Spis treści

  Linkowanie wewnętrzne jest jednym z ważniejszych elementów, które mają wpływ na proces pozycjonowania strony internetowej, jak i także to jak naszą stronę odbierze użytkownik Internetu, czy też potencjalny klient. Uszkodzone linki – zwane też Broken Links –  to nic innego jak adresy URL, pod którymi znajdują się niepoprawnie działające strony. Korzystając z uszkodzonego linku, który znajduje się wewnątrz struktury strony, użytkownik, może natrafić na tak zwaną: „ślepą uliczkę”, która w przeważającej ilości przypadków zaprezentuje błąd 404 bądź też ewentualnie inny błąd HTTP. Tego typu sytuacja może doprowadzić do tego, że potencjalny klient straci zaufanie do naszej witryny i opuści ją bez dokonywania konwersji i co gorsza, mając w pamięci negatywne doświadczenia, nie wróci już na naszą stronę www.

  Występowanie, bądź też pojawianie się Broken Links na stronie internetowej należy uznać za naturalną kolej rzeczy, która może wynikać ze zmian na naszej stronie. Jakiś produkt, który zalinkowaliśmy np. we wpisie blogowym, został usunięty z oferty sklepu, bądź też usługa, którą dotychczas proponowaliśmy stała się elementem jakiegoś pakietu, więc link do niej uległ zmianie. W takim przypadku warto wiedzieć jak znaleźć wspomniane powyżej błędy w linkowaniu wewnętrznym.

  Jak znaleźć uszkodzone linki na stronie www?

  Posiadając stronę, która składa się z kilku bądź kilkunastu podstron – jej site nie jest zbyt rozbudowany – wydaje się to być łatwe. Przysłowiowe schody zaczynają się w momencie, kiedy strona posiada więcej podstron. Warto skorzystać wtedy z opcji, które oferują nam różne darmowe bądź płatne narzędzia. Całkiem możliwe, że już są podpięte do Twojej strony. Wykorzystajmy je zatem w pełni.

  Google Search Console jako bezpłatne narzędzie do analizy linkowania wewnętrznego

  Google Search Console to narzędzie analityczne, które pozwala nam na analizę stanu technicznego witryny internetowej, między innymi w obszarze błędów związanych z indeksowaniem. Nie odbijając za bardzo od brzegu, skupmy się jednak na uszkodzonych linkach.

  Wchodząc w kartę Indeks > Stan widzimy strony zwracające błąd i wykluczone adresy URL z indeksowania. Po przejściu do szczegółów możemy dowiedzieć się jakie konkretnie problemy napotkały roboty wyszukiwarki a klikając w konkretną pozycję zobaczymy konkretne adresy URL, których szukamy. Dzięki Google Search Console dowiemy się jakie zepsute linki znajdują się w naszej witrynie, a wtedy możemy przejść do działania.

  Screaming Frog SEO Spider – szukanie uszkodzonych linków

  To narzędzie może się już znajdować w zasięgu każdej osoby. Co prawda istnieje wersja płatna, jednak w przypadku wyszukania broken links średniej wielkości witryny zakup i dostęp do wszystkich opcji nie będzie potrzebny.

  Na górze okna aplikacji znajduje się pasek, w którym należy wpisać adres URL swojej strony. Po kliknięciu przycisku „Start” rozpocznie się proces „crawlowania”, a środkowy obszar aplikacji zacznie powoli się wypełniać adresami witryny. Pojawi się wykres kołowy na dole po prawej stronie. Powyżej diagramu jest przegląd kodów stanu. Klikając na “Błąd klienta (4xx)” w sekcji “Kody odpowiedzi”, możesz filtrować uszkodzone linki. W lewej dolnej części okna aplikacji znajdziesz zakładkę “Inlinks”. Znajdziesz tam linki do stron 404 oraz dodatkowe informacje.

  Cały proces szukania uszkodzonych linków można też podpatrzeć na nagraniu:

  Podsumowanie

  Istnieje jeszcze więcej narzędzi, wtyczek do CMSów czy specjalnie dedykowanych serwisów do tego, aby znaleźć niedziałające linki. Jeśli chodzi o wtyczki do WordPressa warto korzystać z nich wtedy, jeśli opcja związana z szukanie broken links jest opcją, a nie istotą całej wtyczki. Instalacje takiej tylko w tym celu może spowolnić stronę lub ułatwić włamania się na nią. Dobrym pomysłem jest wybrać wtedy jedną z wtyczek wspierających proces pozycjonowania, która w swojej ofercie ma opcję związaną z broken links.

  A jeśli chcesz, abyśmy spojrzeli na Twoją stronę pod kątem technicznym, nie tylko w obszarze uszkodzonych linków w linkowaniu wewnętrznym, daj nam znać pisząc pod ten adres: hello@upmore.pl

  Porozmawiajmy!

  Joanna Osiecka
  Joanna Osiecka