Spis treści

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa LinkedIn? Jak to możliwe, że niektóre posty zdobywają setki polubień, podczas gdy inne, mimo wysokiej jakości treści, pozostają niezauważone? Odpowiedź tkwi w tajemniczym algorytmie. 

  Z poniższego tekstu dowiesz się, jak działa algorytm, jakie czynniki wpływają na jego działanie i jak możesz go wykorzystać na swoją korzyść. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym użytkownikiem LinkedIn, czy doświadczonym specjalistą od marketingu, ten wpis dostarczy Ci wartościowych porad i strategii, które przyczynią się do zwiększenia Twojej widoczności i efektywności na tej platformie.

  Jak działa algorytm LinkedIn?

  Algorytm LinkedIna działa na podstawie określonych reguł i zasad, które są kluczowe do zrozumienia, jeśli chcesz skutecznie wykorzystać tę platformę. Przede wszystkim, algorytm Li personalizuje treści, które pojawiają się na Twoim feedzie, na podstawie Twoich zainteresowań i interakcji. To oznacza, że im więcej angażujesz się w określone treści, tym więcej podobnych treści zobaczysz w przyszłości. 

  Algorytm skupia się na jakości, a nie ilości. Wysokiej jakości treści, które generują dużo interakcji, są pozycjonowane, podczas gdy treści o niskiej jakości są tłumione. Preferuje również treści, które są oryginalne i unikalne, zamiast tych, które są często kopiowane lub powtarzane. 

  Wiedz, że algorytm LinkedIna jest stale aktualizowany i dostosowywany, więc to, co działa dzisiaj, może nie działać jutro. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami i dostosowywać odpowiednio pod nie swoją strategię.

  Częstotliwość publikacji

  Częstotliwość publikacji na LinkedIn ma kluczowe znaczenie dla skuteczności Twojej strategii. Zbyt rzadkie posty mogą sprawić, że Twoja obecność na platformie stanie się niewidoczna, podczas gdy zbyt częste mogą zniechęcić odbiorców. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka – publikowanie treści regularnie, ale bez przesady. Skup się na publikowaniu wartościowych treści na stałe, np. raz w tygodniu. To pomoże Ci zbudować lojalną publiczność, która będzie czekać na Twoje nowe posty.

  Złota godzina

  Złota Godzina to kluczowy element algorytmu LinkedIn, który ma decydujący wpływ na zasięg Twoich postów. Oznacza to pierwszą godzinę po opublikowaniu posta, kiedy interakcje są najważniejsze. Algorytm In analizuje, jak szybko Twoje treści generują interakcje – im więcej i szybciej, tym lepiej. Dlatego warto zainwestować czas w odpowiednie zaplanowanie momentu publikacji, aby zwiększyć szanse na większą ilość reakcji. Pamiętaj, że LinkedIn to platforma biznesowa, więc godziny pracy są najbardziej aktywne. Wykorzystaj Złotą Godzinę do swojej strategii social media i zobacz, jak rośnie Twoja widoczność na tym kanale.

  Jak algorytm LinkedIn kształtuje widoczność?

  Algorytm LinkedIn działa na zasadzie oceny i sortowania treści według ich wartości. Pierwszym krokiem jest automatyczne skanowanie postów pod kątem spamu czy nieodpowiednich treści. Następnie ocenia jakość postu i profilu, z którego pochodzi. Ważne są tu interakcje – im więcej osób reaguje na Twój post, tym wyżej jest on umieszczany. Algorytm bierze pod uwagę również Twoją sieć kontaktów – pokazuje Ci treści od osób, z którymi najczęściej się kontaktujesz. Dlatego budowanie silnej sieci kontaktów to klucz do zwiększenia widoczności na LinkedIn.

  Jak zwiększyć zaangażowanie pod postami?

  Zrozumienie, jak działa LinkedIn, to jedno, ale aby naprawdę odnieść sukces, musisz zrozumieć, jak działa Twoja sieć. Każda osoba, z którą nawiązujesz kontakt, ma swoje unikalne zainteresowania, cele i motywacje. Dlatego ważne jest, aby dostosować swoje treści do swojej publiczności. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o to, co chcesz powiedzieć, ale przede wszystkim o to, co Twoja sieć chce usłyszeć.

  • Regularne publikowanie to klucz, ale równie ważne jest, co publikujesz. Twórz treści, które są wartościowe dla Twojej sieci. Twoje posty powinny być nie tylko interesujące, ale także edukacyjne i inspirujące. Może to być ciekawy artykuł, inspirujący cytat, czy praktyczne porady. Udostępniaj treści, które są istotne dla Twojej branży i które będą ciekawe dla Twojej sieci kontaktów. Pamiętaj, że wartość może przyjmować różne formy, a to, co jest wartościowe dla jednej osoby, może nie być wartościowe dla innej. Dlatego ważne jest, aby znać swoją sieć i dostosować do niej swoje treści. Algorytm LinkedIn preferuje posty, które generują długotrwałe dyskusje. Dlatego warto zainwestować czas w tworzenie treści, które będą skłaniać odbiorców do interakcji.
  • Odpowiednie tagowanie i korzystanie z hashtagów to kolejny klucz do zwiększenia widoczności Twojego profilu. Hashtagi pomagają innym użytkownikom znaleźć Twoje treści, a tagowanie osób lub firm zwiększa szanse na interakcje.
  • Utrzymanie profesjonalnego tonu to kolejny ważny aspekt. LinkedIn to platforma biznesowa, więc ważne jest, aby zachować profesjonalizm. Ale pamiętaj, że profesjonalizm nie oznacza braku osobowości. Pokaż swoją unikalną osobowość i bądź autentyczny. To pomoże Ci nawiązać prawdziwe relacje z Twoją siecią.
  • Aktywne uczestnictwo w dyskusji to ostatni, ale nie mniej ważny element. Nie wystarczy tylko publikować treści. Musisz również angażować się w rozmowy, odpowiadać na komentarze i być aktywnym uczestnikiem społeczności LinkedIn.

  Ostatecznie, sukces na LinkedIn zależy od jakości Twojej sieci kontaktów, treści, które publikujesz, oraz Twojego zaangażowania w interakcje z innymi użytkownikami. Im więcej masz aktywnych kontaktów, tym większe masz szanse na zwiększenie zaangażowania.

  Jakich błędów unikać?

  Pomimo że LinkedIn jest platformą biznesową, niektóre działania mogą zaszkodzić Twojej widoczności. 

  • Unikaj spamowania. Wysyłanie niechcianych wiadomości lub nadmierne udostępnianie postów może zniechęcić Twoją sieć i zaszkodzić Twojemu wizerunkowi. 
  • Kolejnym błędem jest brak regularności w publikowaniu treści. LinkedIn nagradza aktywność, więc postaraj się być konsekwentny. 
  • Unikaj też publikowania treści niezwiązanych z biznesem. Pamiętaj, że LinkedIn to platforma profesjonalna, więc utrzymanie odpowiedniego tonu jest kluczowe. 
  • Unikaj publikacji niskiej jakości. Posty pełne błędów, niejasne lub niezwiązane z Twoją działalnością mogą zaszkodzić Twojej reputacji. 
  • Nadmierne tagowanie osób lub używanie zbyt wielu hashtagów może być postrzegane jako spam. Zamiast tego, skup się na tworzeniu wartościowych treści, które będą angażować Twoją publiczność i budować Twoją markę. 
  • Ostatnim błędem jest ignorowanie interakcji. Jeśli ktoś komentuje Twój post, odpisz. To pokaże, że jesteś zaangażowany i chętny do rozmowy.

  Pomożemy Ci rozwinąć markę w Social Mediach!

  Marki obecne na LinkedIn mają dwukrotnie większy współczynnik konwersji niż na innych platformach.

  Podsumowanie

  Podsumowując, opanowanie algorytmu LinkedIn to nie tylko kwestia techniczna, ale przede wszystkim umiejętność budowania relacji i angażowania się w interakcje. Ostatecznie, kluczem do sukcesu na Li jest ciągłe dostosowywanie swojej strategii do zmieniających się warunków. Obserwuj, jak Twoje posty są odbierane, analizuj wyniki i na tej podstawie modyfikuj swoje działania. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć sukces.

  Porozmawiajmy!

  Justyna Barczykowska
  Justyna Barczykowska

  Cześć! Do Up&More dołączyłam w 2017 roku. W dziale social media zajmuję się kompleksowym prowadzeniem działań marek w social mediach (tworzenie strategii, kreowanie contentu, prowadzenie płatnych kampanii reklamowych, planowanie i publikacja postów, moderacja). Dodatkowo wspieram dział ze strony kreatywnej, opracowując kreacje graficzne na kanały SM.