Spis treści

  Każdy marketer, właściciel biznesu lub przedsiębiorca prowadzący działania marketingowe prawdopodobnie zadał sobie pytanie: „Ile kosztuje reklama w Google Ads?”. W końcu w świecie, w którym reklama odgrywa kluczową rolę w rozwoju biznesu, zrozumienie mechanizmów kosztowych najważniejszej platformy reklamowej, jaką jest Google Ads, ma kluczowe znaczenie.

  ile kosztuje reklama google ads

  Czym są reklamy Google?

  Google Ads, wcześniej znany jako Google AdWords, to internetowa platforma reklamowa opracowana przez Google. Umożliwia firmom tworzenie i wyświetlanie reklam na stronach wyników wyszukiwania Google (SERP) oraz w sieci reklamowej Google. Dzięki Google Ads firmy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców i kierować reklamy na określone słowa kluczowe, zainteresowania, intencje, czy dane demograficzne. Dostępne metody kierowania mają za zadanie uzyskać jak najlepszy wynik przy określonym poziomie budżetu reklamowego.

  Jak działają reklamy Google?

  Gdy użytkownicy wprowadzają wyszukiwane hasło, algorytm Google określa, które reklamy mają być wyświetlane i w jakiej kolejności. Algorytm bierze pod uwagę różne czynniki, w tym trafność, jakość reklamy i wysokość stawki, jaką reklamodawca może zapłacić za kliknięcie.

  Trafność odgrywa kluczową rolę w określaniu miejsca reklamy. Google analizuje treść reklamy, użyte słowa kluczowe i stronę docelową, aby upewnić się, że reklama jest odpowiednia dla zapytania użytkownika. Im trafniejsza reklama, tym większe szanse na jej wyświetlenie i uzyskanie wyższej pozycji. Tym samym firma może uzyskać więcej ruchu w tym samym budżecie.

  Jakość reklamy to kolejny ważny czynnik rankingowy. Google ocenia jakość reklamy biorąc pod uwagę takie czynniki, jak współczynnik klikalności reklamy (CTR), ale także historyczną skuteczność czy doświadczenia użytkowników na stronie internetowej. Reklamy, które zapewniają lepsze wrażenia, będą miały wyższy ranking. Im wyższy ranking, tym więcej ruchu.

  Ostatecznie na reklamy wpływa również maksymalna wysokość stawki, jaką reklamodawcy są skłonni zapłacić za kliknięcie swojej reklamy.. Wyższe stawki generalnie skutkują lepszymi pozycjami reklamy, ale rolę odgrywają też inne czynniki, takie jak trafność i jakość reklamy. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że reklama na pozycji numer jeden będzie kosztowała reklamodawcę mniej niż na pozycji piątej. Oznacza to po prostu, że pierwszy reklamodawca uzyskuje znacznie lepsze wyniki jakości i trafności reklam.

  Warto zauważyć, że Google Ads działa w modelu płatności za kliknięcie (CPC), co oznacza, że reklamodawcy płacą tylko wtedy, gdy ktoś kliknie w ich reklamę. Dzięki temu firmy mogą kontrolować budżet reklamowy i śledzić skuteczność swoich kampanii.

  Oprócz reklam w wyszukiwarce Google Ads oferuje również reklamy displayowe, reklamy wideo, reklamy produktowe (shoppingowe) i reklamy aplikacji. W większości przypadków podstawową metodą rozliczeń pozostaje CPC, ale możliwe są również opłaty za wyświetlenie (CPM), widoczne wyświetlenie (vCPM) lub konwersję (CPA).

  Konkurencyjność słowa kluczowego

  Jednym z podstawowych czynników, które mogą wpływać na koszt Google Ads, jest poziom konkurencji dla określonego słowa kluczowego. Słowa kluczowe cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony reklamodawców są zazwyczaj droższe. Na przykład, według raportu lunio, najdroższym słowem kluczowym Google Ads w styczniu 2023 r. było “offshore accident lawyer” z kosztem 815 USD za kliknięcie! Ten wysoki koszt wynika z bardzo intensywnej konkurencji między kancelariami prawnymi, ale także tym, że jeden kontrakt z tego sektora może pozwolić na wielokrotny wzrost z inwestycji.

  Należy pamiętać, że koszt słów kluczowych może się różnić w zależności od branży, niszy, trendów i aktywności konkurencji w czasie.

  Wynik Jakości

  Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na koszt Google Ads jest wynik jakości. Ten wskaźnik, oceniany w skali od 1 do 10, ocenia ogólną jakość i trafność reklamy oraz strony docelowej. Wyższy wynik jakości oznacza w skrócie niższe koszty i wyższą pozycją reklam.

  Google bierze pod uwagę kilka czynników podczas obliczania wyniku jakości, w tym współczynnik klikalności (CTR) reklam, trafność tekstu reklamy w odniesieniu do wyszukiwanego hasła, jakość i trafność strony docelowej oraz historyczną skuteczność konta (ten ostatni czynnik prawdopodobnie ma coraz mniejsze znaczenie).

  Zoptymalizuj swoje kampanie w Google Ads!

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoje kampanie nie działają optymalnie? Poszukujesz sposobu na zwiększenie zwrotu z inwestycji?

  Lokalizacja geograficzna

  Lokalizacja geograficzna, na którą kierujesz kampanię Google Ads, również determinuje koszty reklam. Im bardziej konkurencyjny obszar, tym prawdopodobnie zapłacisz więcej.

  Na przykład, jeśli prowadzisz lokalną firmę w mieście o wysokiej konkurencyjności, takim jak Warszawa czy Kraków, koszt kliknięcia trafnych słów kluczowych może być wyższy w porównaniu z mniej konkurencyjnym obszarem. Dzieje się tak, ponieważ firmy w gęsto zaludnionych obszarach często inwestują więcej w reklamę, aby dotrzeć do potencjalnych klientów (wyższe ceny, wyższe marże, zasobniejsze portfele grup docelowych itd.).

  Z drugiej strony, raporty Google Ads pozwolą także znaleźć obszary o niższej konkurencyjności, gdzie opłacalność reklam może być wyższa (niższa konkurencja, niższe koszty kliknięć).

  Średni koszt reklam Google

  Do tej pory omówiliśmy, jakie czynniki mają wpływ na koszty reklamowania w Google Ads. Warto jednak spróbować złapać punkt odniesienia, jeśli chodzi o bieżące bezwzględne stawki na kilku rynkach.

  Google Ads działa przede wszystkim w systemie znanym jako koszt kliknięcia (CPC), w którym reklamodawcy płacą za każde kliknięcie reklamy. Oznacza to, że płacisz tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście wejdzie w interakcję z Twoją reklamą (zazwyczaj po prostu kliknie w reklamę i przejdzie na stronę)

  W przypadku CPC Google Ads korzysta z systemu licytacji (aukcji), w której reklamodawcy konkurują o miejsce. Im wyższa stawka za słowo kluczowe, tym większe prawdopodobieństwo wyświetlenia reklamy potencjalnym klientom na wyższej pozycji.

  Według danych Wordstream na 2023 r. średni CPC we wszystkich branżach w Google Ads na rynku USA wynosi 4,22 US. W Polsce, żeby w ogóle pojawiać się w reklamach (dolny przedział rankingu) potrzebujesz:

  • dla frazy “ubrania dziecięce” 82 grosze;
  • dla frazy “wykończenie mieszkania pod klucz” 3 zł i 7 groszy;
  • dla frazy “wypożyczenie samochodu” 79 groszy;
  • dla frazy “radca prawny” 1 zł i 59 groszy;

  Te przykłady pokazują zmienność kosztów w Google Ads. Określając budżet reklamowy na platformie, należy wziąć pod uwagę swoją branżę i konkurencję. Początkiem do planowania budżetu powinno być przede wszystkim narzędzie Keyword Planner od Google.

  Jak określić swój budżet

  Jeśli chodzi o budżetowanie kampanii, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wielkość firmy, cele reklamowe, poziom konkurencji i ogólny budżet marketingowy. Zawsze dopasowuj go do wartości, efektu i wyników, jakich spodziewasz się uzyskać z kampanii.

  Jednym ze sposobów określenia budżetu jest dostosowanie go do potencjału na rynku. Jeśli np. chcesz wygenerować X konwersji, pozyskać Y ruchu, czy dotrzeć do Z osób, planer kampanii pozwoli Ci wyestymować, jakiego budżetu potrzebujesz. Dodatkowo możesz go dostosowywać np. do momentu, w którym kampanie uzyskują 500% zwrotu z inwestycji możesz zwiększać budżet.

  Ważne jest, aby pamiętać o elastyczności w ramach budżetu na reklamy. Podczas prowadzenia kampanii Google Ads może być konieczne dostosowanie budżetu w oparciu o skuteczność reklam i uzyskiwane wyniki. Regularne monitorowanie i analiza danych kampanii pomoże Ci podejmować trafne decyzje i zwiększy szansę na uzyskanie lepszego zwrotu z inwestycji.

  Jak zarządzać wydatkami na reklamy Google Ads

  Jednym ze sposobów zarządzania wydatkami jest regularne sprawdzanie skuteczności reklam i odpowiednie dostosowywanie stawek. Analizując dane, możesz określić, które słowa kluczowe i reklamy są skuteczne, i przeznaczyć na nie większy budżet, jednocześnie zmniejszając budżet na słowa kluczowe i reklamy o niskiej skuteczności.

  Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest jakość stron docelowych. Poprawiając trafność i wygodę użytkowników stron docelowych, możesz zwiększyć szanse na konwersje i obniżyć koszt kliknięcia. Skup się na doświadczeniach mobilnych, szybkości witryny i zapewnieniu przejrzystości informacji.

  Eksperymentowanie z tekstem reklamy to także strategia obniżania kosztów reklam. Testując różne warianty możesz uzyskać informację, które komunikaty najlepiej odpowiadają docelowym odbiorcom, i zoptymalizować reklamy, aby uzyskać lepszą skuteczność.

  Sposoby obniżenia kosztów reklam Google

  Skuteczną strategią obniżania kosztów Google Ads jest poprawa wyniku jakości. Im lepiej zbudujesz strukturę konta, napiszesz trafniejsze reklamy, ulepszysz witrynę i dostarczysz lepszych wrażeń użytkownikom, tym łatwiej będzie obniżyć koszty w Google Ads, ale również zwiększyć współczynnik konwersji. Ta metoda jest również najbardziej uniwersalna i długoterminowa.

  Inną strategią do rozważenia jest wybór mniej konkurencyjnych słów kluczowych. Gdy kierujesz reklamy na bardzo konkurencyjne słowa kluczowe, prawdopodobnie napotkasz dużą konkurencję ze strony innych reklamodawców, co może podnieść koszt Twoich reklam. Wybierając mniej konkurencyjne frazy (long tail), możesz obniżyć koszty, jednocześnie nie obniżając zwrotu z inwestycji.

  Korzystanie z wykluczających słów kluczowych to kolejny skuteczny sposób na obniżenie kosztów Google Ads. Wykluczające frazy pomagają pozbyć się wyświetleń i kliknięć reklamy w nietrafnych kontekstach. Dodając wykluczenia do swoich kampanii czy grup reklam, możesz zapobiec wyświetlaniu reklam w wynikach wyszukiwania, które nie są związane z Twoimi produktami lub usługami. Zmniejsza to liczbę pustych kliknięć i ostatecznie obniża koszty.  Zaoszczędzony budżet możesz więc przeznaczyć na inne kampanie lub działania marketingowe.

  Ostatecznie wysokość kosztów Google Ads jest bardzo subiektywna – zależy od Twojej firmy, celów i tego, jak efektywnie wykorzystasz platformę. Jeśli będziesz w stanie tak ustawić kampanie Google Ads, aby generowały oczekiwany zwrot z inwestycji, to tak naprawdę wysokość stawki CPC nie będzie miała żadnego znaczenia biznesowego. 

  Porozmawiajmy!

  Tomasz Starzyński
  Tomasz Starzyński

  Prezes zarządu i managing partner w Up&More. Odpowiada za rozwój agencji oraz koordynuje pracę działów SEM/SEO i paid social. Nadzoruje wprowadzanie nowych produktów i narzędzi reklamowych w firmie oraz automatyzację procesów.