Spis treści

  Pod kątem popularności, Instagram zajmuje czwarte miejsce w rankingu platform mediów społecznościowych. Posiada aktualnie 1.28 miliarda aktywnych użytkowników, z czego 500 milionów tych użytkowników loguje się na platformę codziennie. To naprawdę imponujące liczby, a liczne badania statystyczne wykazują, że mają one tendencję wzrostową, co oznacza, że w 2025 użytkowników instagrama może być nawet 1.44 miliarda! 

  Inną interesującą informacją jest fakt, że przeciętny instagramowicz spęcza na platformie 53 minuty dziennie. Jednak co sprawia, że ci użytkownicy tak często wracają do tej platformy i tak chętnie przeglądają publikowane na niej treści?

  Algorytm Instagrama – czym właściwie jest?

  Zacznijmy od suchej definicji. Algorytm to zbiór matematycznych kroków lub procedur, które zostały zaprojektowane w celu rozwiązania konkretnego problemu. W przypadku mediów społecznościowych, algorytmy pełnią rolę automatycznych systemów, które organizują i prezentują treści w odpowiedniej kolejności, aby użytkownicy mieli łatwy dostęp do interesujących ich informacji. Co to oznacza w praktyce?

  Jeśli w tym momencie wziąłbyś do ręki swojego smartfona i otworzył aplikację Instagram (zakładając, że należysz do szerokiego grona użytkowników tej platformy), a następnie przejrzał sugerowane posty w sekcji Eksploruj to na pewno będą one różnić się od postów, które wyświetlą się w tym samym momencie i w tej samej sekcji Twojemu koledze z pracy, ekspedientce w sklepie spożywczym, czy nastolatce z amerykańskiego liceum. Dlaczego? Ponieważ wszyscy jesteśmy różni, a zadaniem algorytmu jest dopasowanie treści do użytkownika w taki sposób, by ten z najwyższym prawdopodobieństwem wykonywał czynności wykazujące zaangażowanie. 

  Jak działa algorytm instagrama?

  Tak właściwie, by dobrze odpowiedzieć na to pytanie, należałoby je przeformułować. Lepszym punktem wyjścia byłoby bowiem pytanie “Jak działają algorytmy Instagrama?”, jako że platforma nie korzysta z jednego systemu organizowania danych, a czterech. Każdy z nich z osobna zarządza treściami wyświetlanymi użytkownikom w Feedzie, Storiesach, karcie Eksploruj, wyszukiwarce oraz Reelsach, dostosowując sposób prezentacji do specyfiki tych obszarów.

  Najważniejszym aspektem działania algorytmów Instagrama jest ich zdolność do analizy ogromnej ilości danych. Te dane obejmują interakcje użytkowników, rodzaj treści oraz moment publikacji. Na podstawie tych informacji algorytmy podejmują decyzje o tym, które treści mają największe znaczenie dla danego użytkownika i wyświetlają je w priorytetowej kolejności.

  Działanie algorytmu opiera się na czterech czynnikach, które przedstawione zostały przez samą platformę Instagram. Czynniki te to: 

  1. Informacje o poście:
   • Rodzaj treści: To pierwszy czynnik, który algorytm bierze pod uwagę. Analizuje, czy opublikowany post to zdjęcie, wideo, karuzela lub inny format treści. Na przykład, jeśli użytkownik często interaguje z filmami, algorytm może bardziej promować treści wideo w jego feedzie.
   • Czas publikacji: Algorytm monitoruje, kiedy dokładnie został opublikowany post. Posty opublikowane wtedy, gdy użytkownik jest bardziej aktywny na platformie, mają większą szansę na wyświetlenie się na górze jego feedu. Dlatego ważne jest, aby dostosowywać godziny publikacji do zachowań swojej widowni.
   • Liczba polubień: Ilość polubień, jakie post zdobywa, również wpływa na jego widoczność. Posty z większą ilością polubień są bardziej atrakcyjne dla algorytmu, co może skutkować ich wyższym umiejscowieniem w feedzie.
  2. Informacje o autorze treści:
   • Stopień relacji z autorem: Algorytm bierze pod uwagę, jak bardzo dany użytkownik jest związany z autorem treści. Jeśli użytkownik często interaguje z daną osobą, np. polubił wiele jej postów lub zostawił wiele komentarzy, to posty tej osoby mogą mieć wyższy priorytet w feedzie użytkownika.
   • Typ konta autora: Istnieje także różnica w traktowaniu kont osobistych a kont firmowych lub influencerów. Algorytm może bardziej promować treści od kont, które są bardziej osobiste i ściślej związane z użytkownikiem.
  3. Twoja aktywność:
   • Preferencje treści: Jeśli użytkownik często interaguje z treściami wideo, to algorytm może wyświetlać mu więcej filmów. Jeśli preferuje zdjęcia, to bardziej widoczne będą posty w tym formacie.
   • Rodzaj interakcji: Jeśli użytkownik często komentuje posty, algorytm może dawać większy priorytet treściom, które zachęcają do komentowania. Jeśli natomiast bardziej lubi polubienia, posty z większą ilością polubień mogą dominować w jego feedzie.
  4. Twoja historia interakcji:
   • Interakcje z konkretnymi osobami: Algorytm bada, czy użytkownik zazwyczaj lubi lub komentuje posty od konkretnych osób. Jeśli tak, to posty tych osób, lub profili o podbnej estetyce, bądź tematyce mają większą szansę na wyświetlenie się na górze jego feedu.
   • Zainteresowania tematyczne: Jeśli użytkownik regularnie interaguje z treściami związanymi z określonym tematem, algorytm może dostosowywać treści w jego feedzie do tych zainteresowań. Na przykład, jeśli często lajkuje posty związane z podróżami, algorytm może pokazywać mu więcej treści podróżniczych.

  Na bazie tych informacji, algorytm Instagrama oblicza prawdopodobieństwo, że dany post będzie generował interakcje, co określa jego miejsce w kolejności wyświetlania w Twoim Feedzie. W rezultacie, Instagram stara się dostarczać użytkownikom treści, które są dla nich najbardziej interesujące i będą potencjalnie generować zaangażowanie.

  Jak wykorzystać algorytm instagrama na swoją korzyść?

  Zmieńmy teraz nieco perspektywę. Wcześniej bowiem skupialiśmy się na tym, jakie jest znaczenie algorytmu dla użytkowników, jednak teraz warto zastanowić się nad tym, jak możemy go wykorzystać na swoją korzyść, stając w roli twórcy? Niezależnie od tego, czy prowadzisz konto osobiste, marzy Ci się kariera influencera, bądź zarządzasz profilem biznesowym, jest kilka kwestii, które mogą pomóc Ci wykorzystać siłę algorytmu, by zwiększyć zaangażowanie użytkowników i odnieść sukces na platformie Instagram. 

  Przede wszystkim, zadbaj o jakość treści: Instagram to wizualna platforma, więc jakość treści odgrywa kluczową rolę. Dbać o estetykę zdjęć i filmów, staraj się, aby były one atrakcyjne wizualnie i zgodne z Twoim stylem. Korzystaj z edytorów zdjęć i programów do obróbki filmów, by zapewnić swoim odbiorców estetyczne treści. 

  Dodatkowo, zapewniaj swoim odbiorcom kontekst. Stawiaj na tworzenie treści, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także dostarczają wartości. Wartościowe treści są tym, co przyciąga i angażuje użytkowników, a także skłania ich do udostępniania contentu. Możesz także wykorzystać opis, aby uzupełnić treść publikowanych zdjęć lub filmów, dodając kontekst i osobisty ton, lub zadając pytanie odbiorcom, prowokując zaangażowanie.

  Pamiętaj także, że spójność jest kluczowa. Regularność publikacji pomaga zbudować lojalną widownię. Stwórz plan publikacji i staraj się go przestrzegać. Niezależnie od tego, czy publikujesz codziennie, co drugi dzień czy raz w tygodniu, trzymaj się ustalonego harmonogramu i planuj z wyprzedzeniem.

  Ważne jest także zaangażowanie z obserwującymi. Odpowiadaj na komentarze, reaguj na wiadomości prywatne i aktywnie uczestnicz w społeczności Instagrama. Im bardziej zaangażowany jesteś, tym bardziej Twoi obserwujący będą zaangażowani w Twoje treści.

  Hashtagi to także narzędzie, które warto wykorzystać. Dodawaj odpowiednie hashtagi do swoich postów, które są związane z treścią i tematem, który prezentujesz. Hashtagi pomagają innym użytkownikom znaleźć Twoje treści, szczególnie jeśli interesują się danym zagadnieniem. Nie wykorzystuj ich jednak zbyt wiele. Optymalna liczba hashtagów pod postem to między 3 a 8. 

  Pamiętaj również o analizie danych. Monitoruj statystyki swojego konta, aby zrozumieć, które treści są najskuteczniejsze i dostosuj swoją strategię w oparciu o te informacje. Ucz się na bieżąco i dostosowuj się do zmieniających się preferencji i zachowań użytkowników.

  Trendy na Instagramie 2023

  Jeśli chcesz zwiększyć zaangażowanie użytkowników oraz zyskać większą liczbę obserwujących z wykorzystaniem algorytmu to poza zastosowaniem powyżej wymienionych rad, możesz także publikować treści obejmujące aktualne trendy. Z tego typu contentem użytkownicy chętnie wchodzą w interakcje, więc warto śledzić co jest aktualnie na topie, by wyróżnić się z gąszczu treści. Jakie trendy na platformie warto znać w 2023 roku?

  1. Krótko i na temat – użytkownicy preferują krótkie treści, ponieważ czas, który możemy poświęcić na jednej rzeczy zdecydowanie spadł od momentu wystąpienia rewolucji mobilnej w 2000 roku. Instagram wyraźnie faworyzuje krótkie treści, takie jak maksymalnie 15-sekundowe Stories i Reelsy. Warto zauważyć, że treści wideo często generują dwukrotnie większe zaangażowanie niż tradycyjne posty ze zdjęciami.
  2. Autentyczność – jeśli wydaje Ci się, że Gen Z nie zobaczy, kiedy próbujesz im wcisnąć kit to głęboko się mylisz! W 2023 roku autentyczność marki jest absolutną podstawą, a ludzie coraz mocniej cenią sobie prawdziwe relacje i indywidualne interakcje.
  3. Współpraca z innymi twórcami – w 2023 roku Instagram udostępnił twórcom opcję publikacji posta w bezpośredniej kolaboracji z inną osobą, która posiada profil na platformie. Warto wykorzystać tę funkcję, by wraz z innymi twórcami wzajemnie pomóc sobie wyjść poza ramy swojego grona obserwatorów.
  4. Właściwe zarządzanie komentarzami – odpowiadaj na pytania zadane w komentarzach oraz przypinaj wyróżniające się odpowiedzi od swoich fanów. Pozwoli to pokazać, że zależy Ci na interakcji z odbiorcami i zachęci do zaangażowania inne osoby. 

  Podsumowanie

  Zrozumienie algorytmu Instagrama jest kluczowe dla wszystkich, którzy chcą skutecznie korzystać z tej platformy, zarówno jako zwykli użytkownicy, jak i marketingowcy czy influencerzy. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł Ci w przyswojeniu tego, jakie strategie możemy zastosować, aby lepiej wykorzystać potencjał tej popularnej aplikacji społecznościowej. 

  Referencje: 

  Porozmawiajmy!

  Martyna Malepszy
  Martyna Malepszy

  Z Up&more związana od kwietnia 2021 roku. Na codzień zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem i optymalizacją kampanii zachęcających do instalacji aplikacji mobilnych, ale nie tylko.