Spis treści

  Ile kosztuje content marketing?

  Content marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi do osiągania celów marketingowych i biznesowych. Ale jak z każdą inwestycją, pytanie o koszt jest nieuniknione. Jak więc określić koszt content marketingu dla Twojej firmy? To zależy od wielu czynników, które omówimy w tym artykule.

  Jakie są założenia i działania content marketingu?

  Content marketing to nie jednorazowy projekt, ale długoterminowy proces. Składa się na niego wiele elementów – od tworzenia treści po ich dystrybucję i analizę. Zrozumienie podstawowych działań w ramach content marketingu pomoże zbudować realistyczny budżet na te działania.

  Co składa się na content marketing? Jakie są koszty?

  Na content marketing składają się:

  • rozwój strategii,
  • tworzenie treści,optymalizacja SEO,
  • dystrybucja treści,
  • analityka.

  1. Rozwój strategii

     – Opracowanie strategii content marketingowej: od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

     – Badania rynku, analiza konkurencji, i badania słów kluczowych: od 1 000 do 10 000 zł.

  2. Tworzenie treści

     – Pisanie artykułów – od 100 do 1 000 zł za artykuł.

     – Projektowanie graficzne – od 50 do 500 zł za grafikę.

     – Produkcja wideo – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za projekt.

     – Podcasty i screencasty – od kilkuset do kilku tysięcy złotych za odcinek.

  3. Optymalizacja SEO

     – Narzędzia SEO (np. SEMrush, Ahrefs) – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

     – Zewnętrzne usługi SEO – od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

  4. Dystrybucja treści

     – Promocja w mediach społecznościowych – od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

     – Reklamy płatne (PPC) – od kilku groszy do kilku złotych za kliknięcie.

  5. Analityka i optymalizacja

     – Narzędzia analityczne (zaawansowane): od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

  Różnorodność elementów i związane z nimi koszty pokazują, jak złożony i zróżnicowany może być budżet na content marketing. Kluczem do efektywnego zarządzania budżetem jest jasne zdefiniowanie celów oraz bieżąca analiza i optymalizacja działań marketingowych.

  Jak zaplanować budżet na tworzenie treści?

  Planując budżet na tworzenie treści należy uwzględnić 9 aspektów:

  1. Określ cele – zrozumienie celów Twojego content marketingu jest podstawą do ustalenia budżetu. Czy chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie, generować leady, czy budować świadomość marki? Różne cele mogą wymagać różnych inwestycji.
  1. Zbadaj koszty – zbierz informacje o kosztach związanych z różnymi typami treści. Przykładowo, artykuły blogowe mogą być tańsze w produkcji niż filmy wideo lub podcasty.
  1. Sprawdź ceny na rynku – porównaj ceny oferowane przez różne agencje lub freelancerów. Zrozumienie standardowych cen na rynku pomoże Ci lepiej ocenić, ile powinieneś wydać.
  1. Zdecyduj, kto tworzy treści – czy planujesz tworzyć treści wewnętrznie, czy zatrudnić zewnętrznych twórców? Zewnętrzni twórcy mogą generować dodatkowe koszty, ale mogą również dostarczyć wysokiej jakości treści, które zwiększą Twoją widoczność online.
  1. Oszacuj częstotliwość publikacji – częstotliwość publikacji treści wpłynie na Twoje roczne koszty content marketingu. Ustal, jak często planujesz publikować nowe treści i uwzględnij to w swoim budżecie.
  1. Zaplanuj promocję treści – budżet na promocję treści powinien być uwzględniony w Twoim planie finansowym. Mogą to być koszty związane z reklamą w mediach społecznościowych, SEO lub innymi kanałami dystrybucji.
  1. Określ narzędzia i technologie – jakie narzędzia i technologie będą potrzebne do zarządzania i analizowania Twoich treści? Koszty subskrypcji narzędzi analitycznych i platform zarządzania treścią również powinny być uwzględnione.
  1. Przewiduj nieoczekiwane wydatki – zawsze warto zarezerwować część budżetu na nieprzewidziane wydatki lub dodatkowe projekty, które mogą pojawić się w trakcie roku.
  1. Monitoruj i dostosowuj budżet – na bieżąco monitoruj wydatki i efektywność Twoich działań content marketingowych, aby w razie potrzeby dostosować budżet.

  Ile potrzebujesz pieniędzy na blog firmowy?

  Koszt stworzenia jednego artykułu blogowego przez freelancera może wynieść od 100 do 500 zł, w zależności od długości i złożoności treści. Regularne publikowanie na blogu firmowym może kosztować od 2000 do 10 000 zł – w zależności czy mamy osobę w firmie, która zajmuje się copywritingiem czy zlecamy napisanie tekstów.

  Koszt prowadzenia bloga firmowego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak częstotliwość publikacji, długość i złożoność treści, oraz czy tworzenie treści jest realizowane wewnętrznie czy przez zewnętrzne agencje.

  Planując budżet, warto zastanowić się nad tym, jakie treści chcemy tworzyć, jak często je publikować, kto będzie za to odpowiedzialny oraz jakie narzędzia będą potrzebne do realizacji założonych celów. 

  Czy agencja to generator kosztów? 

  Wybór dobrej agencji SEO nie jest generowaniem wysokich wydatków. Zatrudnienie agencji może być kosztowne, ale warto zastanowić się, czy na dłuższą metę nie będzie to tańsze rozwiązanie. Agencja może zaproponować pakiet usług za około 3000 – 8000 zł miesięcznie (w zależności od branży, wielkości strony/ sklepu internetowego itp.), co obejmie zarządzanie strategią content marketingową, tworzenie i dystrybucja treści.

  Ile kosztuje video content marketing?

  Video marketing jest znany z wyższych kosztów produkcji, ale również z wyższego stopnia zaangażowania. Budżet na video marketing powinien uwzględniać koszty produkcji, edycji, dystrybucji oraz promocji. Stworzenie spotu na 60 sekund może kosztować od 5000 zł, a film 30 sekundowy od 2000 do ponad 4000 zł.

  Co obejmuje produkcja wideo?

  Na produkcję video składają się 3 elementy: 

  1. Sprzęt

  • Kamera: Ceny kamer wideo zaczynają się od około 1 000 zł za proste modele, a mogą dochodzić do 20 000 zł lub więcej za profesjonalne kamery.
  • Mikrofon: Dobry mikrofon to koszt od 200 do 2 000 zł.
  • Oświetlenie: Zestaw oświetleniowy można nabyć za kwotę od 300 do 3 000 zł.

  2. Oprogramowanie do edycji

  • Adobe Premiere Pro: około 250 zł miesięcznie w ramach subskrypcji Creative Cloud.
  • Final Cut Pro X: około 1 300 zł za licencję jednorazową.

  3. Zatrudnienie ekipy produkcyjnej

  • Operator kamery: od 500 do 2 000 zł za dzień.
  • Montażysta: od 100 do 300 zł za godzinę pracy.
  • Reżyser: od 1 000 do 5 000 zł za dzień.

  Dystrybucja i promocja video

  • Promocja w mediach społecznościowych: Koszty mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od skali kampanii.
  • Reklamy wideo (np. YouTube Ads): Średni koszt za wyświetlenie może wynosić od 0,10 do 0,30 zł, ale będzie zależał od wielu czynników, takich jak konkurencyjność branży, jakość reklamy i docelowa publiczność.

  Inne koszty

  • Muzyka i efekty dźwiękowe: Licencje na muzykę i efekty dźwiękowe mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  • Grafika i animacje: Koszty mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od złożoności.

  Ile kosztuje screencast czy podcast?

  Screencast to nagranie aktywności na ekranie komputera, zazwyczaj z komentarzem głosowym lub muzyką w tle. Jest to sposób na demonstrację funkcji oprogramowania, tutoriale lub prezentacje. Z kolei podcast to seria nagrań audio lub wideo, które można subskrybować i słuchać lub oglądać w dowolnym czasie. Podcasty często obejmują różnorodne tematy, od edukacji po rozrywkę, i mogą być prowadzone przez jedną osobę lub grupę osób.

  Koszt produkcji screencastów może być wyższy ze względu na potrzebę inwestycji w sprzęt i oprogramowanie do nagrywania ekranu i edycji wideo, podczas gdy produkcja podcastów może być tańsza, ograniczając się do nagrywania dźwięku. Ostateczne koszty obu zależą od jakości używanego sprzętu, oprogramowania oraz skomplikowania projektu.

  Screencast

  Screencast, czyli nagranie z ekranu komputera, często z dodatkowym komentarzem głosowym, jest stosunkowo prostym i niedrogim sposobem na udostępnienie treści edukacyjnych lub demonstracyjnych. Koszty związane z produkcją screencastu mogą obejmować:

  • Oprogramowanie do nagrywania screencastów: Ceny licencji na oprogramowanie do nagrywania screencastów, takie jak Camtasia lub OBS Studio, mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. OBS Studio jest darmowy, podczas gdy Camtasia może kosztować około 1000 zł za licencję jednorazową.
  • Sprzęt: Dobry mikrofon to klucz do profesjonalnie brzmiącego screencastu. Mikrofony mogą kosztować od 100 do nawet 2000 zł, w zależności od jakości i marki.
  • Edycja: Prosta edycja może być wykonana samodzielnie, ale zaawansowana edycja może wymagać zatrudnienia profesjonalisty, co może kosztować od 100 do 300 zł za godzinę pracy.

  Podcast

  Podcasty to kolejna forma treści, która zyskuje na popularności. Proces produkcji podcastu jest nieco bardziej skomplikowany niż screencastu, a oto główne koszty:

  • Sprzęt: Podobnie jak w przypadku screencastów, dobry mikrofon to podstawa. Dodatkowo, mogą być potrzebne słuchawki, mikser dźwięku oraz rejestrator dźwięku. Cały zestaw sprzętu może kosztować od 500 do 5000 zł lub więcej.
  • Oprogramowanie do edycji dźwięku: Programy takie jak Adobe Audition czy Audacity (który jest darmowy) są niezbędne do edycji dźwięku. Adobe Audition kosztuje około 250 zł miesięcznie w ramach subskrypcji Creative Cloud.
  • Hosting i dystrybucja: Hosting podcastu może kosztować od 50 do 500 zł miesięcznie, w zależności od platformy i liczby odcinków.
  • Promocja: Budżet na promocję podcastu może być zróżnicowany, ale warto zarezerwować środki na marketing, aby zwiększyć swoją słuchalność.

  W obu przypadkach, koszty mogą znacznie wzrosnąć, jeżeli zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalistów do produkcji, edycji i promocji Twoich screencastów lub podcastów. 

  E-book i white paper – czy warto je produkować?

  To zależy od specyfiki Twojej firmy oraz celów marketingowych. Oto 7 aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Wartość edukacyjna – e-booki i white paper to doskonałe narzędzia edukacyjne. Pozwalają przedstawić skomplikowane koncepcje w przystępny sposób, co może być korzystne dla firm działających w branżach technologicznych lub B2B.

  2. Budowanie pozycji eksperta – poprzez publikowanie pogłębionych treści, możesz zbudować reputację jako eksperta w swojej branży. To z kolei może przekładać się na zaufanie klientów i wzrost autorytetu marki.

  3. Generowanie leadów – e-booki i white paper często służą jako narzędzia do generowania leadów. Możesz oferować je za darmo w zamian za dane kontaktowe, co pomaga w budowie listy mailingowej.

  4. Wysokie koszty produkcji – produkcja takich materiałów może być kosztowna. Opracowanie wysokiej jakości e-booka lub white paper może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od złożoności tematu i jakości wykonania.

  5. Czas – tworzenie wartościowych materiałów wymaga czasu. Może to być wyzwanie, szczególnie dla małych firm z ograniczonymi zasobami.

  6. Mierzenie zwrotu z inwestycji (ROI) – może być trudno dokładnie zmierzyć ROI z e-booków i white paperów, co może być frustrujące, jeśli pracujesz z ograniczonym budżetem.

  7. Złożoność dystrybucji – nie wystarczy tylko stworzyć e-booka lub white paper. Musisz również zainwestować w ich promocję, aby osiągnąć pożądaną publiczność, co również generuje koszty.

  Dlaczego dużo osób nie pamięta o dystrybucji, analityce i obsłudze contentu?

  Wiele osób zaniedbuje dystrybucję, analitykę oraz obsługę contentu w strategiach content marketingu, co głównie wynika z braku świadomości w tych obszarach. Skupienie na tworzeniu wartościowych treści często prowadzi do tego, że inne kluczowe aspekty, takie jak dystrybucja, analityka i obsługa contentu, są pomijane. Dystrybucja jest niezbędna, aby treści dotarły do odpowiedniej publiczności, ale koszty związane z promocją, takie jak płatne reklamy, mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od skali kampanii. 

  Z drugiej strony, analityka jest kluczowa do zrozumienia, jak treści prezentują się w wynikach wyszukiwania i jak są odbierane przez odbiorców, ale narzędzia analityczne mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Również obsługa contentu, która obejmuje aktualizacje, optymalizację i zarządzanie komunikacją z klientami, wymaga zasobów, które często są niedoceniane. 

  Brak właściwych umiejętności lub wiedzy w tych obszarach może również prowadzić do zaniedbań, a koszty szkoleń lub zatrudnienia ekspertów mogą dodatkowo obciążyć budżet. Ważne jest, aby firmy miały pełną świadomość tych aspektów i zasobów potrzebnych do pełnej optymalizacji strategii content marketingowej, aby osiągnąć cele biznesowe.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.