Spis treści

  Błąd 404 (not found) to standardowy kod odpowiedzi HTTP, który oznacza, że nie znaleziono strony www. Dana strona mogła zostać usunięta, przeniesiona lub nigdy nie istnieć na serwerze.

  Błąd 404 - co to jest?

  Przyczyny występowania błędu 404

  Czasami strona może być chwilowo niedostępna ze względu na usunięcie konkretnych podstron, moderację w systemie zarządzania treścią czy pliki pamięci tymczasowej. Poza nimi istnieje wiele innych powodów, które należy sprawdzić.

  Dany adres URL został usunięty lub przeniesiony

  Jeśli zasoby strony www zostały przeniesione na inny adres URL lub skasowane (np. usunięcie produktu ze sklepu) bez zmiany adresów URL na nowy adres, wtedy pojawia się błąd 404 (not found).

  Niepoprawny adres URL

  Podczas wpisywania adresu strony www może przytrafić się nam literówka, dlatego wyświetli się błąd 404 (server not found) – serwer nie znajduje żądanego pliku).

  Problemy z indeksacją

  Czasem może być tak, że witryna istnieje, ale przez problemy z indeksacją w wyszukiwarce nie jest dostępna bezpośrednio przez dany adres URL. Wtedy strona wyświetla kod błędu 404.

  Strona błędu 404 (page not found) – przykłady

  Błąd 404 - przykład
  Błąd 404 not found - przykład

  Jak naprawić błąd 404?

  Przypadkiem natknąłeś się na błąd 404 przeglądając podstrony w obrębie witryny lub znalazłeś go w wynikach wyszukiwania Google? Na początku odśwież stronę (być może jest tylko chwilowo niedostępna). Jeśli samo odświeżenie strony nie pomogło to:

  • Sprawdź adres URL – Upewnij się, że adres strony jest poprawny. Czasem literówka może prowadzić do błędu 404.
  • Znajdź zagubione strony – Jeśli masz stronę, która wcześniej działała, ale teraz pojawia się błąd 404, może ona zostać przeniesiona lub usunięta. Sprawdź to!
  • Przekieruj, jeśli trzeba – Jeśli strona została przeniesiona, ustaw przekierowanie (zwane przekierowaniem 301), aby ludzie trafiają automatycznie na nowy adres strony.
  • Popraw linki na stronie – Upewnij się, że wszystkie odnośniki na Twojej stronie prowadzą do działających stron. Jeśli jakiś link prowadzi do błędu 404, napraw go!
  • Stwórz przyjazną stronę błędu 404 – Jeśli ktoś trafi na błąd 404, pokaż mu stronę, która pomoże znaleźć drogę do innych części Twojej witryny.
  • Proś o poprawę linków na innych stronach – Jeśli inne strony mają złe linki do Twojej strony, poproś je o naprawę, jeśli to możliwe.
  • Sprawdzaj regularnie – Używaj narzędzi, takich jak Google Search Console, aby regularnie sprawdzać, czy na Twojej stronie nie pojawiają się błędy 404.
  • Przeskanuj komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania – czasami powodem wystąpienia kodu błędu 404 jest wirus na urządzeniu.
  • Sprawdź czy masz dostęp do zasobów. Jeśli wyskakuje błąd 404 świadczy to o braku uprawnień dostępu do konkretnej witryny. A przyczyną są niezgodności z uprawnieniami CHMOD. Dlatego dostosuj uprawnienia przez panel FTP.

  Jak kod błędu 404 wpływa na SEO?

  1. Doświadczenie Użytkownika

  Błąd 404 zniechęca użytkowników, prowadząc do frustracji i negatywnego doświadczenia na stronie. Wyszukiwarki, takie jak Google, kładą duży nacisk na jakość doświadczenia użytkownika, a więc częste błędy 404 mogą obniżyć ranking strony.

  2. Link Building

  Błąd 404 może wpłynąć na wartość linków wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli inne strony linkują do URL-a, który prowadzi do błędu 404, wartość tych linków może zostać utracona. Linki są kluczowym elementem SEO, więc utrata ważnych linków może wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

  3. Indeksowanie Stron

  Błąd 404 może wpłynąć na proces indeksowania strony przez roboty wyszukiwarek. Roboty mogą spędzać zasoby na próby dostępu do nieistniejących stron, co może spowolnić proces indeksowania innych istniejących stron. Może to prowadzić do spóźnienia w pojawieniu się nowych treści w wynikach wyszukiwania.

  4. Analiza i Metryki

  Błędy 404 mogą wpływać na analizę danych strony, prowadząc do nieścisłości w interpretacji zachowania użytkowników i skuteczności różnych elementów strony. Nieprecyzyjne dane mogą prowadzić do nieoptymalnych decyzji dotyczących SEO.

  5. Wiarygodność i profesjonalizm

  Częste błędy 404 mogą wpłynąć na postrzeganie profesjonalizmu strony. Strona, która prowadzi użytkowników do martwych końcówek, może stracić zaufanie i wydawać się mniej wiarygodna.

  6. Mobile SEO

  Coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania internetu, błędy 404 na wersji mobilnej strony mogą również wpłynąć negatywnie na ranking w wynikach wyszukiwania mobilnego.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.