Spis treści

  Dane pochodzące z kampanii pojawią się na koncie już pierwszego dnia, od razu po jej włączeniu. Warto już wtedy zwracać uwagę na ruch trafiający na stronę internetową. W takim momencie nie ma jeszcze potrzeby szczegółowej analizy ruchu oraz wyszukiwanych przez użytkowników fraz, czy stron, na których nasze reklamy się wyświetlają. Przy początku działań skupmy się na rozpoznaniu ogólnego obrazu kampanii i wyłapaniu ewentualnych poważnych błędów w jej ustawieniach. 

  Najlepszym momentem na przeprowadzenie pierwszej dużej analizy skuteczności działań w Google Ads, będzie czas po upływie 2-3 tygodni od uruchomienia kampanii. Daje to wystarczająco dużo czasu na zebranie danych, a jednocześnie pozwala na szybką reakcję w razie potrzeby.

  Analiza kampanii w sieci wyszukiwania

  Przeprowadzenie analizy po upływie tego czasu pozwala na określenie, które słowa kluczowe i grupy reklam przynoszą najlepsze wyniki, a które warto wykluczyć lub zmodyfikować. Pierwsza analiza to tylko początek procesu optymalizacji kampanii. Kluczowe dla osiągnięcia jak najlepszych wyników będzie regularne monitorowanie i dostosowywanie działań.

  Na co zwracać uwagę podczas optymalizacji reklamy w wyszukiwarce Google?

  Całość tego zagadnienia opisaliśmy w artykule pt. “Jak przeprowadzić analizę skuteczności działań w Google Ads?”, jednak przytoczymy kilka podstawowych wskaźników, które są kluczowe w procesie oceny jakości działań oraz ich opłacalności oraz które wskaźniki analizować, zależnie od typu reklamy. 

  Cele kampanii Google Ads

  Określenie celów — przed przystąpieniem do analizy skuteczności działań, dobrą praktyką jest przypomnienie sobie, jakie cele chcemy osiągnąć za pomocą kampanii. Czy chcemy zwiększyć liczbę odwiedzin na stronie internetowej, zwiększyć liczbę kontaktów z potencjalnymi klientami czy zwiększyć sprzedaż? Określenie celów kampanii pozwala na skoncentrowanie się na najważniejszych wskaźnikach i podejmowanie odpowiednich działań. Jeśli nie wiesz, jakie cele chcesz realizować za pomocą prowadzonych kampanii Google Ads, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem pt. “KPI kampanii — czym są i jak je wyznaczać?”. Dowiesz się z niego najważniejszych kwestii dotyczących wyznaczania kluczowych wskaźników efektywności oraz tego, jak je wyznaczać i interpretować.

  Analiza słów kluczowych

  Analiza słów kluczowych — słowa kluczowe są kluczowym elementem kampanii w Google Ads, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę podczas analizy skuteczności działań. Sprawdź, które słowa kluczowe przyniosły najwięcej kliknięć i konwersji oraz ile kosztowały. Warto też zwrócić uwagę na słowa kluczowe, które nie przyniosły żadnych kliknięć lub konwersji. Może warto je wykluczyć lub zmienić, dzięki czemu zmniejszymy koszty reklamy. 

  Grupy reklam — analiza

  Analiza grup reklamowych — grupy reklamowe pozwalają na lepsze targetowanie reklam i dostosowanie ich do potrzeb klientów. Podczas analizy skuteczności działań warto zwrócić uwagę na to, które grupy reklamowe przyniosły najlepsze wyniki, a które należy zmodyfikować lub wykluczyć. Może się okazać, że niektóre grupy reklamowe przyciągają zainteresowanie, ale nie przynoszą konwersji. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą treści reklamy lub lepszym dopasowaniem grupy reklamowej do potrzeb klientów.


  Analiza jakości wyników — kolejnym istotnym elementem analizy skuteczności działań w Google Ads jest ocena jakości wyników. Warto zwrócić uwagę na wskaźniki takie jak wskaźnik jakości (Quality Score) oraz wskaźnik klikalności (CTR). Wyższy wskaźnik jakości oznacza lepszą jakość reklamy, a co za tym idzie niższy koszt kliknięcia. Natomiast wyższy wskaźnik klikalności oznacza, że reklama przyciąga uwagę klientów i przekłada się na większą liczbę kliknięć, a to zwykle oznacza najlepsze efekty reklamy w internecie.


  Analiza kosztów — ostatnim etapem analizy skuteczności działań w Google Ads jest analiza kosztów. Warto sprawdzić, ile kosztowały poszczególne słowa kluczowe, grupy reklamowe oraz kampanie jako całość. Nie w każdym przypadku najdroższe słowa kluczowe będą przynosić dobre wyniki. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą strategii lub wykluczeniem tych słów kluczowych.

  Jak optymalizować reklamę Google Ads?

  Po przeprowadzeniu analiz konta oraz działań reklamowych, staniesz przed wyzwaniem ich optymalizacji. Zapoznaj się zatem z najważniejszymi wskaźnikami danych, które będą niezbędne do optymalizacji Twojej kampanii.


  Wyświetlenia – jak sama nazwa wskazuje, jest to współczynnik określający ile razy Twoja reklama wyświetliła się użytkownikom. Wyświetlenie jest rejestrowane za każdym razem, gdy reklama pojawia się na stronie wyników wyszukiwania lub na innej stronie w sieci Google. Wskazówka – może dojść do sytuacji, w której reklama wyświetla się na dole strony, a użytkownik nie przewinie SERP (search engine result page) na dół, przez co faktycznie nie zobaczy reklamy. Nie jest to precedens niebezpieczny, gdyż płacimy za kliknięcia w reklamę, nie wyświetlenia, natomiast jeśli kiedyś zauważysz, że pomimo wielu wyświetleń, użytkownicy nie klikają w Twoją reklamę, możesz spróbować użyć strategii ustalania stawek, która pozwoli Ci wyświetlić reklamę na górze wyników wyszukiwania. Zadbaj o wyświetlenia, jeśli Twoim celem marketingowym jest budowanie świadomości Twojej marki.

  Reklama Google — CPC (cost per click)

  Kliknięcia: kliknięcie jest liczone, gdy potencjalni klienci klikną reklamę. Liczba kliknięć pozwala określić, jak atrakcyjna jest reklama dla oglądających ją użytkowników. Dobrze dopasowane reklamy mają większe szanse na uzyskanie kliknięć.

  Współczynnik klikalności (CTR – click through rate): CTR to odsetek osób, które weszły na stronę za pomocą wyświetlonej im reklamy. Wartość dobrego CTR będzie różna w zależności od reklamowanego produktu lub usługi, a także od sieci, w której będą wyświetlane Twoje reklamy. Aby zwiększyć CTR, skoncentruj się na tworzeniu atrakcyjnego tekstu reklamy, który jest ściśle powiązany z Twoimi słowami kluczowymi. Wskazówka – często skupiamy się na podwyższaniu CTR’u, nie bacząc na jakość ruchu, który trafia na naszą stronę za pomocą reklam. Wysoki CTR świadczy o tym, że reklama jest zachęcająca i użytkownicy chętnie w nią klikają, jednak nie musi to być tożsame z tym, że na stronie znajdą to, czego faktycznie szukają. Zadbaj o to, by reklamy jasno komunikowały, na co użytkownik trafi po kliknięciu w nie. Pozwoli Ci to na pozyskanie użytkowników, którzy faktycznie są zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.

  Analiza konwersji

  Konwersje: konwersja jest liczona, gdy użytkownik wejdzie w interakcję z reklamą i wykona określone przez Ciebie działanie. Konwersje mogą obejmować różne zdarzenia – od zakupów i rejestracji po połączenia telefoniczne z Twoją firmą. Podczas konfigurowania śledzenia konwersji określasz, co jest liczone jako konwersja. Aby zobaczyć liczbę różnych uzyskanych konwersji, możesz posegmentować tabelę danych według działania powodującego konwersję. Jeśli nie wiesz, jak zaimplementować oraz skonfigurować konwersje na swojej stronie, dowiesz się tego z naszego artykułu pt. “Śledzenie konwersji“.


  Średni koszt kliknięcia (śr. CPC): średni koszt jednego kliknięcia reklamy. Jest to koszt reklamy podzielony przez całkowitą liczbę kliknięć. To jeden z najważniejszych współczynników, na który powinieneś zwracać uwagę w procesie optymalizacji kampanii. Zależnie od obranej przez Ciebie strategii, możesz skupić się na maksymalnym obniżeniu kosztów kliknięć, a co za tym idzie, pozyskanie w tej samej kwocie większej liczby użytkowników, bądź też na pozyskaniu droższych kliknięć, które jednocześnie mają wyższą jakość i częściej doprowadzają do konwersji. Średni koszt kliknięcia może różnić się diametralnie, w zależności od branży, słów kluczowych, geolokalizacji, w której wyświetlasz reklamy, bądź nawet demografii. Dlatego ważne jest, by optymalizować koszt kliknięcia pod różnym kątem, np. grup reklam, w przypadku kampanii, typów produktów, stron docelowych.


  By mieć dostęp do danych w czasie rzeczywistym oraz danych historycznych, potrzebnych do skutecznej oceny działań, możesz skorzystać dedykowanego narzędzia, jakim jest Google Analytics 4. W naszym artykule dzielimy się przydatnymi poradami, np. jak przeprowadzić analizę danych: Google Analytics 4 – wskazówki, które ułatwią Ci codzienną pracę.

  Jeśli chcesz w profesjonalny sposób wyznaczyć KPI swoich kampanii marketingowych oraz wybrać odpowiednie kanały promocji, możesz skorzystać z usług Agencji Digitalowej. Agencja zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz realizacją działań marketingowych online, które mogą polegać na budowaniu marki, reklamie w wyszukiwarkach, public relations, tworzeniu komunikacji marketingowej, optymalizacji kampanii internetowych czy analityce danych. Dział marketingu agencji oceni podział budżetu, zarekomenduje rozwiązania w reklamie ppc oraz wprowadzi ewentualne zmiany na stronie www.

  Porozmawiajmy!

  Krystian Karasiński
  Krystian Karasiński

  Strateg marketingowy oraz specjalista SEM, posiadający doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Od kilku lat związany z performance marketingiem. Jego ulubiony obszar zainteresowań to analiza danych.