Spis treści

  Każdy, kto przez jakiś czas miał do czynienia ze środowiskiem reklam Google, słyszał choć raz o programie Google Partners. W skrócie jest to program partnerski oferowany przez firmę Google, skierowany do agencji marketingowych, specjalistów SEM oraz innych osób, związanych w jakiś sposób z branżą marketingu internetowego. Co jednak zrobić, aby takim partnerem zostać? Jakie wymagania należy spełnić i jakie korzyści niesie za sobą dołączenie do programu? O tym dowiesz się z tego artykułu.

  Kim są partnerzy Google? Jak zdobyć tytuł Certyfikowanego partnera Google?

  Czym jest program Google Partners? 

  Najprościej rzecz ujmując, jest to program stworzony przez Google, który zrzesza agencje reklamowe, specjalistów ds. reklamy online i inne osoby związane z branżą marketingu internetowego. Aby stać się partnerem Google, agencja lub specjalista musi spełnić określone kryteria, takie jak uzyskanie odpowiedniego poziomu wydajności w zarządzaniu kampaniami reklamowymi w Google Ads, posiadanie odpowiedniej wiedzy (udowodnione certyfikatami) oraz przestrzeganie najlepszych praktyk Google Ads. 

  Program zapewnia agencjom i specjalistom dostęp do szkoleń i materiałów edukacyjnych, wsparcia technicznego oraz testowania nowych funkcji w Google Ads w fazie beta. 

  Trzy poziomy programu

  Współpraca z Google przez program Partners podzielona jest na trzy stopnie zaawansowania:

  • Uczestnik;
  • Partner;
  • Partner Premium.

  Każdy ze stopni posiada swoje korzyści, ale także wymagania, które należy spełnić, by otrzymać do nich dostęp. Uczestników programu jest najwięcej, natomiast ranga Partnera Premium jest zarezerwowana wyłącznie dla 3% firm uczestniczących w programie, które w danym roku osiągały najlepsze wyniki.

  Ważne jest, aby pamiętać, że awans na kolejne poziomy partnerstwa zależy od osiągnięć i spełnienia określonych wymagań. Firmy mogą kontynuować rozwijanie swojej współpracy z Google, podnosząc swoje umiejętności, oferując wysoką jakość usług i osiągając coraz lepsze wyniki w reklamie internetowej.

  Jak zostać partnerem Google?

  W zależności od poziomu współpracy, będziemy musieli spełnić różnorodne wymagania. Im wyższy poziom partnerstwa, tym większe będą oczekiwania stawiane przed naszą firmą. Jednak warto zauważyć, że większe wymagania idą w parze z większymi korzyściami, które możemy osiągnąć.

  Warto pamiętać, że każdy poziom partnerstwa w programie Google Partners ma swoje unikalne korzyści. Nawet jako uczestnik programu, możemy już czerpać pewne profity, takie jak dostęp do narzędzi i szkoleń. Dlatego niezależnie od naszych aktualnych możliwości, warto dążyć do kolejnych poziomów partnerstwa, ponieważ oznacza to rozwój naszej firmy, zdobywanie nowych umiejętności oraz dostęp do jeszcze większej ilości zasobów i korzyści.

  Uczestnik

  Uczestnikiem może być każdy, kto posiada konto w Google Ads. Wystarczy przy pomocy menedżera Google Ads swojej firmy dołączyć do programu. Żadne dodatkowe czynności czy osiągnięcia nie są wymagane.

  Partner

  Tutaj pojawiają się już konkretne wymagania, podzielone na trzy kategorie: skuteczność, wydatki oraz certyfikaty. Spełnienie ich wszystkich pozwoli nam zostać partnerem Google’a:

  • Skuteczność: konto menedżera Google Ads, które należy do programu, musi posiadać wynik optymalizacji na poziomie min. 70%. Nieważne, czy rekomendacje Google są wdrażane, czy odrzucane. Ważne, że agencja ma nad nimi kontrolę i widzi sugestie przesyłane przez Google.
  • Wydatki: konto zarejestrowane w programie Google Partners musi wydawać min. 10 tys. USD w ciągu 90 dni. Jeżeli chociaż na chwilę wydatki spadną poniżej tej kwoty, to Google tymczasowo odbierze nam rangę Partnera.
  • Certyfikaty: minimum połowa specjalistów, których zatrudniasz w swojej agencji (korzystających z menedżera Google Ads) musi mieć certyfikaty Google Ads. Jeżeli pracowników jest więcej niż 200, to wystarczy, że 100 będzie posiadało certyfikaty. Specjaliści powinni posiadać min. 1 certyfikat z każdego rodzaju kampanii, który prowadzili w ciągu ostatnich 90 dni (pod warunkiem że wydatki to min. 500 USD). Certyfikaty dotyczą kampanii:

  Certyfikaty można zdobyć w programie SkillShop. Będą one ważne jedynie wtedy, gdy firmowy adres e-mail pracownika będzie przypisany do jego konta na SkillShopie. 

  Partner Premium

  Aby zostać Partnerem Premium, należy spełnić wszystkie wymagania dot. Partnerów, a także znaleźć się wśród najlepszych agencji w kraju. Tak jak wspomniałem wyżej, tylko 3% najlepszych wśród wszystkich Partnerów, ma szansę stać się Partnerem Premium. Lista jest aktualizowana co roku i bierze pod uwagę takie czynniki jak:

  • Wzrost liczby obecnych klientów.
  • Wzrost liczby nowych klientów.
  • Utrzymanie klientów.
  • Zróżnicowany wachlarz usług: im więcej typów kampanii tym lepiej, same kampanie w sieci wyszukiwania to za mało. Warto prowadzić klientów, którym zależy na kampaniach produktowych, promujących aplikacje itp.
  • Roczne wydatki na reklamę.

  Ocena tych czynników jest zestawiana ze wszystkimi partnerami w danym kraju. Ponadto w niektórych państwach ranga Partnera Premium jest niedostępna.

  Jakie korzyści oferuje Google swoim partnerom?

  Podobnie jak wymagania, tak i korzyści zależne są według poziomu współpracy. Podzielono je na trzy obszary:

  • Szkolenia i statystyki.
  • Materiały dodatkowe i pomoc.
  • Uznanie i nagrody.

  Jak można się spodziewać, Partnerzy Premium będą mieli dostępy do największej liczby benefitów, natomiast uczestnicy tylko do nielicznych. 

  Szkolenia i statystyki

  To po pierwsze szkolenia i certyfikaty związane z usługami Google. Do nich dostęp ma każdy. To logiczne, biorąc pod uwagę, że certyfikaty należy zdobyć, żeby zyskać status Partnera. 

  Druga część to raporty z analiz zachowań konsumentów. Wyłącznie Partnerzy i Partnerzy Premium mają do nich dostęp. Takie analizy pozwalają przewidzieć trendy sezonowe, zmieniające się zachowania użytkowników i przewidzieć przyszłe zmiany.

  Wersje beta usług to testowane zmiany, np. w panelu Google Ads, które pozwalają Partnerom Premium zapoznać się i przetestować nowe rozwiązania, które Google ma zamiar wprowadzić za jakiś czas. Pozwala to zyskać przewagę nad konkurencją, która dostęp do nowych funkcji zyska dopiero po zakończeniu beta-testów.

  Materiały dodatkowe i pomoc

  Standardem jest, że wszystkie konta mają dostęp do Supportu Google’a, nazywanego profesjonalnie “Obsługą konta i pomocą techniczną”. Pozwala nam to na skontaktowanie się ze specjalistami Google przez czat, e-mail lub telefonicznie. 

  Partnerzy Premium mają natomiast dostęp jeszcze do dwóch benefitów:

  • Poznawanie doświadczeń przedstawicieli kadry kierowniczej.
  • Specjalna pomoc dotycząca konta.

  Skorzystanie z nich nie jest jednak tak łatwe, jak w przypadku pozostałych korzyści. Tutaj nasza agencja musi otrzymać zaproszenie, które umożliwi spotkanie i wymianę doświadczeń z kadrą kierowniczą lub (w drugim przypadku) indywidualną pomoc dotyczącą prowadzenia wybranego konta Google Ads.

  Uznanie i nagrody

  Najbardziej “namacalna” korzyść z uczestnictwa w programie. Tak jak w przypadku poprzednich benefitów, tę również podzielono według poziomu partnerstwa.

  Wszyscy, niezależnie od tego czy są uczestnikami, czy partnerami, mają możliwość wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Google. We wszystkich, za wyjątkiem konkursu Premier Partner Awards, który jest przeznaczony wyłącznie dla Partnerów Premium.

  Konkurs Premier Partner Awards to coroczne wydarzenie organizowane przez Google, podczas którego nagradza się agencje reklamowe, które w danym roku przeprowadziły najlepsze i najbardziej skuteczne kampanie Google Ads. Nagrody przyznawane są m.in. w kategoriach: najlepsza kampania mobilna, największa liczba pozyskanych klientów czy największy przyrost przychodów.

  Kolejną korzyścią jest możliwość umieszczenia loga Partnera Google na swojej stronie internetowej. w materiałach marketingowych czy w profilu społecznościowym. Zwykli uczestnicy nie mogą się pochwalić, że są Partnerami Google. Benefit ten dotyczy Partnerów i Partnerów Premium.

  Dodatkowo wszyscy Partnerzy są umieszczeni w katalogu Partnerów Google, co ułatwia znalezienie ich agencji przez potencjalnych usługodawców. Każda agencja w katalogu ma poświęcone miejsce na jej nazwę, adres strony internetowej, region i kategorie usług, w których firma pozyskała certyfikaty.

  Istnieje jeszcze jeden benefit, o którym informacji nie znalazłem w oficjalnych korzyściach uczestniczenia w Google Partners, a mianowicie katalog nagród Google Partners Rewards. Po zarejestrowanie się w programie, Google co kwartał będzie przydzielał naszej agencji cele, po których spełnieniu otrzymamy określoną liczbę punktów. Punkty te później możemy wymienić na gadżety, takie jak bluzy, kubki, poduszki czy nawet rowery brandowane logiem Google Partners.

  Warto wspomnieć, że zebrane punkty co jakiś czas się zerują. Zostaniemy jednak o tym poinformowani w wyskakującym okienku po zalogowaniu na kilka miesięcy przed terminem, także warto zaglądać do sklepu co jakiś czas.

  Dlaczego warto być Partnerem?

  Poza wymienionymi powyżej korzyściami, warto być Partnerem Google też z innych powodów. Agencje marketingowe, które w swoich materiałach marketingowych używają plakietki Partnera, są postrzegane jako bardziej wiarygodne i profesjonalne. Świadczy to poniekąd o zaangażowaniu i wysokich standardach w obszarze marketingu online. Kursy i materiały szkoleniowe pozwalają specjalistom na rozwój w wybranych przez siebie dziedzinach, co przekłada się ostatecznie na efektywność pracy. Wcześniejszy dostęp do nowych funkcji w narzędziach, daje też swego rodzaju przewagę na konkurencją.

  Porozmawiajmy!

  Patryk Żakowicz
  Patryk Żakowicz

  Cześć! Z marketingiem internetowym jestem związany od prawie dwóch lat. Klikam w komputer i wydaje nieswoje pieniądze w taki sposób, by było to najbardziej opłacalne dla właściciela tych pieniędzy : ) Mimo relatywnie krótkiej obecności w branży marketingowej miałem do czynienia z największymi polskimi E-commercami. W UpMore odpowiadam za obsługę projektów m.in. w Google Ads, Facebook Ads oraz Apple Search Ads.