Spis treści

  Tysiące marek, masa konkurencji i wysyłanych komunikatów … tak obecnie wygląda sytuacja na każdym z rynków. Jak w tym gąszczu wyróżnić się i zdobyć serca klientów, tak aby pozostać w ich pamięci na dłużej? Czy istnieje metoda, która umożliwi nam nawiązanie głębszej więzi emocjonalnej z naszymi klientami? W rzeczywistości, istnieje droga, która prowadzi do budowania mocnych, trwałych relacji z klientami poprzez emocjonalne zaangażowanie. Warto pochylić się chwile nam zbudowaniem silnej marki – czyli Brand Marketingiem.

  Czym jest brand marketing

  Definicja Brand Marketingu

  Marketing marki to proces budowania i rozwijania relacji pomiędzy marką a konsumentami, koncentrujący się na promowaniu wartości i obietnic marki, zamiast skupiać się na poszczególnych produktach czy usługach. 

  Głównym celem marketingu marki jest uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku poprzez kreowanie silnego wizerunku marki, budowanie zaufania i lojalności klientów oraz promowanie unikalnych cech marki, które wyróżniają ją na tle konkurencji.

  Istota Zrozumienia Marki

  Pierwszym krokiem w Brand Marketingu jest zrozumienie, czym jest marka. Marka to nie tylko nazwa czy logo, to obietnica, wartości i osobowość firmy, która wyróżnia ją na rynku. Marka może mieć swoje unikatowe cechy, osobowość i obietnice, które wyróżniają ją na rynku i wpływają na decyzje zakupowe konsumentów. Jest to niezwykle istotny element budowania zaufania, lojalności i przewagi konkurencyjnej. W tym momencie warto wspomnieć na słowa Philipa Kotlera “Marka to nie znaczy, to pewnego rodzaju przyrzeczenie, obietnica, to ona powinna kształtować zachowanie i strategię działania firmy”.

  Fundament Brand Marketingu: Strategie Brandingowe i Archetypy Osobowości Marki

   Strategie brandingowe stanowią fundament Brand marketingu. To one określają, jak marka ma być postrzegana przez klientów i jakie wartości ma reprezentować. Kluczowe jest również określenie archetypów osobowości marki, które pomagają w kreowaniu spójnego wizerunku i komunikacji. Archetypy marki są fundamentalnymi, powszechnymi wzorcami zachowań i wartości, które mają głębokie korzenie w ludzkiej psychologii i kulturze. Reprezentują one różne “postaci”, jakie marka przyjmuje, aby komunikować swoją tożsamość i nawiązać interakcję z klientami. Każdy archetyp marki ma swoje unikalne cechy i znaczenie, które mogą być wykorzystane do budowania spójnego i przekonującego wizerunku marki:

  • Mędrzec – charakteryzuje się wiarygodnością, pasją do badań i analiz danych, jest autorytetem w swojej dziedzinie i udziela ekspertyz jako specjalista – Dr Irena Eris.
  • Odkrywca – kocha ryzyko, odkrywanie nowych rzeczy, eksplorację świata i wyzwanie nudzie – Jeep
  • Buntownik – podważa status quo, stawia wyzwania swoim konkurentom, jest oryginalny i nie boi się wyrażać własnego zdania – Harley Davidson.
  • Niewinny – cechuje go dobroć, troska o środowisko naturalne, odpowiedzialność społeczna i zdolność do przenoszenia klienta w świat pięknych wspomnień, takich jak beztroskie dzieciństwo czy pierwsze zakochanie – Dove
  • Bohater – jest odważny, silny, pełen energii i walczy nigdy się nie poddając – Adidas
  • Dusza Towarzystwa – cechuje go uśmiech, radość i poczucie humoru, może także pełnić rolę showmana – Skittles
  • Opiekun – dba o klienta i jego majątek, zapewniając bezpieczeństwo – Volvo
  • Towarzysz – pozostaje zwykłą, sympatyczną osobą z sąsiedztwa, towarzysząc klientowi w codziennych sytuacjach – Żabka
  • Władca – rządzi twardą ręką, utrzymuje status quo i kojarzony jest z ekskluzywnością i prestiżem – Chanel
  • Kreator – tworzy piękno, dodaje wartość, wyraża siebie przez innowacje i chce pozostawić swój ślad – Tesla
  • Kochanek – uwodzicielski, daje przyjemność i poczucie wyjątkowości – Lindt
  • Czarodziej – przenosi klienta w inny świat, dostarcza niezwykłe przeżycia i sprawia, że coś staje się “magiczne” – Red Bull 

  Wizerunek marki to sposób, w jaki marka jest postrzegana przez klientów i społeczność. To subtelne wyobrażenie, które formuje się za sprawą różnorodnych elementów, takich jak logo, slogan czy kampanie reklamowe. Budowanie pozytywnego wizerunku marki jest jednym z głównych celów Brand marketingu. Przedsiębiorstwo powinno dążyć do momentu, w którym kreowana wizja jest w pełni zgodna z rzeczywistym postrzeganiem marki przez klientów.

  Etapy Wdrażania Strategii Brand Marketingu

  1. Zdefiniowanie unikalnych cech marki, jej wartości i pozycji na rynku

  Cechy marki i jej osobowość to fundament kreowania niezapomnianych doświadczeń dla klientów. Marka o wyrazistej osobowości potrafi wejść w interakcję z klientami, inspirując ich do dialogu i oczekiwania na kolejne innowacyjne kreacje. Wartość marki stanowi kluczowy składnik wartości przedsiębiorstwa, jednak należy pamiętać, że jest ona generowana przez różnorodne czynniki, włączając w to wartość ludzką, majątek materialny i niematerialny, technologie oraz relacje z klientami i dostawcami. Pozycjonowanie marki wymaga spójnych założeń, które wpłyną na jej postrzeganie przez konsumentów w kontekście konkurencji, zarówno pod kątem aspektów funkcjonalnych, jak i emocjonalnych.

  2. Sformułowanie konkretnych celów, które mają być osiągnięte za pomocą strategii marketingowej

  Cele marketingowe powinny być konkretne, mierzalne i realistyczne – w zgodzie z Metodą SMART. Ważne jest również określenie ram czasowych i skali oczekiwanych efektów, aby możliwe było monitorowanie postępów i efektywne zarządzanie strategią marketingową.

  3. Identyfikacja grupy docelowej odbiorców, do których kierowane są działania marketingowe

  Kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej jest identyfikacja grupy docelowej odbiorców. Poprzez analizę demograficzną, geograficzną oraz behawioralną możliwe jest określenie cech i preferencji potencjalnych klientów, co umożliwia dostosowanie przekazu marketingowego do ich potrzeb i oczekiwań. Skoncentrowanie się na właściwej grupie docelowej zwiększa skuteczność działań marketingowych i przyczynia się do osiągnięcia zamierzonych celów.

  4. Określenie, jak marka chce być postrzegana w porównaniu do konkurencji

  Analiza konkurencji pozwala zrozumieć obecny krajobraz rynkowy oraz zaplanować skuteczne działania marketingowe. Badanie strategii i działań podejmowanych przez konkurentów umożliwia identyfikację ich mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń dla własnej marki. Opracowanie spójnej strategii komunikacji, uwzględniającej różne kanały i formy przekazu, pozwala na skuteczną komunikację z docelową grupą odbiorców oraz budowanie pozytywnego wizerunku marki na tle konkurencji.

  Opracowanie i wdrożenie skutecznej strategii Brand marketingu wymaga starannego planowania, analizy rynkowej oraz ciągłego monitorowania postępów i efektów działań marketingowych. Dzięki właściwemu podejściu i zrozumieniu potrzeb klientów marka może osiągnąć przewagę konkurencyjną i zyskać lojalność swojej grupy odbiorców.

  Zalety Brand Marketingu

  Korzyści płynące z marketingu marki są liczne i mają znaczący wpływ na sukces każdej firmy. Skuteczny marketing marki przyczynia się do zwiększenia świadomości marki poprzez budowanie rozpoznawalności i znajomości marki wśród potencjalnych klientów. To może prowadzić do większej liczby konwersji i sprzedaży.

  Ponadto marketing marki wspiera budowanie zaufania i lojalności klientów poprzez kreowanie pozytywnego wizerunku marki i świadczenie wysokiej jakości produktów lub usług. Firmy, które skutecznie zarządzają marketingiem marki, mają możliwość tworzenia wartości dodanej w oczach klientów, co umacnia ich pozycję na rynku. Współczesny konsument ma dostęp do ogromnej ilości informacji i jest coraz bardziej świadomy wyborów, dlatego budowanie zaufania i lojalności jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu marki.

  Jedną z istotnych korzyści marketingu marki jest również możliwość odróżnienia się na tle konkurencji. Poprzez wyraźne określenie unikalnych cech i wartości marki, firma może przyciągać uwagę klientów i budować trwałe relacje z nimi.

  Silna marka może przyczynić się do zwiększenia wartości rynkowej firmy poprzez budowanie zaufania klientów i wyróżnienie się na rynku. Dodatkowo elastyczność cenowa, ochrona przed kryzysami oraz zdolność do przyciągania inwestorów to kolejne korzyści płynące z efektywnego marketingu marki.

  Podsumowanie

  Podsumowując, marketing marki jest kluczowym elementem strategii biznesowej każdej firmy. Przyczynia się do budowania wartości marki, budowania zaufania klientów i osiągania przewagi konkurencyjnej na rynku. Dzięki skutecznemu marketingowi marki firma może zwiększyć swoją widoczność, pozyskać lojalnych klientów i rozwijać się w dynamicznym środowisku biznesowym.

  Porozmawiajmy!

  Daria Wawrzyniak
  Daria Wawrzyniak

  Młoda i ambitna miłośniczka marketingu cyfrowego, która niedawno rozpoczęła swoją karierę w Up&More. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem i optymalizacją kampanii marketingowych. Jej zadaniami jest tworzenie strategii, planowanie działań oraz monitorowanie wyników. Wkraczając w świat marketingu cyfrowego, jest gotowa na nowe wyzwania i nie może się doczekać, aby rozwijać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie w tej dynamicznej branży.