Spis treści

  Paginacja (stronicowanie) to podział treści na kolejne podstrony. Numerację stron można najczęściej zobaczyć na blogu, w sklepach internetowych, na stronach kategorii produktów na dole strony.

  Paginacja - co to jest?

  Paginacja stron internetowych – na co należy uważać

  Paginacja stron internetowych jest również wykorzystywana dla długich artykułów czy relacji ze zdęciami. Jeśli chcesz wdrożyć paginację, musisz zadbać aby treści na stronie nie były identyczne – zapobiegaj duplikacji treści. W przypadku, gdy na kolejnych podstronach będziesz mieć duplikację, doprowadzisz do kanibalizacji treści (słów kluczowych) twoich podstron. W konsekwencji roboty Google oraz innych wyszukiwarek uznają strony jako witryny niskiej jakości i w większości przypadków prowadzi do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Rodzaje paginacji na stronie

  Wdrożenie paginacji jest nie tylko przydatne dla robotów Google, ale także dla użytkownika – w końcu to on jest Twoim potencjalnym klientem. Najważniejsze jest to, aby stronicowanie było proste w używaniu. Dlatego istnieje klika rodzajów paginacji w obrębie witryny.

  1. Paginacja numeryczna – wyświetlane są numery stron, dzięki którym użytkownik może poruszać się po stronie. Ten przykład jest stosowany np. w wyszukiwarce Google.
  2. Paginacja nieskończona (tzw. infinite scroll) – treści ładują się automatycznie przy zjeżdżaniu w dół strony. Jest to sposób wykorzystywany np. na Facebooku, Instagramie do przeglądania (scrollowania) publikacji, wpisów. To jedna z najwygodniejszych paginacji dla użytkowania na urządzeniach mobilnych.
  3. Paginacja zaawansowana – polega możliwości wyboru wyświetlanych danych użytkownikom. Jest ona bardzo często wykorzystywana w sklepach internetowych. Każdy użytkownik może wybrać stronę, która najbardziej go interesuje. Dzięki zaawansowanym filtrom użytkownicy otrzymują konkretną odpowiedź na swoje zapytanie. Nie jest konieczne przeklikiwanie się po stronach kategorii, aby znaleźć wybrane produkty.

  Jak powinna wyglądać paginacja kolejnych stron?

  W sklepach internetowych posiadamy wiele produktów i wdrożenie paginacji (dobrej nawigacji) jest kluczowe dla robotów Google oraz użytkownika.

  Treści różniące się między kolejnymi stronami

  Jeśli każdej stronie paginacji (np. w sklepach internetowych) mamy inne produkty, konieczne jest dodanie canonicala (link kanoniczny) do każdej strony stronicowania. To znaczy, że strona 3 paginacji powinna posiadać link kanoniczny prowadzący 3 strony (czyli samej siebie).

  Kolejne strony posiadają tą samą zawartość

  Czasami na kolejnych podstronach występuje duplikacja treści. Może być to ten sam tekst czy usługi, dlatego w takim przypadku paginacja stron internetowych powinna wyglądać w następujący sposób. Wybierz oryginał strony w swoim serwisie. Link kanoniczy z reszty stron paginacji powinien kierować na nią. Jest to wyraźny sygnał dla robotów Google, który pozwala uniknąć duplikacji konkretnych treści w witrynie.

  Paginacja stron internetowych – tego Google już nie respektuje

  W marcu 2019 roku Google ogłosiło, że atrybuty rel=”next” i rel=”prev” nie są już wspierane przez wyszukiwarkę. Do tego czasu, w SEO używano ich do przekierowania robotów Google na kolejne strony paginacji. Dodanie tych atrybutów pomagało im zrozumieć budowę systemu i odpowiednio pozycjonować w wynikach wyszukiwania.

  Aktualnie używanie ich nie jest konieczne, ponieważ firma oświadczyła, że algorytmy są bardzo zaawansowane i poprawnie potrafią zrozumieć występujące na stronie linki i strukturę witryny bez tych wskaźników kierującą na następną stronę.

  Jak paginacja może wpłynąć na SEO

  1. Indeksacja stron
   • Pozytywny wpływ – Poprzez odpowiednią organizację zawartości, wyszukiwarki mogą lepiej zrozumieć strukturę witryny i indeksować strony zgodnie z ich znaczeniem.
   • Negatywny wpływ – Nieprawidłowo zaimplementowana paginacja może prowadzić do problemów z indeksacją i sprawić, że niektóre strony będą trudne do znalezienia przez wyszukiwarki.
  2. Dublowanie treści
   • Negatywny wpływ – Jeśli wiele stron paginacji zawiera te same tytuły, meta opisy lub nagłówki H1, może to zostać uznane za dublowanie treści, co jest niekorzystne dla SEO.
  3. Linkowanie wewnętrzne
   • Pozytywny wpływ – Stronicowanie może zwiększyć liczbę linków wewnętrznych na stronie, co może pomóc w przekazaniu wartości SEO (tzw. „soku linkowego”) między stronami.
  4. Użyteczność i czas spędzony na stronie
   • Pozytywny wpływ – Dobra paginacja poprawia użyteczność, co może prowadzić do dłuższego czasu spędzonego na stronie i niższej częstości odrzuceń, co jest korzystne dla SEO.
   • Negatywny wpływ – Złej jakości paginacja może zniechęcić użytkowników, prowadząc do wyższej częstości odrzuceń.
  5. Optymalizacja mobilna
   • Pozytywny wpływ – Jeśli paginacja jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, może to wpłynąć korzystnie na ranking w mobilnych wynikach wyszukiwania.
   • Negatywny wpływ – Jeśli paginacja nie jest odpowiednio zaprojektowana dla urządzeń mobilnych, może to wpłynąć negatywnie na doświadczenie użytkownika i ranking SEO.
  6. Kontrola crawl budget
   • Negatywny wpływ – Zbyt skomplikowana struktura paginacji może skonsumować budżet indeksacji wyszukiwarek, co może prowadzić do wolniejszej indeksacji ważnych stron.

  Porozmawiajmy!

  Kamila Dębska
  Kamila Dębska

  She has been in marketing for 3 years. She feels most confident in the area of SEO and UX. At Up&More, as an SEO Specialist, she is in charge of increasing the visibility of our clients.