Spis treści

  Nie jest tajemnicą, że szybkość i widoczność strony to dwa najważniejsze czynniki sukcesu witryny. Użytkownicy oczekują szybko ładujących się stron, a wyszukiwarki coraz częściej dają preferencje stronom, które ładują się błyskawicznie. Dlatego tak ważne jest, aby zoptymalizować swoją witrynę zarówno pod kątem szybkości, jak i widoczności. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić jest użycie Next.js, potężnego frameworka JavaScript do budowania szybkich, bezpiecznych i przyjaznych dla SEO stron internetowych.

  1. Wprowadzenie do Next.js

  Next.js to popularny framework JavaScript opracowany i utrzymywany przez firmę Vercel. Został stworzony, aby ułatwić programistom budowanie nowoczesnych aplikacji internetowych, które są szybkie, bezpieczne i przyjazne dla SEO. Jest zbudowany na szczycie biblioteki React i jest obecnie jednym z najpopularniejszych frameworków do budowania aplikacji internetowych. Posiada szeroki zakres funkcji, które sprawiają, że jest idealnym wyborem dla web developerów.

  2. Zalety Next.js

  Istnieje wiele zalet korzystania z Next.js. Jedną z największych zalet jest to, że ułatwia on tworzenie szybkich, bezpiecznych i przyjaznych dla SEO stron internetowych. Next.js pomoże w tworzeniu wspaniałego user expirence (UX). Posiada funkcje takie jak hot reloading, dzielenie kodu i renderowanie po stronie serwera, które ułatwiają tworzenie szybkich i responsywnych stron internetowych. Ponadto Next.js nie jest tylko frontend frameworkiem jest to pełnoprawny fullstack framework pozwalający na błyskawiczne tworzenie aplikacji typu monolith.

  3. Paradygmaty w Next.js

  Server-side rendering (SSR) jest ważną funkcją Next.js, która pomaga poprawić szybkość ładowania stron. Pre-renderuje ona HTML strony na serwerze, zanim zostanie on wysłany do klienta, co pomaga skrócić czas ładowania strony.

  Incremental static regeneration (ISR) to kolejna funkcja Next.js, która pomaga poprawić szybkość ładowania strony. Pozwala ona serwerowi na aktualizację części strony bez konieczności ponownego renderowania całej strony.

  Static-site generation (SSG) to cecha Next.js, która ułatwia tworzenie stron przyjaznych dla SEO. SSG wstępnie renderuje HTML strony, aby mogła ona zostać zaindeksowana przez wyszukiwarki. Pomaga to poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

  4. Optymalizacja wydajności Next.js

  Aby jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność strony, programiści mogą skorzystać z funkcji dzielenia kodu Next.js. Podział kodu pozwala web deweloperom podzielić swój kod na mniejsze fragmenty, tak aby tylko niezbędny kod był ładowany, gdy użytkownik odwiedza stronę. Pomaga to skrócić czas ładowania strony i poprawić wrażenia użytkownika (UX).

  Innym sposobem optymalizacji strony zbudowanej przy użyciu Next.js jest użycie sieci dostarczania treści (CDN). CDN to sieć serwerów zlokalizowanych na całym świecie, które pomagają w szybszym dostarczaniu treści do użytkowników. Korzystając z CDN, programiści mogą skrócić czas ładowania strony i poprawić user experience (UX).

  5. Analiza Web Core Vitals w Next.js

  Analiza Web core vitals w czasie rzeczywistym to ważna funkcja Next.js, która ułatwia mierzenie wydajności strony. Mierzy ona takie metryki, jak First Contentful Paint (FCP), Largest Contentful Paint (LCP) i Cumulative Layout Shift (CLS), aby pomóc programistom w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów z wydajnością. Ułatwia to optymalizację witryny pod kątem szybkości i widoczności.

  Funkcja ta zapewnia również deweloperom wgląd w to, jak strona radzi sobie w różnych obszarach. Mierzy takie wskaźniki jak Time to First Byte (TTFB) i Time to Interactive (TTI), aby pomóc deweloperom zidentyfikować i rozwiązać problemy z wydajnością. Mierzy również takie wskaźniki jak First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS), aby pomóc deweloperom w tworzeniu wspaniałych doświadczeń użytkownika (UX).

  Podsumowanie

  Warto wspomnieć, że Next.js jest łatwy w użyciu i pozwala na szybkie rozwijanie aplikacji, co jest dodatkowym plusem dla deweloperów. Użycie Next.js to świetny wybór dla osób poszukujących skalowalnego i wydajnego rozwiązania do tworzenia aplikacji webowych. 

  Porozmawiajmy!

  Norbert Waleszczyk
  Norbert Waleszczyk

  Jestem pasjonatem technologii i programowania od wielu lat. Specjalizuję się w JavaScript i TypeScript, co pozwala mi tworzyć dynamiczne i elastyczne aplikacje webowe. W ciągu swojej kariery zdobyłem doświadczenie w różnych projektach, od prostych stron internetowych po złożone systemy zintegrowane z bazami danych. Jestem także miłośnikiem technologii JAMStack, która pozwala na tworzenie szybkich, bezpiecznych i skalowalnych aplikacji, co jest dla mnie kluczowe, jeśli chodzi o jakość i użyteczność tworzonych przeze mnie produktów. W wolnym czasie uwielbiam eksperymentować z nowymi technologiami i ciągle się rozwijać.