowana tak, aby prowadzić użytkownika do podjęcia określonej akcji. Z kolei tradycyjna strona internetowa posiada rozbudowaną nawigację, umożliwiającą użytkownikom swobodne przeglądanie różnych sekcji, takich jak strona główna, o nas, usługi, produkty czy blog.

  Jak zrobić stronę docelową, która sprzedaje?

  Skuteczny landing page w Google Ads – zastanawiasz się, jak go zrobić? Zobacz nasze wskazówki!

  1. Zadbaj o treści na landing page’u

  W projektowaniu landing page’y sprzedażowych na potrzeby Google Ads ważne są treści, które przekonują użytkownika do działania i zachęcają do zakupu. Jak dzięki treściom przygotować dobry landing page, który naprawdę działa?

  Zadbaj o nagłówek na landing page’u sprzedażowym
  Nagłówek to pierwsze, co użytkownik widzi po przejściu na Twoją stronę docelową z reklamy w Google Ads. To jeden z powodów, dla których musisz o niego zadbać. Zrób to w następujący sposób:

  • Postaw na zwięzłość i precyzję — nagłówek powinien być krótki, jasny i konkretny. Użytkownicy muszą od razu zrozumieć, co oferuje strona.
  • Zadbaj o wartość dla użytkownika — skoncentruj się na korzyściach, jakie użytkownik otrzyma, odwiedzając stronę. Zamiast ogólnych stwierdzeń, podkreśl wartość dodaną, jaką niesie oferta.
  • Popraw spójność z reklamą — nagłówek powinien bezpośrednio nawiązywać do treści reklamy, z której użytkownik trafił na stronę. To buduje zaufanie i zapewnia, że użytkownik trafił we właściwe miejsce.
  • Dodaj wyraźne CTA – jeśli to możliwe, umieść w nagłówku wyraźne wezwanie do działania (Call to Action). Może to być zachęta do zakupu, zapisania się na newsletter czy pobrania materiału.
  • Używaj liczb i danych – konkretne liczby, statystyki czy inne dane w nagłówku mogą przyciągać uwagę i zwiększać wiarygodność oferty. Przykład: “Zwiększ sprzedaż o 30% dzięki naszym narzędziom!”
  • Stosuj język emocji – wykorzystaj słowa, które wzbudzają emocje i zachęcają do działania. Emocjonalny język może skuteczniej przyciągnąć uwagę i zainteresowanie użytkowników.
  • Unikaj zbędnych ozdobników – skup się na istocie przekazu, unikając zbędnych słów i ozdobników, które mogą rozpraszać uwagę użytkownika.

  Upewnij, że treść strony docelowej jest spójna i zwięzła
  W projektowaniu landing page’a zadbaj o jasny przekaz, krótkie słowa i zwięzłe zdania. Pisz zrozumiale, unikaj żargonu i skomplikowanych terminów branżowych, chyba że wiesz, że Twoi odbiorcy je znają i rozumieją. Ponadto pisz przyjaznym tonem, tak jakbyś rozmawiał ze znajomym przy kawie, a nie tak, jakbyś pisał artykuł naukowy.

  Zadbaj o emocjonalny przekaz treści landing page’a
  W projektowaniu treści na potrzeby strony docelowej ważne jest, żeby zadbać o emocjonalny przekaz. W ten sposób nawiążesz z odbiorcą emocjonalną więź i pomożesz mu zrozumieć wartość twojego produktu lub usługi. W tworzeniu landing page’y Google Ads skoncentruj się na korzyściach płynących z inwestycji w Twoją ofertę i na tym, jak rozwiązuje ona problemy Twoich klientów.

  Używaj wysokiej jakości obrazów na stronach docelowych
  Badania wskazują, że aż 80% odbiorców chętnie zapoznaje się z treściami, jeśli te znajdują się w towarzystwie wysokiej jakości obrazów. Co więcej, odbiorcy zazwyczaj pamiętają 20% tego, co przeczytali, ale aż 80% tego, co zobaczyli. Wykorzystaj to, tworząc landing page sprzedażowy. Używaj wysokiej jakości zdjęć, które pasują do twojego produktu i docelowych odbiorców.

  Stosuj wypunktowania i listy numerowane
  Jeśli strona docelowa jest wypełniona ciągłym tekstem, użytkownikowi trudno znaleźć te informacje, których szuka. Możesz mu w tym pomóc, stosując wypunktowania i listy numerowane. Dzięki temu umożliwisz odbiorcy skanowanie tekstu, bez konieczności czytania całej treści. Punktory są także przydatne do dzielenia zawartości strony na mniejsze fragmenty. Dłuższe akapity również powinieneś podzielić na mniejsze, upewniając się, że po każdym z nich znajduje się wystarczająco duży odstęp. Zalecany odstęp między akapitami to około 10-20 pikseli. Jeśli używasz większej czcionki lub szerokich kolumn tekstu, warto zwiększyć odstęp do 20-30 pikseli.

  2. Dodaj przejrzyste wezwania do działania

  Tworząc skuteczny landing page w Google Ads, musisz mieć pewność, że wezwanie do działania jest łatwo dostępne i dopasowane do reklamy. Dlatego na jednej stronie docelowej umieść jedno CTA. By osiągnąć właściwy efekt, zadbaj, by przycisk z wezwaniem do działania miał kontrastujący kolor i wyróżniał się na tle pozostałych treści.

  Przykład CTA na stronie Netflixa

  Przykład wezwania do działania na stronie docelowej firmy Netflix

  3. Zoptymalizuj nawigację na stronie docelowej w Google Ads

  Landing page sprzedażowy ma określony cel -0 skłonienie użytkownika do zakupu, zachęcenia do zapisu na wydarzenie czy założenie konta. Każdy element na stronie docelowej powinien wspierać ten cel i jego realizację. Dlatego też musisz zadbać o nawigację, by ta nie utrudniała użytkownikowi zadania. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o minimalizm – im mniej elementów odwracających uwagę, tym większa szansa, że użytkownik skupi się na głównym CTA.
  • Usuń główne menu nawigacyjne, które zwykle znajduje się na górze strony. Można to zrobić poprzez ukrycie odpowiednich elementów HTML lub CSS.
  • Usuń wszystkie linki boczne, które mogą odciągać uwagę użytkowników od głównego celu strony.
  • Jeśli musisz zachować linki w stopce, ogranicz ich liczbę do absolutnie niezbędnych, takich jak polityka prywatności czy regulamin.
  • Jeśli koniecznie chcez zachować jakąkolwiek formę nawigacji, rozważ umieszczenie jedynie tych linków, które bezpośrednio wspierają cel strony (np. “Dowiedz się więcej” prowadzące do dodatkowych informacji o produkcie). Zamiast pełnej nawigacji, używaj przycisków, które przesuwają stronę w dół do odpowiednich sekcji (tzw. anchor links).

  4. Zoptymalizuj stronę docelową Google Ads pod kątem mobile

  Ostatnią rzeczą, która jest Ci potrzebna, to strona docelowa, z której użytkownik nie może w pełni korzystać dlatego, że wyświetlił ją na urządzeniu mobilnym. Co możesz zrobić, by zapewnić, że landing page Google Ads jest skuteczny także na smartfonach i tabletach?

  • Upewnij się, że strona automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów. Sprawdź, jak strona wygląda i działa na różnych smartfonach i tabletach.
  • Używaj odpowiedniej wielkości czcionki (minimum 14-16px) i zapewnij odpowiedni kontrast między tekstem a tłem. Zachowaj odstęp co najmniej 48×48 pikseli między klikalnymi elementami, aby uniknąć przypadkowych kliknięć.
  • Ogranicz liczbę wymaganych pól w formularzach do minimum. Włącz funkcję autouzupełniania, aby ułatwić użytkownikom wypełnianie formularzy. Używaj odpowiednich typów pól (np. numeryczne dla numerów telefonów) i etykiet, które jasno opisują, jakie dane są wymagane.
  • Unikaj wyskakujących okienek, które mogą być uciążliwe na urządzeniach mobilnych.

  Przykład landing page’a z formularzem

  5. Popraw szybkość landing page’a sprzedażowego

  Szybkość działania strony docelowej ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika i wskaźników konwersji kampanii Google Ads. Strony, które ładują się wolno, mogą zniechęcać odwiedzających, ograniczając zaangażowanie i konwersje. Zadbaj o optymalizację obrazów poprzez:

  • zmniejszenie rozmiaru plików bez utraty jakości (kompresję), np. za pomocą narzędzia TinyJPG,
  • używanie nowoczesnych formatów obrazów – WebP, JPG, PNG,
  • dopasowanie rozmiaru obrazów do wymiarów, w jakich będą wyświetlane, aby uniknąć skalowania w przeglądarce,
  • łączenie plików JavaScript i CSS,
  • minifikację kodu JavaScript i CSS,
  • wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki i serwera,
  • zastosowanie sieci serwerów rozproszonych – Content Delivery Network – dzięki temu zasoby strony zostaną rozproszone na serwery zlokalizowane bliżej użytkowników,
  • ograniczenie liczby wtyczek i skryptów wewnętrznych,
  • wybór szybkiego hostingu, dostosowanego do Twoich potrzeb,
  • regularną aktualizację bazę PHP i bazy danych,
  • implementację lazy loading dla obrazów i innych mediów, aby były ładowane tylko wtedy, gdy są potrzebne, tj. gdy użytkownik przewija stronę w dół.

  Wskazówki poprawy prędkości strony w narzędziu PageSpeed Insights

  6. Realizuj testy A/B na stronach docelowych w Google Ads

  Testy A/B są nieodzownym narzędziem w optymalizacji stron docelowych, pozwalającym na empiryczne sprawdzenie, które elementy najlepiej wpływają na wskaźniki konwersji. Dzięki nim można porównać dwie wersje strony lub jej elementów, identyfikując te, które przynoszą lepsze rezultaty. Jak tworzyć testy A/B na potrzeby landing pages w Google Ads?

  • Określ cele i hipotezy – zdefiniuj, jakie metryki chcesz poprawić (np. wskaźnik konwersji, czas spędzony na stronie, liczba kliknięć przycisku CTA). Zidentyfikuj konkretne zmienne, które mogą wpłynąć na te metryki. Na przykład: “Zmiana koloru przycisku CTA z niebieskiego na czerwony zwiększy wskaźnik konwersji o 10%.”
  • Wybierz elementy do testowania – testuj różne teksty, kolory, rozmiary i umiejscowienie przycisków wezwania do działania. Porównuj różne wersje elementów, aby zobaczyć, które przyciągają więcej uwagi i zachęcają do dalszego działania.
  • Upewnij się, że ruch jest równomiernie podzielony między wersję A i B, aby wyniki były statystycznie istotne. Segmentuj użytkowników według demografii, urządzeń czy źródeł ruchu, aby uzyskać bardziej szczegółowe dane.
  • Monitoruj wyniki przez odpowiedni czas, aby zebrać wystarczającą ilość danych. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie testu przez minimum dwa tygodnie.
  • Po zidentyfikowaniu zwycięskiej wersji zadbaj o jej wdrożenie na stałe, monitorując, czy długoterminowe wyniki potwierdzają krótkoterminowe sukcesy. Po wdrożeniu zmian kontynuuj testowanie innych elementów, aby ciągle optymalizować stronę i osiągać jeszcze lepsze wyniki.

  Do testów A/B możesz wykorzystać narzędzia, takie jak:

  • Google Optimize – darmowe narzędzie pozwalające na łatwe przeprowadzanie testów A/B, integrujące się z Google Analytics.
  • Optimizely – platforma oferująca zaawansowane funkcje testowania i personalizacji.
  • VWO (Visual Website Optimizer) – proste w użyciu narzędzie do testowania A/B z wieloma funkcjami analitycznymi.

  Nie ograniczaj się do typowych zmian. Testuj bardziej kreatywne elementy, takie jak nietypowe layouty, interaktywne elementy czy eksperymentalne grafiki. Pamiętaj, aby wszystkie testy opierały się na doświadczeniu użytkownika. Zrozumienie potrzeb i zachowań użytkowników pozwoli na bardziej trafne i skuteczne eksperymenty.

  Podsumowanie

  Stworzenie skutecznej strony docelowej w Google Ads to sztuka łączenia estetyki z funkcjonalnością. Każdy element, od nagłówków po przyciski CTA, musi być starannie zaprojektowany i przetestowany, aby maksymalizować wskaźnik konwersji. Kluczowe jest także dostosowanie strony do urządzeń mobilnych oraz dbanie o szybkie ładowanie i intuicyjną nawigację. Z kolei regularne testy A/B pozwalają na ciągłą optymalizację, dostosowując stronę do zmieniających się potrzeb użytkowników. Poprzez strategiczne podejście i nieustanne doskonalenie strona docelowa staje się potężnym narzędziem marketingowym, które prowadzi do sukcesu kampanii reklamowych.

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.