Spis treści

  E-commerce to dynamicznie rosnący rynek, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jak wynika z danych, aż 62% użytkowników internetu w Polsce dokonało zakupów online w 2019 roku. Ta liczba nadal rośnie, a wraz z nią rośnie również liczba dostępnych produktów na platformach e-commerce. Jeśli więc planujesz otworzyć swój e-sklep lub chcesz usprawnić działanie istniejącego, jedną z najważniejszych decyzji, przed jakimi staniesz, będzie wybór odpowiedniego serwera hostingowego. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest serwer hostingowy i na co warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

  Czym jest serwer hostingowy?

  Serwer hostingowy to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie dane Twojego sklepu internetowego. Można go porównać do magazynu, który przechowuje wszystkie produkty dostępne w Twoim e-sklepie. Bez serwera hostingowego nie byłoby możliwe uruchomienie sklepu online i zapewnienie jego dostępności dla klientów.

  Podstawowymi elementami, które potrzebujesz do uruchomienia e-sklepu, są:

  • Layout graficzny serwisu: Wygląd Twojego sklepu, czyli cały szablon graficzny, który jest odpowiedzialny za interfejs i wygląd strony.
  • Implementacja: Proces „zaprogramowania” strony tak, aby działała i obsługiwała proces sprzedaży. Najczęściej używa się platform takich jak PrestaShop, Magento czy WooCommerce.
  • Domena: Unikalny adres Twojego sklepu internetowego, pod którym będzie dostępny dla klientów.
  • Serwer hostingowy: Miejsce, w którym przechowywane są wszystkie dane Twojego sklepu i które umożliwia jego dostępność online.

  To właśnie serwer hostingowy jest kluczowym elementem, na którym skupimy się w tym artykule.

  Rodzaje serwerów hostingowych

  Przed podjęciem decyzji o wyborze serwera hostingowego, warto zrozumieć różnicę między dostępnymi rodzajami. Oto kilka popularnych typów serwerów hostingowych:

  1. Hosting współdzielony

  Hosting współdzielony to popularna i ekonomiczna opcja dla początkujących. W tej formie wiele stron internetowych korzysta z tych samych zasobów serwera. Oznacza to, że serwer jest dzielony między różne witryny. Jest to dobre rozwiązanie dla niewielkich sklepów e-commerce o niskim ruchu. Jednak hosting współdzielony może nie zapewniać wystarczającej wydajności i bezpieczeństwa dla większych platform e-commerce.

  2. Wirtualny Serwer Prywatny (VPS)

  Wirtualny Serwer Prywatny (VPS) to rodzaj serwera, który dzieli fizyczny serwer na wiele wirtualnych serwerów, z których każdy ma swoje własne zasoby serwerowe. Oznacza to, że masz większą kontrolę nad swoim serwerem w porównaniu do hostingu współdzielonego. VPS może być dobrym rozwiązaniem dla sklepów e-commerce o średnim ruchu.

  3. Serwer dedykowany

  Serwer dedykowany jest dedykowany wyłącznie dla jednego użytkownika lub firmy. Oznacza to, że masz pełną kontrolę nad serwerem i wszystkimi jego zasobami. Serwer dedykowany jest najlepszym rozwiązaniem dla dużych platform e-commerce, które potrzebują maksymalnej wydajności, bezpieczeństwa i kontroli. Jest to również najdroższa opcja, ale jeśli zależy Ci na wydajności i bezpieczeństwie, serwer dedykowany może być najlepszym wyborem.

  4. Hosting w chmurze

  Hosting w chmurze to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje wiele serwerów, aby zapewnić dostępność danych i skalowalność. Zaletą hostingu w chmurze jest elastyczność i możliwość obsługi skoków ruchu. Jednak koszty hostingu w chmurze mogą być nieprzewidywalne i zazwyczaj są wyższe niż serwery dedykowane o podobnej wydajności.

  Dlaczego dedykowany serwer jest najlepszym wyborem dla e-commerce?

  Teraz, gdy znamy różne rodzaje serwerów hostingowych, zastanówmy się, dlaczego dedykowany serwer jest najlepszym wyborem dla platform e-commerce. Oto główne powody:

  1. Wydajność

  Dedykowany serwer zapewnia, że wszystkie zasoby serwera, takie jak procesor, pamięć RAM i przepustowość, są wyłącznie poświęcone dla Twojej platformy e-commerce. Dzięki temu Twój sklep będzie działał szybko i płynnie, co jest kluczowe dla UX i zwiększenia sprzedaży.

  2. Konfiguracja na miarę

  Dla sklepów internetowych o większym ruchu i specjalnych wymaganiach wydajnościowych, standardowe rozwiązania mogą być niewystarczające. Dedykowany serwer daje Ci możliwość skonfigurowania serwera według własnych potrzeb. Możesz dostosować ustawienia i konfiguracje serwera tak, aby zapewnić optymalną wydajność i dostosować go do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu.

  3. Bezpieczeństwo

  Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne dla sklepów e-commerce, które przetwarzają wrażliwe dane klientów. Dedykowany serwer zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie dzielisz go z innymi użytkownikami. Oznacza to mniejsze ryzyko ataków i możliwość wdrożenia indywidualnych środków bezpieczeństwa, takich jak firewalle i certyfikaty SSL.

  4. Skalowalność

  Dedykowany serwer jest łatwo skalowalny, co oznacza, że wraz z rozwojem Twojego biznesu możesz łatwo zwiększać zasoby serwera, aby sprostać wzrostowi ruchu i przechowywania danych. Dzięki temu Twój sklep będzie zawsze dostępny i niezawodny.

  Kluczowe znaczenie administracji serwerem

  Po wyborze odpowiedniego serwera hostingowego istnieje jeszcze jedno ważne zagadnienie, które wymaga uwagi – administracja serwerem. Administracja serwerem polega na zarządzaniu i utrzymaniu infrastruktury serwerowej w odpowiedniej kondycji. Dla firm e-commerce, gdzie czas pracy, bezpieczeństwo i wydajność są kluczowe, profesjonalna administracja serwerem staje się niezbędna.

  Zoptymalizowana wydajność

  Administratorzy serwera dostosowują ustawienia i konfiguracje, aby zapewnić optymalną wydajność. Zarządzają również aktualizacjami oprogramowania, wprowadzają łatki bezpieczeństwa i zajmują się innymi elementami mającymi wpływ na wydajność serwera.

  Wzmocnione bezpieczeństwo

  Dedykowany administrator serwera wprowadza zaawansowane środki bezpieczeństwa, przeprowadza regularne audyty i zapewnia, że serwer jest zawsze zabezpieczony. Dzięki temu Twoje dane są chronione, a ryzyko ataków jest minimalizowane.

  Znaczenie obsługi technicznej

  Obsługa techniczna jest niezwykle ważna w przypadku problemów z serwerem. Dlatego wybierając dostawcę hostingu, warto sprawdzić, jak szybko i skutecznie reagują na awarie. Dostawcy hostingu o wysokim poziomie obsługi technicznej zapewniają, że problemy są rozwiązywane szybko i skutecznie, minimalizując przestoje w działaniu sklepu.

  Podsumowanie

  Wybór odpowiedniego serwera jest kluczowy dla sukcesu e-commerce. Dedykowane serwery wyróżniają się swoją wydajnością, bezpieczeństwem i skalowalnością. W połączeniu z profesjonalną administracją serwera i wsparciem technicznym, dedykowane serwery mogą zapewnić bezproblemowe zakupy online i bezpieczeństwo dla Twoich klientów. Inwestycja w dedykowany serwer i profesjonalną administrację to strategiczny ruch, który może wyprowadzić Twoją platformę e-commerce na nowe szczyty. Wybierz odpowiedni serwer i ciesz się sukcesem swojego e-sklepu!

  Porozmawiajmy!

  Norbert Waleszczyk
  Norbert Waleszczyk

  Jestem pasjonatem technologii i programowania od wielu lat. Specjalizuję się w JavaScript i TypeScript, co pozwala mi tworzyć dynamiczne i elastyczne aplikacje webowe. W ciągu swojej kariery zdobyłem doświadczenie w różnych projektach, od prostych stron internetowych po złożone systemy zintegrowane z bazami danych. Jestem także miłośnikiem technologii JAMStack, która pozwala na tworzenie szybkich, bezpiecznych i skalowalnych aplikacji, co jest dla mnie kluczowe, jeśli chodzi o jakość i użyteczność tworzonych przeze mnie produktów. W wolnym czasie uwielbiam eksperymentować z nowymi technologiami i ciągle się rozwijać.