Spis treści

  Platforma Google Ads proponuje trzy kluczowe rodzaje kampanii promujących aplikacje mobilne, z których możemy skorzystać, dostosowując je do naszych strategicznych celów. Wśród tych celów wymienia się:

  • Instalacje aplikacji
  • Zaangażowanie w aplikację
  • Wcześniejsza rejestracja na aplikację (dostępna jedynie dla systemu Android)

  W tym artykule skoncentrujemy się na drugim celu – zaangażowaniu w aplikację (app engagement). Dowiedz się, jak skonfigurować efektywną kampanię o takim charakterze, jak ją optymalizować oraz na jakie istotne kwestie należy zwrócić szczególną uwagę.

  Czym są kampanie App Engagement?

  Kampanie promujące zaangażowanie w aplikację stanowią skuteczny sposób na ponowne zaangażowanie użytkowników, którzy już zainstalowali Twoją aplikację, i zachęcenie ich do podejmowania określonych działań w jej obrębie. Tego typu reklamy mogą być wyświetlane w różnych miejscach, w tym w wyszukiwarce Google, sklepie Google Play, na YouTube oraz w innych usługach Google. 

  Zanim utworzysz kampanię

  Jest kilka elementów, których nie możesz pominąć. Aby stworzyć kampanię budującą zaangażowanie w daną aplikację, musi ona zostać zainstalowana co najmniej 50 tys. razy. To wymaganie pozwala na osiągnięcie wystarczającej bazy użytkowników, która umożliwia skuteczne ponowne  docieranie do właściwej grupy odbiorców oraz maksymalizowanie efektów kampanii. 

  Musisz zadbać także, aby Twoje kampanie miały uniwersalny link (iOS), link aplikacji (Android) lub schemat niestandardowy (w obu przypadkach). Ponadto, zadbaj o śledzenie konwersji w aplikacji mobilnej oraz ich właściwą konfigurację wykorzystując Firebase lub program App Attribution Partner. 

  Ważnym elementem jest także posiadanie polityki prywatności, która podaje wystarczające informacje o stosowaniu przez Ciebie kampanii ponownie angażujących. 

  Tworzenie kampanii promującej aplikację mobilną z celem zaangażowanie – krok po kroku

  Poniższa instrukcja krok po kroku pokaże Ci, jak stworzyć kampanię promującą aplikację mobilną z celem zaangażowanie w Google Ads. Dzięki tym krokom będziesz mógł właściwie skonfigurować swoją kampanię, dostosować ją do swoich potrzeb i osiągnąć zamierzone cele marketingowe. Przejdźmy teraz do szczegółów tworzenia kampanii krok po kroku.

  1. Zaloguj się do swojego konta Google Ads.
  2. Kliknij ikonę Kampanie w panelu nawigacyjnym.
  3. Wybierz opcję Przegląd.
  4. Kliknij przycisk plusa (+), a następnie wybierz Nowa kampania.
  5. Jako cel kampanii, wybierz Promowanie aplikacji.
  6. Wybierz jako “Podtyp kampanii” opcję Zaangażowanie w aplikację.
  7. Wybierz platformę aplikacji, na której chcesz promować swoją aplikację – iOS, bądź Android.
  8. W polu wyszukiwania wprowadź nazwę aplikacji, nazwę pakietu lub wydawcę aplikacji, a następnie wybierz odpowiednią aplikację z listy wyników.
  9. W sekcji “Wybierz cel marketingowy kampanii angażującej w aplikację” wybierz, czy chcesz, aby ustawienia kampanii były wstępnie wypełnione sugestiami na podstawie Twojego celu marketingowego. Możesz wybrać jedną z sugerowanych opcji lub stworzyć własną konfigurację kampanii.
  10. Wprowadź nazwę kampanii, która będzie łatwo identyfikowalna dla Ciebie w polu “Nazwa kampanii”.
  11. W sekcji “Lokalizacje” wybierz lokalizacje, na które chcesz skierować kampanię, oraz ustal opcje kierowania i wykluczania użytkowników. Pamiętaj, że reklamy wyświetlać będą się tylko w krajach, w których aplikacja jest możliwa do pobrania.
  12. Dostosuj ustawienia językowe w sekcji “Języki”.
  13. Ustaw średni dzienny budżet w sekcji “Budżet”.
  14. Wybierz działania w aplikacji, pod które chcesz optymalizować kampanię, oraz wprowadź docelowy koszt działania (docelowy CPA).
  15. Jeśli to konieczne, dopasuj daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii.
  16. Kliknij “Zapisz i kontynuuj”.
  17. Wprowadź nazwę grupy reklam.
  18. Dodaj komponenty reklamowe, takie jak nagłówki, teksty reklamowe, obrazy lub filmy, w sekcji “Komponenty reklamy”. Zaleca się dodanie co najmniej 2 propozycji nagłówków i 1 propozycji tekstu reklamowego.
  19. Wybierz segmenty odbiorców w sekcji “Kierowanie reklam” i wskaż, komu chcesz pokazywać reklamy.
  20. Kliknij “Zapisz i kontynuuj”, aby przejść do następnego etapu.

  Rekomendacje

  Poza wymogami technicznymi, jest kilka sposobów, które pomogą uczynić Twoją kampanię atrakcyjniejszą. Zanim rozpoczniesz tworzenie jej, sprecyzuj, jakie cele chcesz osiągnąć za pomocą zaangażowania w aplikację.Czy zależy Ci na zwiększeniu liczby zakupów, ich wartości, a może chcesz, by użytkownicy zarejestrowali się na konkretną usługę? Jasno wyznaczony cel jest bardzo istotny w perspektywie tworzenia skutecznej kampanii. 

  Istotne jest także podejście do kreacji i komponentów reklamy. Odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane reklamy mogą przyciągnąć uwagę użytkowników i skłonić je do interakcji z Twoją aplikacją. Nie bój się eksperymentować z różnymi wariantami komponentów reklamowych. Przeprowadzaj testy A/B, aby sprawdzić, które elementy są najbardziej skuteczne w przyciąganiu uwagi i generowaniu interakcji użytkowników. Testuj różne nagłówki, teksty, obrazy i CTA, aby zoptymalizować wydajność kampanii. Regularnie analizuj wyniki kampanii i reaguj na zmiany w zachowaniach użytkowników. Śledź wskaźniki takie jak współczynnik kliknięć, współczynnik konwersji i koszt za konwersję, aby zidentyfikować obszary do poprawy i dokonać odpowiednich optymalizacji.

  Świat aplikacji mobilnych jest dynamiczny, dlatego bądź elastyczny i otwarty na eksperymentowanie z różnymi strategiami i taktykami. Testuj nowe pomysły i ucz się na bieżąco, a także zbieraj feedback od użytkowników i analizuj dane, aby zrozumieć ich potrzeby i preferencje oraz stale doskonalić swoje kampanie.

  Przestrzegając tych rekomendacji, będziesz miał większe szanse na skuteczną realizację kampanii App Engagement w Google Ads i osiągnięcie zamierzonych celów marketingowych.

  Znaczenie retencji użytkowników

  Zrozumienie znaczenia retencji użytkowników jest kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej. Promując aplikację mobilną należy nie tylko skupiać się na pozyskiwaniu nowych użytkowników, ale także na utrzymaniu istniejących, budowaniu ich lojalności i zaangażowania na dłuższą metę.

  Retencja użytkowników to nie tylko kwestia utrzymania ich w aplikacji, ale przede wszystkim budowania głębszych relacji. Klienci, którzy pozostają z aplikacją przez dłuższy czas, mogą przynieść znacznie większą wartość niż ci, którzy po jednorazowym użyciu rezygnują z korzystania. Długotrwałe relacje z użytkownikami są fundamentem dla zwiększenia Customer Lifetime Value, co w efekcie prowadzi do generowania powtarzalnych przychodów i wzrostu rentowności aplikacji.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz jak przygotować się do utworzenia kampanii promującej aplikację mobilną z celem zaangażowanie, stworzyć ją krok po kroku oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

  Warto pamiętać, że tworzenie kampanii App Engagement to nie tylko kwestia technicznej konfiguracji, lecz także strategicznego podejścia do budowania relacji z użytkownikami. Sprecyzowanie celów kampanii, eksperymentowanie z różnymi komponentami reklamowymi oraz regularna analiza wyników są kluczowymi elementami skutecznej strategii marketingowej. 

  Dzięki przestrzeganiu omówionych w artykule zaleceń oraz stosowaniu się do bezwzględnie ważnych praktyk, możesz być pewny, że Twoje kampanie z celem zaangażowanie będą przynosić oczekiwane rezultaty i przyczyniać się do sukcesu Twojej aplikacji mobilnej na rynku.

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.