Spis treści

  Nowe dane z firmy Mintel rzucają światło na rosnącą rolę content creatorów i influencerów w dzisiejszym krajobrazie mediów społecznościowych. Według tych badań, aż jeden na pięciu użytkowników mediów społecznościowych (19%) identyfikuje się jako twórca treści lub influencer. Ta ewolucja nie pozostaje niezauważona przez marki, które coraz częściej wykorzystują współpracę z osobami tworzącymi treści i mającymi wpływ na społeczność do budowy swojej strategii marketingowej. Ten trend przekłada się także na twórców aplikacji mobilnych, którzy coraz częściej sięgają po możliwości promowania swoich produktów poprzez współpracę z influencerami.

  Jednakże, wraz z ekspansją tego typu promocji i wzrostem liczby potencjalnych współpracowników, łatwo zgubić się w morzu możliwości. Wobec tego, stworzyłam zestaw wskazówek, praktyk oraz wniosków, które pomogą Ci usprawnić ten proces i osiągnąć zamierzone cele.

  Potencjał współpracy z influencerami w marketingu aplikacji mobilnych

  Rozpocznijmy od spojrzenia na temat z właściwej perspektywy. Wartość influencer marketingu jest tak znacząca, że w 2023 roku osiągnęła globalnie 21,1 miliarda dolarów. Gdy przenosimy tę dyskusję na grunt aplikacji mobilnych, otwierają się przed nami fascynujące możliwości. 

  Współpraca z influencerami w promowaniu aplikacji mobilnych może być kluczowym czynnikiem sukcesu dla deweloperów i marketerów. Dlaczego? Ponieważ influencerzy posiadają niezwykłą zdolność do angażowania swojej publiczności, budowania zaufania oraz przekazywania wiarygodnych rekomendacji. W kontekście aplikacji mobilnych, gdzie konkurencja jest ostra, a uwaga użytkowników krucha, skuteczne wykorzystanie influencerów może przynieść znaczący wzrost liczby pobrań, zwiększenie zaangażowania użytkowników oraz budowę trwałej marki. Dlatego też, zgłębienie potencjału współpracy z influencerami w marketingu aplikacji mobilnych staje się niezwykle istotne dla każdej firmy, która pragnie osiągnąć sukces w cyfrowym świecie.

  Kluczowe elementy strategii kampanii promującej aplikację mobilną we współpracy z influencerami

  Zależnie od zamierzonych celów, charakterystyki naszej aplikacji mobilnej oraz grupy docelowej, kluczowe jest opracowanie spersonalizowanej strategii promocji aplikacji jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy z influencerem. Pytania, jakie powinniśmy sobie zadać, opracowując strategię tego typu kampanii to:

  1. Jakie cele chcemy osiągnąć za pomocą kampanii promocyjnej? Czy chcemy zwiększyć liczbę pobrań aplikacji, zwiększyć zaangażowanie użytkowników czy może budować świadomość marki?

  Jeśli naszym głównym celem jest zwiększenie liczby pobrań aplikacji, to strategia kampanii powinna skupić się na dotarciu do jak największej liczby potencjalnych użytkowników i zachęceniu ich do pobrania naszej aplikacji. W takim przypadku będziemy szukać influencerów o dużej liczbie obserwujących oraz wysokim zaangażowaniu ich społeczności.

  Natomiast, jeśli celem naszej kampanii jest zwiększenie zaangażowania użytkowników już korzystających z aplikacji, skupimy się na tworzeniu treści, które zachęcą do częstszej interakcji z naszą aplikacją. Tutaj influencerzy mogą pomóc poprzez prezentowanie różnych funkcji aplikacji w sposób atrakcyjny i przekonujący.

  Z kolei, jeśli głównym celem jest budowanie świadomości marki, skupimy się na prezentacji naszej marki i wartości, jakie reprezentuje. Współpraca z influencerami, którzy są znani i lubiani w naszej docelowej grupie odbiorców, pomoże nam w budowaniu pozytywnego wizerunku marki i zwiększeniu jej widoczności w społecznościach online.

  1. Jakie wskaźniki sukcesu będziemy monitorować i jak będziemy mierzyć skuteczność kampanii? Jakie narzędzia i metody analizy wykorzystamy do oceny wyników?

  Przykładowo, jeśli zależy nam na maksymalizacji liczby instalacji to najistotniejszym wskaźnikiem dla nas powinno stać się CPI, czyli koszt za instalację. 

  Jeśli jednak chcemy, by kampania wpłynęła jak najlepiej na sprzedaż wewnątrz aplikacji, warto będzie z wysokim priorytetem monitorować wyniki takie jak ROAS, czy koszt za zdarzenie zakupu w aplikacji. 

  W przypadku działań mających zwiększyć świadomość, już sam koszt za tysiąc wyświetleń, czy za kliknięcie będzie dla nas wartościową metryką. 

  1. Jaka jest charakterystyka naszej docelowej grupy odbiorców? Jakie są ich preferencje, zainteresowania i zwyczaje konsumenckie? Którzy influencerzy najlepiej pasują do naszej grupy docelowej?

  Dobór influencerów powinien być ściśle powiązany z charakterystyką naszej docelowej grupy odbiorców, ich preferencjami i zainteresowaniami, aby móc efektywnie dotrzeć do naszego targetu i osiągnąć zamierzone cele kampanii. Warto zatem dokładnie przemyśleć, do kogo tak właściwie chcemy trafić w wyniku tej konkretnej kampanii. 

  Dobór influencerów do promocji aplikacji

  Jest to jeden z bardziej istotnych aspektów wpływających na ostateczne wyniki kampanii, a tak jak wspomniałam wcześniej – wybór jest ogromny. Przed podjęciem decyzji o współpracy z influencerem weź pod uwagę następujące czynniki:

  1. Rozpoznawalność (lub po prostu: wielkość) influencera 

  Trzy najistotniejsze kategorie podziału influencerów wg. liczby osób, jaka ich obserwuje, a także zasięgów, jakie zdobywają średnio publikowane przez nich treści to następująco:

  • Nanoinfluencerzy: Osoby z mniejszym zasięgiem, ale często bardziej zaangażowaną społecznością, co często prowadzi do wyższego współczynnika konwersji w wyniku kampanii we współpracy z nimi. Mogą być skuteczne w dotarciu do bardziej zogniskowanych grup docelowych.
  • Mikroinfluencerzy: Tak zwany “złoty środek”. Posiadają większy zasięg niż nanoinfluencerzy, ale wciąż utrzymują osobisty i autentyczny kontakt ze swoją społecznością. Z tego względu chętnie współpracują z nimi marki o różnych stopniach rozpoznawalności, a ostateczny wybór powinien być podjęty po dokładnej analizie dodatkowych czynników.
  • Makro- i Megainfluencerzy: Mają znaczący zasięg, co pozwala dotrzeć do szerszej publiczności. Jednakże, współpraca z nimi może być kosztowna i mniej osobista. Wybór makroinfluencera może być rozsądny, jeśli posiadamy duży budżet i zależy nam przede wszystkim na działaniach budujących świadomość i rozpoznawalność marki. 

  2. Dopasowanie niszy influencera do charakterystyki aplikacji:

  Przy wyborze influencerów należy kierować się ich niszą i tematyką treści, która idealnie pasuje do profilu Twojej aplikacji. Na przykład, jeśli promujesz aplikację monitorującą postępy treningów na siłowni, to współpraca z influencerem, który regularnie publikuje treści związane z fitness, może okazać się bardziej skuteczna. Taka współpraca będzie wydawać się bardziej autentyczna dla odbiorców, ponieważ influencer będzie miał już ustaloną reputację w branży fitnessowej, co zwiększa zaufanie do rekomendacji i zachęca użytkowników do skorzystania z Twojej aplikacji. Istnieje większa szansa, że treści promocyjne będą lepiej odnajdywały się w społecznościach, gdzie zainteresowanie dotyczące fitnessu jest już wyraźne, co przyczyni się do skuteczności kampanii reklamowej. 

  3. Dotychczasowe współprace:

  Przed podjęciem decyzji o współpracy z influencerem, zaleca się dokładne przeanalizowanie historii jego współprac. Warto sprawdzić, czy influencer promował w przeszłości podobne aplikacje do Twojej oraz jakie były rezultaty prowadzonych przez niego kampanii. Wybór influencerów, którzy mieli pozytywne doświadczenia z promocją aplikacji mobilnych, może być korzystny, jednak istotne jest również, aby nie publikowali znaczącej liczby treści sponsorowanych o bardzo zbliżonej tematyce do Twojej aplikacji lub produktów Twojej bezpośredniej konkurencji.

  4. Reputacja i ryzyko negatywnego PR:

  Przed podjęciem współpracy z influencerem dokładnie sprawdź jego reputację. Negatywne działania lub kontrowersje, w które jest zaangażowany influencer, mogą być szybko zauważone przez społeczność internetową i mogą wpłynąć na reputację Twojej marki oraz zaufanie użytkowników do Twojej aplikacji. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie historii i działań influencera przed podjęciem decyzji o współpracy, aby zapewnić, że będą one zgodne z wartościami i standardami Twojej marki.

  5. Aktywność na platformach społecznościowych:

  Zidentyfikuj platformy społecznościowe, na których dany influencer jest najbardziej aktywny, ma największy zasięg oraz budzi największe zaangażowanie względem swoich treści (w tym tych sponsorowanych). Wybierz influencerów, których aktywność najlepiej współgra z Twoją strategią promocyjną. Przykładowo, jeśli zależy Ci na contencie wideo kierowanym do młodych osób to skieruj się do osoby z wysokim współczynnikiem zaangażowania na TikToku prędzej, niż do blogera, czy osoby aktywnej przede wszystkim na platformie X czy LinkedIn.

  Na podstawie przedstawionych powyżej czynników sporządź listę influencerów, z którymi chciałbyś potencjalnie podjąć współpracę. Następnie wystarczy, że skontaktujesz się bezpośrednio z nimi, bądź z agencją reprezentującą influencera w celu ustalenia szczegółów przebiegu kampanii, w tym jej harmonogramu oraz stawki zarówno za przygotowanie materiału, jak i inne elementy współpracy, na których Ci zależy.

  Bądź na bieżąco

  Współpraca z influencerami w marketingu aplikacji mobilnych to dynamiczny i wszechstronny obszar, który stale ewoluuje wraz z zmieniającymi się trendami i preferencjami użytkowników. Dlatego też, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, warto być na bieżąco z najnowszymi trendami i praktykami oraz stale doskonalić swoje strategie i podejścia.

  Wierzę, że przedstawione w artykule wskazówki i praktyki będą pomocne dla firm planujących lub już prowadzących kampanie promocyjne aplikacji mobilnych we współpracy z influencerami. Dzięki odpowiednio opracowanej strategii i współpracy z odpowiednimi influencerami, można osiągnąć znaczące rezultaty i przyczynić się do sukcesu aplikacji mobilnej na rynku.

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.